Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čína osvobodí od cel 696 výrobků dovážených z USA

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Čína osvobodí od cel dalších 696 výrobků dovážených ze Spojených států, včetně klíčových potravinářských produktů, jako je vepřové a hovězí maso či sója, a energií, například ropy a zkapalněného zemního plynu. Je to třetí a zatím nejrozsáhlejší vlna celních úlev, jaké Peking nabídl. Přichází měsíc po podpisu první fáze americko-čínské obchodní dohody. Čínské ministerstvo financí dnes uvedlo, že firmy budou moci podávat žádosti od 2. března a že výjimky se budou udělovat na jeden rok.

Peking se při podpisu smlouvy v polovině ledna zavázal, že během dvou let zvýší nákupy zboží a služeb z USA o 200 miliard dolarů (4,6 bilionu Kč). Čína ústupek Washingtonu oznamuje v době, kdy její ekonomiku vážně narušily dopady šíření nového koronaviru.

Úřady v celé zemi omezily dopravu a cestování, aby zabránily šíření onemocnění, jemuž podlehlo už téměř 1900 lidí a více než 70.000 je jich nakaženo. Někteří američtí činitelé a také analytici vyjadřovali obavy, že Peking nebude kvůli koronaviru s to závazky k nákupům dodržet.

Mezi další produkty, na které se vztahuje oznámená výjimka z dodatečných cel uvalených během eskalace americko-čínského obchodního sporu, patří denaturovaný etanol a některá pšenice, kukuřice a čirok. Osvobození od cel se rovněž dotkne zdravotnických zařízení a kovů, včetně měděné rudy a měděného a hliníkového šrotu.

Spojené státy a Čína spolu od roku 2018 vedou obchodní válku, v jejímž rámci na sebe vzájemně uvalovaly cla. Obchodní spor mezi dvěma největšími ekonomikami světa rozbouřil finanční trhy a zpomalil růst světové ekonomiky.

Témata:  Čína USA clo ekonomika

Aktuálně se děje

25. dubna 2024 10:21

Předpověď počasí na noc a pátek 26. dubna

Počasí u nás bude ovlivňovat svým okrajem tlaková níže nad severozápadní Evropou. Kolem ní k nám začne proudit teplejší vzduch od jihu, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

České domácnosti loni platily za elektřinu nejvíce v EU, přestože Česko vyvezlo takřka nejvíce elektřiny v celé EU

KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy: Česko je ryze z ekonomického hlediska určitou anomálií. Vykazuje sice poměrně výrazný nadbytek vyprodukované elektřiny, avšak přesto jeho domácnosti čelí jejím vysokým cenám. Dokonce nejvyšším v celé EU ve vyjádření dle standardu kupní síly, které umožňuje mezinárodní porovnatelnost. A to přitom tedy Česko loni v čistém vyjádření vyváželo čtvrtý největší objem elektřiny v EU.