Jak se zachovat při dopravní nehodě? Čas nelze vrátit, nezmatkujte

Když dojde k dopravní nehodě, spousta lidí začne zmatkovat. Je to samozřejmě nepříjemná situace, ale čas už nevrátíte, takže nemá smysl si to ještě dělat horší. Lidé si říkají, že jezdí opatrně a že se jim to stát nemůže, takže ani neví, co vlastně v takové situaci dělat. Zde je pár rad, jak se vlastně zachovat.

Diskuse: 2

Dopravní nehoda, ilustrační fotografie
reklama

Když dojde ke střetu vašeho auta s jiným nebo když do něčeho narazíte, prostě ihned zastavte auto. Pokud je to možné, snažte se auto pořád řídit, dokud nezastaví. Nepouštějte volant a sešlápněte brzdu. Jakmile zastavíte, zajistěte auto proti dalšímu pohybu a ujistěte se, že jsou všichni ve voze v pořádku. Jestli je to možné, bezpečně vystupte z auta a pomáhejte také ostatním.

Hlavní je nechat stranou emoce. Ať už za nehodu může kdokoli, teď nemá cenu vylévat si vztek na ostatních. Stejně tak nereagujte na vulgarismy jiných osob a vyzvěte všechny, aby zachovali klid. Určování viníka nehody je případně věcí policie.

Hlavně se přesvědčte, že jsou v pořádku i lidé v druhém autě a pokud to situace vyžaduje, poskytněte jim první pomoc. „Vůbec se nezabývejte tím, kdo nehodu způsobil a co se rozbilo. Nejdůležitější je postarat se v první řadě o zdraví ostatních a až potom řešte škody na autě,“ radí Auto ESA.

Také se snažte místo nehody zřetelně označit například trojúhelníkem a když to situace vyžaduje, řiďte provoz. „Na to máte ze zákona právo, pokud jste účastník nehody,“ připomíná Auto ESA. Až se ujistíte, jak jsou na tom ostatní, přivolejte záchranku a policii, pokud je to potřeba. Při hovoru s dispečinkem stručně popište situaci a především stav ostatních a případnou povahu zranění.

Zraněné se snažte uklidnit. V této situaci je rozhodně dobré znát aspoň základní úkony první pomoci. Případně vyzvěte ostatní účastníky nehody nebo svědky, zda má někdo lepší zkušenosti s poskytováním první pomoci.

Jakmile se zorientujete, dostaňte ostatní od místa nehody do bezpečného prostoru mimo silnici, například za svodidla. Postarejte se o děti, pokud jedou s vámi. Nenechávejte je bez dozoru pohybovat se kolem místa nehody.

Dobré je se s ostatními účastníky nehody a případnými svědky dohodnout, kdo bude mít jakou funkci. Někdo musí řídit provoz, někdo poskytuje první pomoc, jiná osoba komunikuje se složkami integrovaného záchranného systému. Jasně definované úkoly pomohou vzniklou situaci mnohem lépe a rychleji zvládnout.

Až se situace uklidní, můžete přistoupit k pořizování fotodokumentace a případnému sepisování záznamu o nehodě. „Pokud máte k dispozici svědky, kteří jsou ochotni vypovídat, vezměte si od nich kontakt a požádejte je, zda třeba nemají videozáznam z kamery v autě nebo fotografie,“ doporučuje Auto ESA. To pomůže nejen s určováním viníka nehody, ale usnadní to i řešení vzniklé pojistné události.

Pro všechny případy je nejlepší mít vždy dopředu připravený stručný plán, pokud k nehodě dojde. Všichni cestující ve voze budou mít vlastní úkol, co v takové situaci dělat. Když jedete do zahraničí, napište si dopředu telefonní čísla záchranných složek a zjistěte si také, jak je to s případnými asistenčními službami vaší pojišťovny. Zvažte, zda nebude právě před cestou do zahraničí lepší se připojistit.

Diskuze: Jak se zachovat při dopravní nehodě? Čas nelze vrátit, nezmatkujte

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 2, poslední 18.06.2017 11:46 Vložte komentář

Zobrazeny poslední 2 komentáře. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Doporučujeme

Jak se vám změní splátka hypotéky, budete-li refinancovat?

23.09.2017 18:35 Úrokové sazby v poslední době vzrostly nejvíce u hypoték, kde poměr výše úvěru k hodnotě zástavy (LTV) přesahuje 80 %. Může za to omezení ze strany České národní banky (ČNB). Končí-li vám v…

Levné palivo vám může zvýšit spotřebu. Jak správně šetřit…

23.09.2017 17:41 Aktualizováno Chcete-li ušetřit za benzín či naftu, nemá význam šetřit za každou cenu. U levných pump totiž spíše narazíte na ty, které zanedbávají údržbu, což se promítá do kvality. Levné palivo vám navíc mnohdy…

Proč je v Česku nejdražší máslo v historii? A cena stále…

23.09.2017 16:35 Aktualizováno Kostka másla nad 50 korun. S příchodem podzimu se ceny nesnižují, ba naopak. Lidé už sahají po vlastních alternativách, od domácí výroby po rostlinné náhražky. Podle výrobců dochází každý rok v…

Potraviny jsou u nás moc levné?

22.09.2017 19:41 Aktualizováno Tržní cena potravin, které se na světě za rok vyhodí, odpovídá HDP Švýcarska. Do této ceny nejsou ovšem započítány ztráty na půdě, vodě a biodiverzitě. Také se sem nezahrnuje negativní vliv na změnu…

Související:

reklama

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky