Ekonomika

Tesco

Tesco rozšiřuje studentskou slevu na průkaz ISIC i na víkendy

Ekonomika

Od října minulého roku funguje ve všech obchodech Tesco v Česku desetiprocentní sleva pro studenty starší osmnácti let na studentský průkaz ISIC od pondělí do pátku. To se nyní na základě názorů studentů mění. Od pondělka 22. dubna mohou se slevou nakoupit i o víkendech.

Americký dolar USD, ilustrační fotografie

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Ekonomika

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Ilustrační fotografie

Pozor na smlouvy s dodavateli energií. Co by měla obsahovat férová smlouva?

Ekonomika

Dodavatele elektřiny nebo plynu mění ročně téměř půl milionu odběratelů. Tento krok sám o sobě není ničím složitým. Důležité ale je vybrat si dodavatele, na kterého se zákazník může spolehnout. A s ním pak podepsat výhodnou a férovou smlouvu. Odborníci Kalkulátor.cz přinášejí pět základních bodů, která by taková smlouva měla obsahovat.

Ilustrační fotografie

Koupil jsem si prodlouženou záruku, nebo je to pojištění?

Ekonomika

Spotřebitelé se dnes mohou velmi často setkat s nabídkou prodloužené záruky na zboží, které kupují. Někdy bývá tato smluvní záruka nabízena automaticky, jindy je za příplatek. Nemálo spotřebitelů si tak prodlouženou záruku přikoupí, zejména na spotřební elektroniku, která bývá na poruchy náchylná. Někteří z nich však mohou být posléze nepříjemně překvapeni, když jim s reklamací nevyhoví, buď kvůli podmínkám smluvní záruky, nebo protože se vlastně vůbec nejedná o záruku, ale o pojištění. Na co by si měl spotřebitel pozor, než si za takovou nadstandardní službu připlatí?

Marián Jurečka (KDU-ČSL)

Ekonomika

Jurečka představil flexibilní novelu zákoníku práce

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka představil novelu zákoníku práce, jejímž hlavním cílem je zvýšit flexibilitu pracovněprávních vztahů. Novela rovněž posiluje konkurenceschopnost zaměstnavatelů, zároveň však zachovává ochranu práv zaměstnanců a podporuje lepší sladění pracovního a rodinného života. Tento legislativní krok reaguje na aktuální potřeby moderního trhu práce a reflektuje podněty, které MPSV obdrželo v rámci jednání a kulatých stolů. Těch se účastnili zástupci zaměstnanců i zaměstnavatelů a odborníci na pracovní právo.

pohonné hmoty

Cena benzínu překonala psychologickou hranic 40 Kč/l, zdražuje také nafta

Ekonomika

Komentář Lukáše Kovandy: Benzín se v Česku opět prodává za více než 40 Kč/l. Tuto psychologickou hranici překonal – v letošním roce poprvé – předevčírem. Včera pak litr benzínu vyšel průměrně celorepublikově na 40,12 Kč/l. To je jeho nejvyšší cena od začátku loňského října. Zdražuje také nafta, byť mírněji. Zatímco benzín v posledních sedmi dnes zdražil o 35 haléřů na litr, nafta jen o sedm haléřů. Nyní stojí litr nafty 39,19 Kč/l. Nafta je tak nejdražší od první poloviny loňského listopadu.

Ilustrační fotografie

Za dobu našeho členství v EU vzrostlo bohatství průměrného Čecha o více než 40 procent

Ekonomika

Od vstupu do Evropské unie (EU) nám vzrostl reálný HDP v přepočtu na obyvatele o více než 40 %, a to z 480 tisíc korun v roce 2004 na 675 tisíc korun v roce 2023. Průměrná spotřeba domácností vzrostla o 22 %, tedy z 248,5 tisíce korun v roce 2004 na 302 tisíc korun v roce 2023. Pokud by Česko nebylo součástí EU, dařilo by se nám ekonomicky hůře. HDP v přepočtu na obyvatele za loňský rok by bylo o pětinu nižší (o 130 tisíc korun) a spotřeba domácností by se snížila o třetinu (o 100 tisíc korun).

Ilustrační fotografie

Bezpečnostní problémy společnosti Boeing přetrvávají. Akcie od začátku roku ztratily třetinu své hodnoty

Ekonomika

Společnost Boeing (BA), největší světový výrobce letecké techniky, je opět pod drobnohledem veřejnosti kvůli nedávnému incidentu, kdy se za letu oddělil kryt motoru, což vedlo k nouzovému přistání. Tento incident se přidává k řadě bezpečnostních problémů, kterým společnost čelí, včetně lednového incidentu s oddělením dveří, k němuž došlo jen několik dní před vypršením dohody s ministerstvem spravedlnosti. Pokud úřady zjistí porušení dohody, může Boeing čelit znovuotevření smrtelných případů z let 2018 a 2019.

Ilustrační fotografie

Ekonomika

Jak na mimosoudní řešení sporů

K obchodnímu styku mezi spotřebiteli a podnikateli dochází nesčetněkrát denně. Není proto divu, že je mezi nimi také mnoho sporů. Některé se podaří urovnat domluvou, u jiných se však oboustranně přijatelného řešení dospět nepodaří. Jelikož se drtivá většina těchto sporů týká nízkých částek, soudní řešení sporů se kvůli soudním poplatkům a nákladům na advokátní služby často nevyplatí. Existuje však alternativní způsob řešení těchto sporů, kterého mohou spotřebitelé využít, jelikož je levnější a rychlejší.

Ilustrační fotografie

Jarní sbírka potravin proběhne v sobotu 13. dubna

Ekonomika

V sobotu 13. 4., se uskuteční pravidelná Sbírka potravin, která probíhá ve všech krajích. Za skoro 10 let spolupráce s potravinovými bankami MPSV na potravinovou pomoc vynaložilo téměř 650 milionů korun a do začátku roku 2026 plánuje vyčlenit dalších zhruba 600 milionů korun. Dosud bylo díky projektu rozdistribuováno téměř 5 tisíc tun potravinové pomoci a více než 5,5 milionů kusů materiální pomoci. Nejčastěji tuto pomoc využívají nízkopříjmové rodiny s dětmi, senioři, osoby se zdravotním postižením a lidé bez domova.

Ilustrační fotografie

Prodejci kol v ČR mají potíže. Odbyt jde pomaleji, roste ale zájem o karbonové rámy

Ekonomika

Čeští prodejci jízdních kol se aktuálně potýkají s problémy a mají plné sklady. Trh s cyklistikou se propadl přibližně o jednu třetinu a některé firmy musely snížit plánovanou výrobu nových kol. Nepomohla především skutečnost, že prodejcům se nepovedlo doprodat zásoby jízdních kol z roku 2022/23, a to i přes různé slevové akce.

Ilustrační fotografie

Temu útočí na evropský trh. Cena není vše a nákup může přinést více starostí než radosti

Ekonomika

V souvislosti s vysokými cenami hledají lidé různé alternativy, jak a kde ušetřit. Řešení nabízí čínské e-shopy, které „zaútočily” na evropský trh. Jedním z nich je i e-shop Temu. Mnoho influencerů začalo daný obchod propagovat a ukazují kvanta zboží, které si z něj objednali. Nízké ceny, které e-shop nabízí, nemají konkurenci a za málo peněz si spotřebitelé mohou koupit více zboží, než by tomu bylo v běžném obchodě. Jak je to možné? Proč si Temu a podobné e-shopy mohou dovolit nabízet ceny často i pod výrobními náklady? Cena není vše a nákup na takové stránce může někdy přinést více starostí než radosti.

Ilustrační fotografie

Ekonomika

Zdražování pohonných hmot nabírá na tempu. A bude ještě hůře

Komentář Lukáše Kovandy: Růst cen pohonných hmot v Česku nabral na tempu, a přitom dále zrychlí. Benzín v uplynulém týdnu zdražil o 68 haléřů na litr na 39,77 Kč/l a nafta o 52 haléřů na litr na 39,12 Kč/l. Vzhledem k přetrvávající poměrně vysoké ceně ropy a včerejšímu poměrně výraznému oslabení koruny vůči dolaru je třeba počítat s dalším zrychlením zdražování pohonných hmot. Benzín tak v příštím týdnu zdraží o zhruba 80 haléřů na litr, nafta pak o přibližně 60 haléřů na litr. Benzín se tak už v příštím týdnu bude průměrně celorepublikově prodávat za více než 40 Kč/l.

Ilustrační fotografie

Co trápí české spotřebitele?

Ekonomika

Spotřebitelé požívají stále větší ochrany svých práv. Evropské instituce hledí na práva spotřebitelů jako na jednu z hlavních priorit a legislativní vývoj reaguje i na nové celospolečenské výzvy. Je však možné tato práva prakticky uplatnit, nebo práva v případě problému existují jen „na papíře“?

Ilustrační fotografie

Průmysl naskočil na rostoucí tendenci

Ekonomika

Komentář Tomáše Volfa: Česká průmyslová výroba v únoru meziročně vzrostla o 0,7 %, meziměsíčně šla nahoru o 1,9 %. Obě čísla jsou sice mírně lepší oproti očekávání, nic zásadního se však nemění.

Ilustrační fotografie

Ekonomika

Češi utrácejí, ale stále málo

Komentář Tomáše Volfa: Domácí maloobchodní tržby meziročně rostou už čtyři měsíce v řadě a v únoru šly nahoru o 1,6 %. Po dlouhých 18 měsících poklesu můžeme říct, že Češi začali utrácet. Meziměsíčně se však snížily o 0,8 %.

28. října 2016 poprvé zavírají obchody na základě zákona o prodejní době

Zavření obchodů o všech svátcích by českou ekonomiku připravilo o miliardy

Ekonomika

Komentář Lukáše Kovandy: Lidovecké ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje rozšíření zákazu maloobchodního prodeje na všechny svátky. Činí tak zřejmě v duchu hesla „nejlepší obrana je útok“. Dva z poslanců pětikoaličního partnera lidovců, ODS, totiž žádají, aby se naopak obchody ve vybrané sváteční dny otevřely.

Ilustrační fotografie

5 tipů pro mladé, jak vyjít s měsíčním rozpočtem

Ekonomika

V současné době se mnoho lidí potýká s rostoucími cenami produktů a služeb. A to platí i pro mladé, kterým je mezi dvaceti a třiceti lety a staví se na vlastní nohy. Přesto lze často chytrými kroky měsíční náklady snížit.

Ilustrační fotografie

Reklamace vyúčtování energií. Jak na to?

Ekonomika

Jaro je mimo jiné zpravidla obdobím vyúčtování spotřebovaných energií. V případě dobře nastavených záloh se jedná o záležitost s minimální důležitostí – spotřebitelé obdrží, případně doplatí malou částku, která nijak neovlivní jejich život. V případě špatného nastavení záloh, či neočekávané změně ve spotřebě, však již může jít i o tisíce až desetitisíce korun. Ti šťastnější je obdrží, avšak nemalá část spotřebitelů je bude nucena uhradit. Někdy jde však o sporné situace, kdy se spotřebitel domnívá, že mu byla naúčtována příliš vysoká spotřeba, případně vyšší cena, než kterou si s dodavatelem vyjednal. Co lze v takovém případě dělat a jak se lze bránit?

Ilustrační fotografie

Ekonomika

Češi letos za Velikonoce utratí o 850 milionů korun více než loni. Jsou to pro ně druhé nejlevnější Velikonoce v novodobé historii

Komentář Lukáše Kovandy: Češi letos za Velikonoce, konkrétně za pohoštění a koledu, utratí v průměru 3020 korun, což je o 176 korun více než loni. Vyplývá to z průzkumu online supermarketu Košík.cz. Oproti loňsku, kdy za Velikonoce dali průměrně 2844 korun na domácnost, to značí navýšení výdajů o 6,2 procenta. Takové navýšení překonává aktuální, únorovou meziroční inflaci, čítající rovná dvě procenta, o 4,2 procentního bodu. To znamená, že z vetší části stojí za nárůstem objemu velikonočních nákupů vyšší nakupované množství a jen z menší části pak meziročně vyšší cena.

Ilustrační fotografie

Lákavé legální praktiky obchodníků: O jaké se může jednat?

Ekonomika

V rámci naší činnosti se setkáváme s mnohými nekalými praktikami obchodníků. Na ty myslí i zákon, který některé vyjmenovává, k jiným poskytuje obecné vodítko a všechny zakazuje. Obchodníci však používají mnoho praktik, které jsou pro spotřebitele lákavé a zcela v souladu s právními předpisy. Dokonce nemusí jít ani o hraniční situace, kde by například prodejci využívali nepřesností či nejasností právní úpravy a spotřebitelé tyto praktiky nemusí vůbec vědomě vnímat. O jaké lákavé praktiky se může jednat?

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 12:03

16. dubna 2024 10:45

Jak na mimosoudní řešení sporů

K obchodnímu styku mezi spotřebiteli a podnikateli dochází nesčetněkrát denně. Není proto divu, že je mezi nimi také mnoho sporů. Některé se podaří urovnat domluvou, u jiných se však oboustranně přijatelného řešení dospět nepodaří. Jelikož se drtivá většina těchto sporů týká nízkých částek, soudní řešení sporů se kvůli soudním poplatkům a nákladům na advokátní služby často nevyplatí. Existuje však alternativní způsob řešení těchto sporů, kterého mohou spotřebitelé využít, jelikož je levnější a rychlejší.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy