Jak se zachovat při dopravní nehodě? Čas nelze vrátit, nezmatkujte

Když dojde k dopravní nehodě, spousta lidí začne zmatkovat. Je to samozřejmě nepříjemná situace, ale čas už nevrátíte, takže nemá smysl si to ještě dělat horší. Lidé si říkají, že jezdí opatrně a že se jim to stát nemůže, takže ani neví, co vlastně v takové situaci dělat. Zde je pár rad, jak se vlastně zachovat.

Diskuse: 2

Dopravní nehoda, ilustrační fotografie
reklama
Otřesné! Turista neměl peníze na doktora, lékaři ho nechali zemřít! - anotační obrázek
Otřesné! Turista neměl peníze na doktora, lékaři ho nechali…

Když dojde ke střetu vašeho auta s jiným nebo když do něčeho narazíte, prostě ihned zastavte auto. Pokud je to možné, snažte se auto pořád řídit, dokud nezastaví. Nepouštějte volant a sešlápněte brzdu. Jakmile zastavíte, zajistěte auto proti dalšímu pohybu a ujistěte se, že jsou všichni ve voze v pořádku. Jestli je to možné, bezpečně vystupte z auta a pomáhejte také ostatním.

Hlavní je nechat stranou emoce. Ať už za nehodu může kdokoli, teď nemá cenu vylévat si vztek na ostatních. Stejně tak nereagujte na vulgarismy jiných osob a vyzvěte všechny, aby zachovali klid. Určování viníka nehody je případně věcí policie.

Hlavně se přesvědčte, že jsou v pořádku i lidé v druhém autě a pokud to situace vyžaduje, poskytněte jim první pomoc. „Vůbec se nezabývejte tím, kdo nehodu způsobil a co se rozbilo. Nejdůležitější je postarat se v první řadě o zdraví ostatních a až potom řešte škody na autě,“ radí Auto ESA.

Také se snažte místo nehody zřetelně označit například trojúhelníkem a když to situace vyžaduje, řiďte provoz. „Na to máte ze zákona právo, pokud jste účastník nehody,“ připomíná Auto ESA. Až se ujistíte, jak jsou na tom ostatní, přivolejte záchranku a policii, pokud je to potřeba. Při hovoru s dispečinkem stručně popište situaci a především stav ostatních a případnou povahu zranění.

Zraněné se snažte uklidnit. V této situaci je rozhodně dobré znát aspoň základní úkony první pomoci. Případně vyzvěte ostatní účastníky nehody nebo svědky, zda má někdo lepší zkušenosti s poskytováním první pomoci.

Jakmile se zorientujete, dostaňte ostatní od místa nehody do bezpečného prostoru mimo silnici, například za svodidla. Postarejte se o děti, pokud jedou s vámi. Nenechávejte je bez dozoru pohybovat se kolem místa nehody.

Dobré je se s ostatními účastníky nehody a případnými svědky dohodnout, kdo bude mít jakou funkci. Někdo musí řídit provoz, někdo poskytuje první pomoc, jiná osoba komunikuje se složkami integrovaného záchranného systému. Jasně definované úkoly pomohou vzniklou situaci mnohem lépe a rychleji zvládnout.

Až se situace uklidní, můžete přistoupit k pořizování fotodokumentace a případnému sepisování záznamu o nehodě. „Pokud máte k dispozici svědky, kteří jsou ochotni vypovídat, vezměte si od nich kontakt a požádejte je, zda třeba nemají videozáznam z kamery v autě nebo fotografie,“ doporučuje Auto ESA. To pomůže nejen s určováním viníka nehody, ale usnadní to i řešení vzniklé pojistné události.

Pro všechny případy je nejlepší mít vždy dopředu připravený stručný plán, pokud k nehodě dojde. Všichni cestující ve voze budou mít vlastní úkol, co v takové situaci dělat. Když jedete do zahraničí, napište si dopředu telefonní čísla záchranných složek a zjistěte si také, jak je to s případnými asistenčními službami vaší pojišťovny. Zvažte, zda nebude právě před cestou do zahraničí lepší se připojistit.

Diskuze: Jak se zachovat při dopravní nehodě? Čas nelze vrátit, nezmatkujte

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 2, poslední 18.06.2017 11:46 Vložte komentář

Zobrazeny poslední 2 komentáře. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Doporučujeme

Dejte si v březnu pozor na oheň. Loni touto dobou poničil…

20.02.2018 18:12 V roce 2017 napáchal oheň v českých domácnostech škody za stamiliony. Hasiči vyjížděli k celkem 108 případům, kdy oheň zachvátil byt nebo jiné obytné prostory, a poškození museli na jeho obnovu…

Kdy dát dětem klíče od bytu nebo domu?

20.02.2018 17:33 Průzkumy ukazují, že 8 % dětí, které jsou hrdými majiteli klíčů, je mladších 9 let, 20 % rodičů předá klíče dítěti mezi 9 a 11 rokem. První klíče potomci však nejčastěji dostávají v době, kdy jsou…

Smrtící nástroj? Nezajištěné věci ve střešním boxu mohou…

20.02.2018 13:59 Lyžařská sezóna vrcholí a lidé běžně převážejí vybavení na sjezdovku ve střešním boxu svého vozidla. Často si však neuvědomí, že pro převoz věcí v boxu platí jiná pravidla, než pro klasický…

Lidé se bojí ztráty práce kvůli věku. Opravdu starší osoby…

20.02.2018 11:23 Více než 40 % zaměstnanců v technickém odvětví se obává ztráty práce kvůli vyššímu věku. Vyplývá to z aktuálního průzkumu portálu Indeed.com. Podle něj se až 36 % pracovníků setkalo s diskriminací…

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky