Vaginální záněty trápí mnoho žen. Jak na ně vyzrát?

Bakteriální vaginóza je nejčastějším vaginálním onemocněním. Dle aktuálního průzkumu* společnosti Exeltis jí trpí více než čtvrtina oslovených žen. Při tomto onemocnění dochází ke změnám přirozené bakteriální rovnováhy v pochvě doprovázené řadou nepříjemných příznaků.

Diskuse: 0

Ilustrační fotografie
reklama
Hádka českých hvězd? Hůlka s Adamcem se pustili do sebe! - anotační obrázek
Hádka českých hvězd? Hůlka s Adamcem se pustili do sebe!

Pro správnou léčbu i prevenci je důležité dobře rozpoznat bakteriální vaginózu od ostatních poševních onemocnění, zejména od mykózy. Téměř 50 procent českých žen však nedovede rozpoznat rozdíl mezi těmito onemocněními. Vhodnou léčbou i prevencí bakteriální vaginózy je pak přírodní vaginální gel Lactofeel, který je navíc vhodný i pro těhotné a kojící ženy.

Bakteriální vaginóza postihuje 30 - 40 procent žen ve fertilním věku. Projevuje se změnou pH v pochvě, ale také dalšími obtěžujícími příznaky. „Pro vaginózu je hlavním příznakem vodnatý výtok s nepříjemným zápachem po rybách, doprovázený svěděním. Nástup potíží je postupný,“ říká MUDr. Oldřich Šottner, specialista v oborech gynekologie-porodnictví a urogynekologie, a dodává: „Velmi často ženy bakteriální vaginózu zaměňují s mykózou, která se projevuje bílým hrudkovitým výtokem a nezvykle silným svěděním.“ Ženy však tyto příznaky velmi často zaměňují. Téměř 50 procent respondentek nedokáže poznat rozdíl mezi těmito onemocněními a více než čtvrtina dokonce příznaky bakteriální vaginózy nezná.

Příčiny vzniku bakteriální vaginózy

„Bakteriální vaginóza vzniká snížením množství bakterií mléčného kvašení, tzv. lactobacilů. Poševní prostředí se změní, zvýší se hladina pH a dojde k přemnožení tzv. špatných bakterií, které způsobí zánět,“ vysvětluje MUDr. Šottner. Faktorů, které vznik vaginózy ovlivňují, je několik, a české ženy je poměrně dobře znají. Koupání v bazénech, rybnících či koupalištích spolu s mokrými plavkami uvedla v průzkumu většina respondentek (61 %), nesprávnou intimní hygienu 55 %, pohlavní styk 45 %, užívání antibiotik zmínilo téměř 38 procent dotázaných. Vaginóze nesvědčí ani stres, což vnímá jako rizikové přes 22 procent žen. Méně pak ženy vnímají jako příčinu tohoto onemocnění diabetes (téměř 15 %), těhotenství (8%), antikoncepci (přes 3%) a menstruaci (necelá 3%).

Informace hledáme na internetu i u odborníků

Pokud ženy hledají informace o poševních infekcích, jejich první volbou je internet (60 %), teprve poté se jdou poradit s odborníky, ať s lékařem (více než 48 %) či v lékárně (20 %). Důležité je ale nejenom rozeznání příznaků, ale i správná léčba. V případě prvních obtíží bakteriální vaginózy se na lékaře obrátí téměř 28 procent žen, 15 procent respondentek se poradí v lékárně, 11 procent si pak dokáže určit vhodný způsob léčby samo.

Léčba i prevence v jednom

Jedním z vhodných přípravků nejen na léčbu, ale i prevenci bakteriální vaginózy je přírodní vaginální gel Lactofeel, který díky obsahu kyseliny mléčné a glykogenu obnovuje přirozené pH pochvy a podporuje růst laktobacilů. Zároveň zabraňuje opakování infekcí v pochvě přirozeným způsobem. U žen, které trpí bakteriální vaginózou, je Lactofeel rovněž vhodný jako prevence po léčbě antibiotiky po sexuálním styku, menstruaci, návštěvě koupaliště či sauny. „Vážnou hrozbou může být bakteriální

vaginóza v těhotenství, kdy může způsobit samovolný potrat, předčasný porod, zánět dělohy či horší hojení poporodních poranění. Správné pH v pochvě má také velký význam během přirozeného porodu při ochraně novorozence před infekcemi,“ zmiňuje MUDr. Šottner. V těchto případech je právě Lactofeel šetrným řešením, jelikož je to přírodní přípravek bez konzervačních látek a je vhodný tedy nejen pro těhotné, ale i kojící ženy. Jeho účinnost a bezpečnost je podložena klinickými studiemi.

Poradna s MUDr. Oldřichem Šottnerem
Specialista v oborech gynekologie – porodnictví a urogynekologie
Téma: Bakteriální vaginózy

Otázka: Často trpím na poševní výtoky, kdy k léčbě většinou používám antimykotika ve formě vaginálních tablet. Obtíže se mi však vracejí, cítím svědění, mám většinou řidší výtok, který nepříjemně zapáchá. Nemůže se jednat o jiný druh infekce?

Odpověď: Příznaky, které pociťujete, spíše značí na bakteriální vaginózu. Ta je nejčastějším vaginálním onemocněním, ale ženy toto onemocnění často zaměňují právě s mykózou. Bakteriální vaginóza se vyznačuje nepříjemným zápachem po rybách, který doprovází výtok, svědění a další nepříjemné pocity a rovněž změna pH v pochvě. Pro každé z těchto onemocnění se hodí jiná léčba.

Vhodným zdravotnickým prostředkem, který pomáhá v léčbě bakteriální vaginózy, je kupříkladu přírodní vaginální gel Lactofeel, který díky obsahu kyseliny mléčné a glykogenu obnovuje přirozené pH pochvy a podporuje růst laktobacilů. Zároveň zabraňuje opakování infekcí v pochvě přirozeným způsobem. U žen, které trpí na bakteriální vaginózu je gel rovněž vhodný jako prevence po léčbě antibiotiky, po sexuálním styku, menstruaci, návštěvě koupaliště či sauny.

Otázka: Po léčbě antibiotiky často trpím na poševní výtoky. V lékárně mi doporučili užívat spolu s antibiotiky i laktobacily. Je to dostačující prevence?

Odpověď: Léčba některými antibiotiky může narušit přirozené a zdravé poševní prostředí. Proto se k účinné prevenci doporučuje užívání přípravků, které pomáhají udržovat přirozené pH v pochvě a obnovují vaginální flóru.

Jaké jsou vhodné přípravky na přírodní bázi? Třeba vaginální gel Lactofeel, který díky obsahu kyseliny mléčné a glykogenu obnovuje přirozené pH pochvy a podporuje růst laktobacilů. Proto se doporučuje i jako prevence právě bezprostředně po léčbě antibiotiky.

Otázka: Jsem na začátku těhotenství a často trpím na bakteriální vaginózy. Existuje nějaká šetrná prevence, kterou bych mohla používat i v době těhotenství?

Odpověď: Bakteriální vaginóza, která se vyznačuje poruchou poševního prostředí a změnou pH v pochvě, může v těhotenství znamenat vážnou hrozbu v podobě samovolného potratu, předčasného porodu, zánětu dělohy po porodu či horšího hojení poporodních poranění. Správné pH v pochvě má také velký význam během přirozeného porodu při ochraně novorozence před infekcemi.

Šetrným řešením může být přírodní vaginální gel Lactofeel s obsahem kyseliny mléčné a glykogenu, který napomáhá v podpůrné léčbě bakteriální vaginózy a rovněž zabraňuje opakování infekcí v pochvě přirozeným způsobem. Složky gelu jsou přírodní, přípravek neobsahuje konzervační látky a proto je vhodný i pro těhotné a kojící ženy. Jeho účinnost a  bezpečnost je podložena klinickými studiemi.

Témata: ženy | zdraví | MoneyMAG.cz

Diskuze: Vaginální záněty trápí mnoho žen. Jak na ně vyzrát?

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Doporučujeme

Lidstvo je ve stavitelství nepřekonatelné. Jaké monumenty…

23.02.2018 17:50 Jestli je lidstvo v něčem nepřekonatelné, tak je to právě stavitelský um. Egyptské pyramidy, Eiffelova věž a teď Burdž Chalífa. První dvě jmenované stavby dlouho držely primát, ta poslední je…

Jste jen přepracovaní nebo workoholici? Udělejte si tento…

23.02.2018 16:14 Workoholismus je závislost a nemoc jako každá jiná. Ale vždyť práce šlechtí. Už Karel Jaromír Erben psal - „V práci útěcha, spokojenost, bohatství a moc.“ Jenže čeho je moc, toho je příliš.…

Češi a důchod: Prvotní strach střídají sny, které bychom si…

23.02.2018 14:19 Nemoci, finanční nejistota, strach a beznaděj. To jsou slova, která se Čechům nejčastěji vybaví, když pomyslí na stáří nebo důchodový věk. Při delším zamyšlení ale mají také celou řadu snů, které si…

Důchody se radikálně změní? Polovina Čechů si polepší, a…

23.02.2018 12:25 Aktualizováno Vláda Andreje Babiše chystá změnu ve složení důchodů, která zpomalí růst penzí polovině seniorů. Rychleji ale začnou růst důchody těm, kteří mají v tuto chvíli penze nižší.

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky