5 návyků, které inteligentní lidé podle vědců nedělají

Svět je plný lidí všeho druhu, to se týká také různé úrovně inteligence. Samozřejmě, že se téměř každý z nás považuje za chytrého, ale my sami svou inteligenci můžeme posuzovat jen velmi obtížně. Koneckonců naše myšlenky v hlavě vždy zní velmi inteligentně, že? Existuje ale několik návyků, které hloupí lidé mají, a ti inteligentní ne, tvrdí vědci.

Diskuse: 3

Ilustrační fotografie
reklama

Inteligence je velmi důležitá. Zejména v odborném kontextu může být inteligentní a agilní mysl nejlepší vklad do budoucna. Lidé, kteří jsou méně inteligentní často mají návyky, které mohou být v celé řadě okolností také docela katastrofální, píše deník The Independent.

1. Hloupí lidé obviňují druhé za své vlastní chyby

Je to velmi nápadné, neprofesionální, a je to něco, co by inteligentní člověk nikdy neudělal. Pokoušíme-li se hodit své chyby na ostatní, všem tak ukazujeme, že nejsme tím nejchytřejším člověkem v okolí. Hloupí lidé neradi přebírají zodpovědnost za své chyby. Upřednostňují válet se v sebelítosti, nebo prostě hrají hru na obviňování ostatních.

Travis Bradberry, autor bestselleru „Emotional Intelligence 2.0." uvádí: „Nikdy není dobrý nápad házet vinu a odpovědnost na druhé. Pokud jste v daném případě sehráli nějakou roli - bez ohledu na to, jak malou – a něco se pokazilo, přiznejte to," radí Bradbury. „V okamžiku, kdy začnete na ostatní ukazovat prstem, vás lidé začnou vnímat jako někoho, kdo postrádá odpovědnost za své činy."

Chytří lidé také vědí, že každá chyba je šance pro to poučit se. Neurologická studie provedená Jasonem S. Moserem z Michigan State University ukázala, že mozky chytrých lidí ve skutečnosti reagují na chyby odlišně.

2. Hloupí lidé musí mít vždy pravdu

V konfliktní situaci mají inteligentní lidé větší šanci vcítit se do jiné osoby a pochopit její argumenty. Jsou také schopni integrovat tyto argumenty do svého vlastního řetězce myšlení a odpovídajícím způsobem přehodnotit své názory. Jasné znamení inteligence je schopnost dívat se na věci a pochopit je z jiného úhlu pohledu. Inteligentní lidé jsou otevřeni novým informacím a měnícím se parametrům.

Hloupí lidé, na druhé straně, budou i nadále argumentovat stejně a neustoupí ze své pozice - bez ohledu na jakékoli platné argumenty. To také znamená, že si ani nevšimnou, pokud je jiná osoba více inteligentní a kompetentní. Toto nadhodnocení se nazývá Dunning-Krugerův efekt. Je to poznávací zaujatost, která způsobuje, že méně kompetentní lidé přeceňují své schopnosti a zároveň podceňují kompetence druhých.

Samozřejmě to neznamená, že si inteligentní lidé vždy myslí, že všichni ostatní mají pravdu. Ale pozorně naslouchají a berou v úvahu všechny argumenty, než učiní své rozhodnutí.

3. Hloupí lidé reagují na konflikty hněvem a agresí

Zřejmě i ti nejchytřejší lidé se mohou čas od času opravdu naštvat. Ale pro méně inteligentní lidi je to typická reakce, když věci nejdou podle jejich plánu. Když mají pocit, že nemají kontrolu nad situací tak, jak by chtěli, mají tendenci používat hněv a agresivní chování k zajištění své pozice.

Výzkumníci z University of Michigan provedli studii, která zřetelně ukazuje vztah mezi agresivním chováním a nižším IQ. Výzkumníci v závěrečné zprávě uvedli: „Předpokládáme, že nízká inteligence vyvolá agresivní reakce s větší pravděpodobností už v raném věku, toto agresivní chování způsobuje, že je pokračování intelektuálního vývoje obtížnější."

4. Hloupí lidé ignorují potřeby a pocity ostatních lidí

Inteligentní lidé mají tendenci dobře se vcítit do ostatních. Díky tomu je pro ně snadné pochopit pohled někoho jiného. Russel James z Texas Tech University provedl studii zahrnující tisíce Američanů a zjistil, že lidé s vyšším IQ častěji něco nabízí, aniž by očekávali něco jiného na oplátku. Vědci se proto domnívají, že fakt, že inteligentní lidé dokážou lépe posoudit potřeby ostatních, způsobuje, že je pravděpodobnější, že jim také budou chtít pomoci.

„Lidé s vyšší kognitivní schopnosti jsou schopni lépe porozumět a naplňovat potřeby druhých,“ píše se ve studii. Pro lidi, kteří jsou méně inteligentní, je obtížnější si představit, že by lidé mohli myslet jinak než oni, a proto s nimi nesouhlasí. Také koncept udělat něco pro druhého, aniž by očekávali laskavost na oplátku, je jim cizí.

5. Hloupí lidé si myslí, že jsou lepší než všichni ostatní

Inteligentní lidé se snaží motivovat a pomáhat druhým. Dělají to proto, že se nebojí být ve stínu. Mají zdravou úroveň důvěry a jsou dost chytří na to, aby přesně posoudili své vlastní kompetence. Hloupí lidé na druhé straně mají tendenci pomlouvat ostatní, aby sami vypadali lépe. Předsudky podle vědců prostě nejsou známkou inteligence.

V kanadské studii, kterou zveřejnil „Psychological Science", dva vědci z Brock University of Ontariu zjistili, že „lidé s nízkým IQ mají tendenci žádat více tvrdé tresty, jsou více homofobní a existuje u nich větší šance, že budou rasisté“. Mnoho biologů věří, že lidská schopnost spolupracovat byla pomocná k našemu celkovému rozvoji. To by mohlo znamenat, že nejdůležitější známkou inteligence je být dobrý v práci s ostatními.

Témata: lidé | věda | MoneyMAG.cz

Diskuze: 5 návyků, které inteligentní lidé podle vědců nedělají

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 3, poslední 15.03.2017 05:30 Vložte komentář

Zobrazeny poslední 3 komentáře. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Doporučujeme

Způsobil u vás řemeslník škodu? Můžete se dočkat nemilého…

28.04.2017 14:38 Každý z nás čas od času využije služeb mistrů svého řemesla. Pokud rekonstruujeme nebo stavíme dům, zřejmě se bez pomoci odborníků neobejdeme.

Změny u daňového zvýhodnění a daňového bonusu

28.04.2017 14:15 Rodiny s dětmi jsou v Česku podporovány mimo jiné vysokým daňovým zvýhodněním na děti. Když je uplatňované daňové zvýhodnění na děti vyšší než vypočtená daň z příjmu, tak vzniká nárok na daňový bonus…

U Jílkové: Máme dnes jistotu, že nám bude u lékaře…

28.04.2017 13:13 Otázka financování zdravotnictví je stálým předmětem sporů. Výdaje na zdravotnictví v ČR představují 7,5 procenta HDP, což je pod průměrem EU. Je alarmující, že z tisíce ročně promujících lékařů jich…

Vědci zjistili, co se děje po smrti. Tělo se snaží opravit…

28.04.2017 11:02 Příznivci posmrtného života se radují. Vědci totiž prokázali, že po smrti nedochází k celkovému selhání organismu, ale tělo ještě nějakou dobu funguje. Snaží se totiž dotyčného oživit.

Související:

reklama

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky