Chřipka brzy zaútočí. Jak se chránit?

S příchodem chladnějšího počasí se každoročně o slovo hlásí obávaná chřipka. Onemocnění, které se projevuje horečkou, bolestí a celkovou schváceností, je velmi často podceňováno i přesto, že může mít fatální následky. Základem je v tomto případě prevence, což si uvědomují také zdravotní pojišťovny. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR) nabízí svým klientům každoročně příspěvek na očkování proti chřipce.

Diskuse: 1

Ilustrační fotografie
reklama
Odhaleno! Proč přijel expartner Prachařové do Čech? Kvůli synovi to nebylo! - anotační obrázek
Odhaleno! Proč přijel expartner Prachařové do Čech? Kvůli…

Během podzimních a zimních měsíců je velmi obtížné uchránit se chřipkovým virům. Jsou všude kolem nás, snadno se šíří a nakazit se může kdokoli – starší osoby, děti, těhotné ženy i dospělí v produktivním věku. O to větší význam má prevence. Jedinou opravdu účinnou prevencí chřipky je podle odborníků očkování. „Uvědomujeme si, že chřipka je velmi závažné onemocnění. Jen u nás v ČR v jejím důsledku umírá každoročně až 2 000 osob. Z toho důvodu naše preventivní programy zahrnují i příspěvek na očkování proti chřipce. Loni tento příspěvek čerpalo 3 371 našich klientů a pojišťovna na něj přispěla více než milionem korun,“ přibližuje Hana Kadečková, tisková mluvčí ZP MV ČR.

Příspěvek na očkování proti chřipce se poskytuje pojištěncům ZP MV ČR v rámci Programu prevence infekčních onemocnění (očkování). Částka se pohybuje až do výše 300 korun a je možné ji využít na vakcínu i její aplikaci. Pro uznání příspěvku je nutné předložit platný očkovací průkaz nebo doklad od lékaře, ve kterém bude uvedena očkovací látka, datum aplikace, podpis a razítko lékaře. „Ačkoliv ZP MV ČR umožňuje svým klientům – rodičům dětí – postoupit svůj příspěvek na očkování dítěti, u chřipky to většinou není nutné. Příspěvek by měl pokrýt celé očkování. Navíc právě u této nemoci není vhodné upřednostňovat jen děti, očkovat by se měli dát především dospělí,“ upozorňuje Hana Kadečková.

Specifickou kategorií jsou osoby z rizikové skupiny, do níž se řadí senioři nad 65 let, pacienti s chronickým onemocněním srdce a cév, dýchacích cest, ledvin, jater nebo diabetici, dále pacienti po odstranění sleziny a po transplantaci krvetvorných buněk, osoby s vrozenou nebo získanou poruchou imunitního systému, s cystickou fibrózou nebo chronickou anémií a osoby umístěné v léčebnách dlouhodobě nemocných, v domovech pro seniory, v domovech pro osoby se zdravotním postižením nebo v domovech se zvláštním režimem. Všichni tito lidé mají nárok na očkování proti chřipce zdarma z veřejného zdravotního pojištění.

Diskuze: Chřipka brzy zaútočí. Jak se chránit?

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 1, poslední 28.10.2017 17:52 Vložte komentář

Zobrazen poslední komentář. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Doporučujeme

Grilování je zdravé, ale... Jaké chyby rozhodně nedělat?

22.04.2018 12:35 Grilování a horké večery patří k sobě. Jenže každé grilování zvyšuje nebezpečí rakoviny. Jak se bránit? A jaké chyby s grilem rozhodně nedělat? Čtěte abecedu grilování.

Předpověď počasí na noc a pondělí 23. dubna

22.04.2018 10:09 Studená fronta bude postupovat přes naše území dále k východu. Před ní bude k nám bude proudit teplý vzduch od jihozápadu, informuje ČHMÚ.

Děsivá klíšťová encefalitida? I tohle vám denně hrozí

22.04.2018 08:04 Aktualizováno V roce 2017 bylo v České republice hlášeno 687 onemocnění klíšťovou encefalitidou, tj. o 122 onemocnění více, než tomu bylo v roce 2016. Statistické údaje ukazují, že vzrůstající trend je již od roku…

Vše ovládá lež. Z dnešní doby je mi na zvracení. Proč chce…

22.04.2018 07:16 Aktualizováno Jeden z nejslavnějších francouzských herců Alain Delon (82) poskytl rozhovor pro zvláštní vydání týdeníku Paris-Match. Mimo jiné uvedl, že je mu z dnešní doby na zvracení a že tento svět opustím bez…

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky