Zima se blíží. Nezapomeňte zkontrolovat střechu vašeho domu. Vyplatí se to

Zima představuje pro každou střechu náročné období, a proto je třeba ji před příchodem mrazů a sněhové pokrývky pečlivě zkontrolovat. Praskliny a namáhaná místa je dobré prohlédnout, protože platí, že je vždy levnější věnovat energii prevenci, než řešit následné škody. Náklady na neřešené opravy se totiž mohou snadno vyšplhat do desítek tisíc.

Diskuse: 1

Ilustrační fotografie
reklama
Krejčíř může být vydán do ČR. Uteče Čechům znovu? - anotační obrázek
Krejčíř může být vydán do ČR. Uteče Čechům znovu?

Majitele domů čeká s příchodem zimy nutná obhlídka nemovitosti a s tím spojená kontrola toho, jak se na střešní krytině projevily letní bouřky a přívalové deště. „Pozor je třeba dát hlavně na členité střechy a místa jako vikýře, okolí komínů, boční spoje a podobně,“ vysvětluje Markéta Martinková ze společnosti Rheinzink. „Samozřejmě hodně záleží na kvalitě krytiny a jejím stáří. Určitě doporučujeme zkontrolovat okapy a vybrat z nich veškeré listí a napadané větvičky, které by mohly bránit v odtoku vody,“ dodává s tím, že zadržená voda urychluje korozi a stárnutí materiálu, který je pak náchylnější k vzniku trhlin, zvláště tehdy, když zmrzne. Před zimou je navíc důležité zkontrolovat na střeše sněhové zábrany, které se mohly během roku vlivem silného větru uvolnit a přestat plnit svoji funkci.

Kvalitní krytina nepotřebuje tolik následné péče

O nutnosti důkladné kontroly střechy samozřejmě rozhoduje i kvalita materiálu, ze kterého je krytina vyrobená. Obecně se dá říct, že levnější varianty potřebují častější péči a jsou méně odolné k měnícím se povětrnostním podmínkám. „Problém mají velkoplošné formáty z levného plechu při bouřkách a vichřicích, protože pokud se vítr dostane pod plochu, která má několik čtverečních metrů, tak ji velmi snadno uvolní a poškodí. Případné trhliny pak dorazí právě mrznoucí voda,“ vysvětluje Jiří Frídl, specialista v oblasti pokrývačství. Majitelé odolných typů krytin, jako je například skládaná pálená a betonová krytina či trvanlivá slitina, mohou být ale klidnější. „Materiál bezpečně odolává tuhým mrazům i vysoké sněhové pokrývce,“ vysvětlila Markéta Martinková s tím, že právě titanzinek je hojně užívaný například v Alpách na stavby vysokohorských chat a stanic lanovek.

Diskuze: Zima se blíží. Nezapomeňte zkontrolovat střechu vašeho domu. Vyplatí se to

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 1, poslední 05.11.2017 00:54 Vložte komentář

Zobrazen poslední komentář. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Doporučujeme

Nedostatek kvalitních zubařů, protézy za 90 tisíc! U…

17.03.2018 17:52 Ve čtvrtek se v pořadu Máte slovo Michaely Jílkové řešil problém nedostatku zubních lékařů. Ačkoliv jich máme podle statistických údajů více, než je potřeba, tak v některých regionech buď chybí,…

Jízda na kole je pro muže velmi nebezpečná, varují vědci

17.03.2018 17:17 Britská studie několika tisíc cyklistů zjistila, že muži, kteří pravidelně jezdí na kole, mají šestkrát větší pravděpodobnost, že onemocní rakovinou prostaty.

Předpověď počasí na noc a neděli 18. března

17.03.2018 17:03 Mezi tlakovou níží nad Itálií a Balkánským poloostrovem a tlakovou výší nad jižní Skandinávií k nám bude proudit velmi studený vzduch od severovýchodu, informuje ČHMÚ.

Bojíte se vysokého účtu za teplo? Zvýšení záloh není…

17.03.2018 10:41 Zima se stále nevzdává a nutí české domácnosti více topit. O přeplatcích nebo nedoplatcích za vytápění rozhoduje především spotřeba energií, počasí a také výše zálohových plateb. Jak teplem šetřit a…

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky