Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nároky cestujících při zpoždění vlaku a neposkytnutí služby

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Začátek školního roku opět vrátil některé cestující na železnici. Pokud dojíždíte do školy či za prací, může se vám stát, že váš vlak bude opožděn. Jak velké musí být zpoždění vlaku, abyste dosáhli na kompenzaci? A co dělat, pokud vám dopravce nevyjde vstříc?

Práva cestujících v železniční dopravě jsou regulována evropským nařízením. Toto nařízení jsou dopravci povinni dodržovat, jinak jim hrozí případná sankce ze strany Drážního úřadu. Co se týče nároků cestujícího v případě zpoždění, tak je vždy klíčové, jak velké je zpoždění vlaku. „Pokud je to více jak 60 minut, ale zároveň nedosahuje 120 minut, má cestující nárok na kompenzaci ve výši 25 % z ceny jízdenky. Pokud je zpoždění vyšší než 120 minut, je to 50 %,“ uvádí ředitelka spotřebitelské organizace dTest Eduarda Hekšová.

O kompenzaci je nutné požádat co nejdříve, nejlépe ihned na přepážce. Ne vždy vám však bude jízdné kompenzováno a nelze brát tento nárok automaticky, ani když jsou splněný výše uvedené podmínky. „Pro kompenzaci jízdenky zakoupené na internetu musí být navíc splněna podmínka její minimální výše. To znamená, že jízdenka vás musela stát alespoň 100 korun. Dávejte si pozor i na jiná omezení. Právo na kompenzaci nelze například uplatnit, pokud v době zakupování jízdenky cestující již o zpoždění věděl. Nebo například tehdy, pokud mu dopravce nabídl alternativní spoj, ale on jej nevyužil,“ upozorňuje Hekšová.

Spotřebitelé si rovněž často stěžují na nedodání služby, kterou si objednali – popřípadě která byla slíbená. U některých dopravců jsou časté stížnosti na chybějící servis, nefunkční Wi-Fi, v létě pak na nefunkční klimatizaci a v zimě na nefunkční topení. Národní dopravce – České dráhy pak na svém webu uvádí, že ve vnitrostátní přepravě máte nárok na jednorázové odškodnění ve výši 30 Kč formou slevy na příští nákup, které na počkání a vyžádání vystaví přímo ve vlaku průvodčí daného vlaku. K získání odškodnění se musíte prokázat platným dokladem a navíc musí jít o vlak určité (vyšší) kategorie.

V mezinárodní přepravě máte nárok na odškodnění formou dobropisu ve výši 25 % z ceny jízdného a rezervace, pokud ve voze na sezení, v lůžkovém nebo lehátkovém voze nebyla dodržena teplotní pohoda vlivem nefunkční klimatizace, topení či větrání a cestujícímu nebylo nabídnuto odpovídající místo v oddíle s funkčním zařízením.

Pokud nebyla vaše stížnost vyřešena k vaší spokojenosti, máte možnost se i nadále bránit. „Obrátit se můžete na naši spotřebitelskou poradnu nebo na naši službu VašeStížnosti.cz nebo na Českou obchodní inspekci. V případě zahraničního dopravce je k řešení stížností kompetentní Evropské spotřebitelské centrum,“ uzavírá Hekšová.

Témata:  Cestování vlaky dTest

Aktuálně se děje

25. dubna 2024 10:21

Předpověď počasí na noc a pátek 26. dubna

Počasí u nás bude ovlivňovat svým okrajem tlaková níže nad severozápadní Evropou. Kolem ní k nám začne proudit teplejší vzduch od jihu, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

České domácnosti loni platily za elektřinu nejvíce v EU, přestože Česko vyvezlo takřka nejvíce elektřiny v celé EU

KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy: Česko je ryze z ekonomického hlediska určitou anomálií. Vykazuje sice poměrně výrazný nadbytek vyprodukované elektřiny, avšak přesto jeho domácnosti čelí jejím vysokým cenám. Dokonce nejvyšším v celé EU ve vyjádření dle standardu kupní síly, které umožňuje mezinárodní porovnatelnost. A to přitom tedy Česko loni v čistém vyjádření vyváželo čtvrtý největší objem elektřiny v EU.