Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Globální akcie čelí nejhoršímu týdnu od finanční krize

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Globální akcie čelí nejhoršímu týdnu od finanční krize z roku 2008. Investory znepokojují zprávy o dalším šíření koronaviru napříč Evropou. Asijské akciové trhy dnes dále klesají a reagují i na pokles akcií ve Spojených státech - Dow Jonesův index ve čtvrtek odepsal téměř 1200 bodů, což byl jeho vůbec nejprudší denní propad v historii.

Hlavní index tokijské burzy Nikkei v začátcích dnešního obchodování odepsal tři procenta a za celý týden ztrácí více než devět procent. Hlavní index australské burzy ASX200 se dnes ráno snížil o více než 3,5 procenta a uzavřel se ztrátou 3,25 procenta - nejníže za šest měsíců.

Zprávy o množících se případech nového koronaviru, zejména v Itálii, vyvolaly obavy z mnohem většího ekonomického dopadu, než se původně očekávalo, píše zpravodajský server BBC.

"Trhy byly příliš optimistické a nyní mohou být až příliš pesimistické,“ řekla BBC analytička Iris Pangová ze společnosti ING, která se specializuje na Čínu. "Asijské trhy reagovaly na COVID-19 pomalu, protože zpočátku věřily, že se jedná pouze o čínský problém - až do doby, kdy začaly prudce přibývat případy nákazy v Jižní Koreji a v Japonsku," dodala.

Indické akciové trhy dnes také výrazně poklesly. Indexy Nifty a Sensex ztratily zhruba 2,5 procenta.

Kvůli obavám z hospodářských důsledků nového typu koronaviru ve čtvrtek opět výrazně oslabily i evropské akcie. Panevropský akciový index STOXX 600 klesl o 3,75 procenta a obchodování zakončil na 389,46 bodu. To představuje jeho nejnižší závěrečnou hodnotu za více než čtyři měsíce.

Témata:  akcie ekonomika Koronavirus COVID-19

Související

Aktuálně se děje

17. září 2024 12:59

16. září 2024 11:28

13. září 2024 14:32

Sto tisíc hasičů v pohotovosti: Česko se připravuje na nejhorší scénář

V Česku má intenzivně pršet až do pondělní noci. Odborníci varují, že by za určitých okolností mohlo dojít k opakování povodňových situací z let 1997 a 2002. Premiér Petr Fiala proto svolal Ústřední krizový štáb, který se v pátek ráno sešel na ministerstvu vnitra za přítomnosti šéfa resortu Víta Rakušana.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Komentář

Vyrovnané české rozpočty už v příštím roce? Jde to. Vláda ale výrazně snižuje reálné výdaje na vědu, výzkum a inovace

Od poslední minuty letošního srpna je oficiálně známa výše schodku státního rozpočtu navrhovaná pro příští rok – 230 miliard korun. Pokud by se toto číslo skutečně naplnilo, Fialova vláda za čtyři roky svého vládnutí vytvoří nominálně o zhruba o 320 miliard vyšší dluh než předchozí kabinet Babišův. Přesto by mohla už v příštím roce veřejné rozpočty dokonce vyrovnat, pokud by chtěla.