Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kde se letos nejvíc vyplatí dovolená s ohledem na kurs koruny a inflaci?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Komentář Lukáše Kovandy: S blížícími se prázdninami vrcholí rozhodování Čechů, kam letos vyrazit na dovolenou. Pokud by se měli rozhodovat podle toho, kde z vyhledávaných dovolenkových destinací je letos v porovnání s loňskem nejlevněji, musí vzít v potaz hlavně dva faktory: kurs koruny vůči měně dané destinace a zároveň meziroční inflaci dané destinace. Tedy najít takovou destinaci, vůči jejíž měně koruna po zohlednění tamní inflace nejvíce posílila.

Inflace přitom byla v uplynulých dvanácti měsících mimořádná celosvětově. Vždyť inflaci vyšší, než je cíl řady centrálních bank světa, totiž inflaci vyšší než dvouprocentní, vykazuje podle letošních nejnovějších dat Bloombergu celkem 111 sledovaných zemí světa. Zato inflací na nebo pod úrovní dvou procent se může pochlubit pouze devět sledovaných zemí. 

Z měn vyhledávaných turistických destinací posílila česká koruna v uplynulém roce, tj. od 2. června 2022, do včerejška nejvíce vůči egyptské libře, a to o 42 procent. Výrazně zpevnila také vůči turecké liře, a sice o 24,5 procenta. Z evropských destinací možné dovolené zpevnila výrazně vůči norské koruně, o více než 18 procent, či vůči koruně švédské, o 13,5 procenta.

Posílení české koruny vůči egyptské libře, o zmíněných 42 procent, je dokonce tak výrazné, že překonává tamní meziroční inflaci, která letos v dubna dosáhla 30,4 procenta. Posílení české měny vůči egyptské libře tedy reálně – po zahrnutí tamní inflace – činí zhruba 12 procent. V Turecku tomu tak není, neboť tam inflace – v dubnu činila meziročně 43,7 procenta – naopak překonává uvedené posílení koruny vůči liře, a to hned o bezmála dvacet procentních bodů. Po zahrnutí turecké inflace – reálně – tak koruna i přes své výrazné zpevnění vůči liře letos disponuje v Turecku o takřka pětinu nižší kupní silou.  

Norsko v dubnu vykázalo meziroční inflaci 6,4 procenta. Češi tak letos budou v Norsku po zohlednění kursového vývoje disponovat o zhruba 12 procent vyšší kupní silou než loni. Podobně jako v Egyptě. Samozřejmě, Norsko i tak zůstává pro našince velmi drahou zemí. To však nic nemění na tom, že za poslední rok z hlediska Čecha Norsko zlevnilo takřka nevýrazněji ze všech častěji vyhledávaných dovolenkových destinací, společně s Egyptem.

Témata:  komentář dovolená

Aktuálně se děje

25. dubna 2024 10:21

Předpověď počasí na noc a pátek 26. dubna

Počasí u nás bude ovlivňovat svým okrajem tlaková níže nad severozápadní Evropou. Kolem ní k nám začne proudit teplejší vzduch od jihu, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

České domácnosti loni platily za elektřinu nejvíce v EU, přestože Česko vyvezlo takřka nejvíce elektřiny v celé EU

KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy: Česko je ryze z ekonomického hlediska určitou anomálií. Vykazuje sice poměrně výrazný nadbytek vyprodukované elektřiny, avšak přesto jeho domácnosti čelí jejím vysokým cenám. Dokonce nejvyšším v celé EU ve vyjádření dle standardu kupní síly, které umožňuje mezinárodní porovnatelnost. A to přitom tedy Česko loni v čistém vyjádření vyváželo čtvrtý největší objem elektřiny v EU.