Jak připravit chalupu na zimu? Na tyto věci nikdy nezapomeňte

Pokud vlastníte chatu nebo chalupu, každý podzim řešíte její zazimování. Bez něj totiž bude vaše místo odpočinku rychleji chátrat, navíc může kvůli silnému mrazu dojít k nehodám. Jak připravit chalupu na zimu nejlépe? Podívejte se na pět užitečných tipů.

Diskuse: 0

Ilustrační fotografie
reklama
Krejčíř může být vydán do ČR. Uteče Čechům znovu? - anotační obrázek
Krejčíř může být vydán do ČR. Uteče Čechům znovu?

Většina majitelů chat a chalup využívá své rekreační objekty pouze v jarních a letních měsících. S přicházejícím podzimem je proto důležité myslet na kvalitní zazimování, které stavení umožní přečkat krutou zimu bez poškození.

1. Nezapomeňte: Vypustit všechnu vodu a vyprázdnit bojler

Péče o vodu je vůbec nejdůležitější a majitelé by jí měli věnovat patřičnou pozornost. Před nástupem zimy je třeba vypustit vodu ze všech trubek, hadic a rozvodů. Začněte tím, že uzavřete hlavní přísun vody, otevřete všechny kohoutky a vyčkejte, až všechna voda odteče. Zbytková voda by během mrazivých měsíců mohla nadělat velké škody v celém objektu. Zmrzlá voda umí zničit nejen potrubí, ale také spotřebiče nebo toaletu. „Pokud je vaše chata nebo chalupa vybavená bojlerem, nezapomeňte ho odpojit od zdroje proudu a vypustit – otevřít vypouštěcí ventily ohřívače i potrubí. Na jaře pak bojler zase vypláchněte čistou vodou,“ uvádí Michal Doležel z projektu E.ON Rádce.

2. Nezapomeňte: Zkontrolovat střechu a všechny okapy, vypnout elektřinu'

Pozornost při zazimování patří také střeše a okapům. Posunutá nebo chybějící střešní taška může během zimy zapříčinit masivní zatékání a vlhkost v celém domě. Po kontrole krytiny též důsledně prohlédněte střešní latě. Ty nahnilé nebo jinak porušené raději vyměňte. Pod tíhou sněhu by se střecha mohla propadnout. Součástí střechy jsou samozřejmě i okapy. Před zimou musejí být všechny okapy dobře vyčištěné. Nahromaděné usazeniny a voda snadno zmrznou a stejně jako plné potrubí popraskají. Padající listí by mohlo okapy pro změnu ucpat a jarní tající sníh by neměl kudy odtékat. Před opuštěním chaty rovněž nezapomeňte vypnout elektřinu. „Součástí dobrého zazimování chaty nebo chalupy je vypnutí přívodu elektrického proudu. Předejdete tak nehodám způsobeným například zkratováním,“ dodává Doležel z projektu E.ON Rádce.

3. Nezapomeňte: Vlhkost je největším nepřítelem budovy

Ke kondenzaci vlhkosti ve stěnách dochází zpravidla při náhlém oteplení, kdy se vlhký venkovní vzduch sráží v prochlazeném zdivu. „Pokud dochází k nahromadění větších závějí sněhu u vnější stěny, hrozí poškození omítky a zdiva. Tomu lze předejít přichycením nopové fólie na ohrožená místa. Nepustí sníh ke stěně a současně umožní její mírné odvětrání,“ vysvětluje Karel Murtinger, energetický poradce společnosti Ekowatt. Kromě toho se v chatě vyplatí před zimou odtáhnout ode zdí všechen nábytek, aby se netvořily plesnivé skvrny.

4. Nezapomeňte: Pozor na potraviny, lákají hlodavce

Lednici s mrazákem vyprázdněte, vymyjte octovou vodou a odpojte ze zásuvky. Spotřebiče nezavírejte, ať mohou vyschnout a zbytky vody v nich nezpůsobí plíseň. V chatě nenechávejte žádné potraviny, snad kromě zavařenin. Lákají totiž hlodavce, kteří se do chat a chalup v zimě stahují. Odborníci také radí nechat otevřené i skříně a úložné prostory. Díky většímu přístupu světla si v nich hlodavci nebudou dělat skrýše.

5. Nezapomeňte: Bezpečně zajistit objekt

Přestože asi nikdo na chatě nenechává cennosti a drahé vybavení, terčem vloupání se může stát prakticky každý objekt. Nejvíce úsilí věnujte vchodovým dveřím. Ideální jsou bezpečnostní dveře sendvičové konstrukce s ocelovým jádrem. Mají vícebodové zamykání – ocelové tyče zajíždějící do zárubně. Okna ochrání dřevěné okenice na zámek nebo klasické kovové mříže. Zpevnit sklo v oknech lze též bezpečnostní fólií, jež v případě rozbití okna udrží sklo při sobě.

Diskuze: Jak připravit chalupu na zimu? Na tyto věci nikdy nezapomeňte

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Doporučujeme

Nedostatek kvalitních zubařů, protézy za 90 tisíc! U…

17.03.2018 17:52 Ve čtvrtek se v pořadu Máte slovo Michaely Jílkové řešil problém nedostatku zubních lékařů. Ačkoliv jich máme podle statistických údajů více, než je potřeba, tak v některých regionech buď chybí,…

Jízda na kole je pro muže velmi nebezpečná, varují vědci

17.03.2018 17:17 Britská studie několika tisíc cyklistů zjistila, že muži, kteří pravidelně jezdí na kole, mají šestkrát větší pravděpodobnost, že onemocní rakovinou prostaty.

Předpověď počasí na noc a neděli 18. března

17.03.2018 17:03 Mezi tlakovou níží nad Itálií a Balkánským poloostrovem a tlakovou výší nad jižní Skandinávií k nám bude proudit velmi studený vzduch od severovýchodu, informuje ČHMÚ.

Bojíte se vysokého účtu za teplo? Zvýšení záloh není…

17.03.2018 10:41 Zima se stále nevzdává a nutí české domácnosti více topit. O přeplatcích nebo nedoplatcích za vytápění rozhoduje především spotřeba energií, počasí a také výše zálohových plateb. Jak teplem šetřit a…

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky