Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ceny ropy se navzdory dohodě o snížení těžby vyvíjejí smíšeně

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: INCORP images

Ceny ropy se dnes vyvíjejí smíšeně. Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a další přední světoví těžaři v čele s Ruskem se sice v neděli dohodli na snížení produkce, panují však obavy, že toto snížení nebude dostatečné k vykompenzování negativního dopadu koronaviru na poptávku.

Kolem 14:45 SELČ vykazovala cena severomořské ropy Brent pokles o zhruba 0,6 procenta na 31,30 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si ve stejnou dobu naopak připisovala téměř půl procenta na 22,87 dolaru za barel.

Skupina těžařů nazývaná OPEC+ se v neděli dohodla na snížení těžby ropy v květnu a v červnu o 9,7 milionu barelů denně, což představuje zhruba deset procent světových dodávek suroviny. Celosvětová spotřeba pohonných hmot se přitom v důsledku šíření koronaviru propadla o zhruba 30 procent, napsala agentura Reuters.

"Neočekáváme trvalé oživení cen ropy, dokud se ve třetím čtvrtletí neuvolní zadržovaná poptávka," uvedl analytik Harry Tchilinguirian ze společnosti BNP Paribas. Analytici z banky Citigroup předpokládají, že cena ropy Brent bude ve třetím čtvrtletí činit 35 dolarů za barel a ve čtvrtém čtvrtletí dosáhne 45 dolarů za barel.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR Londýn - ICE Brent červen 31,30 31,48 New York - NYMEX WTI květen 22,87 22,76

Témata:  ropa USA

Aktuálně se děje

30. května 2024 17:27

28. května 2024 16:17

Španělsko a Norsko oficiálně uznaly Palestinu jako suverénní stát. Není to rozhodnutí proti Izraeli, řekl Madrid

Španělsko v úterý oficiálně uznalo palestinský stát. V platnost vstoupil i stejný krok Norska a v úterý by to mělo udělat i Irsko. Uvedla to agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Fotovoltaiku chtějí firmy i domácnosti. Z programu Nová zelená úsporám domácnosti čerpaly už 9 miliard korun

Fotovoltaika v Česku zažívá boom. Jen za loňský rok bylo připojeno přes 81 tisíc nových elektráren a jejich celkový počet překročil 167 tisíc. Panely instalují nejen firmy a domácnosti s podporou dotací, ale také obchodní centra, která plánují i solární parkoviště. Z dotačního programu Nová zelená úsporám Light už 79 tisíc domácností vyčerpalo 9 miliard korun. Zájmu nahrávají rekordně nízké ceny panelů a nové technologie prodlužující jejich životnost a efektivitu. Od roku 2030 budou muset mít nové obytné budovy v EU solární panely povinně, pokud to bude technicky a ekonomicky proveditelné.