Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rumunských firem v Česku raketově přibývá

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Rumuni jsou mezi zahraničními vlastníky českých firem v posledních pěti letech jednoznačně nejaktivnější. Od roku 2014 lze sledovat největší přírůstky tuzemských společností s rumunským majitelem. V ČR aktuálně vlastní 1 349 firem, přičemž jejich počet se od roku 2014 zvýšil o 865, což představuje nárůst o 179 procent. Nejvíc rumunských firem má sídlo v Praze a nejčastěji podnikají v obchodu, službách, nemovitostech či stavebnictví. Vyplývá to z analýzy poradenské společnosti Bisnode.

Podle databází poradenské společnosti Bisnode v České republice podniká 1 349 rumunských firem a v posledních pěti letech přibývají extrémním tempem. „Zájem rumunských podnikatelů o zakládání firem v Česku do značné míry souvisí se situací na tuzemském trhu práce, který se potýká s nedostatkem zaměstnanců, říká analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Rumunští majitelé českých firem jsou v pořadí nejčastějších zahraničních vlastníků aktuálně na 16. místě před Bulhary a za Bělorusy. Žebříček vedou vlastníci z Ruska, Slovenska, Ukrajiny a Německa. V základním jmění českých firem rumunští vlastníci upsali 1,3 miliardy korun, což je o 1,1 miliardy korun víc než v roce 2014.

Rumunské firmy v České republice

 

2018

2017

2014

počet firem s rumunským kapitálem

1 349

1 157

484

objem rumunského kapitálu v českých firmách v Kč

1 320 026 253

661 752 753

196 581 542

Zdroj: databáze a výpočty Bisnode95 procent rumunských firem je vlastněno jednou fyzickou osobou. Rumunské firmy se koncentrují v blízkosti největších metropolí – Prahy a Brna. V hlavním městě má sídlo 80 procent a v Brně 10 procent firem, které mají rumunské majitele. Drtivá většina firem podniká v oblasti obchodu (27 procent), služeb (24 procent), nemovitostí (16 procent) a stavebnictví (13 procent).

Témata:  Česko Rumunsko firmy

Aktuálně se děje

26. dubna 2024 10:42

Studená sprcha, americká ekonomika za první čtvrtletí letošního roku vzrostla jen o 1,6 %

KOMENTÁŘ Tomáše Volfa: Nižší tempo ekonomického růstu v překladu znamená, že Fed může začít snižovat sazby dříve, než se dosud čekalo. Možnost nižších sazeb v dřívějším termínu bude znamenat ztráty pro americkou měnu, která po zveřejnění osciluje kolem 23,50 USDCZK, a 1,0705 EURUSD.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

České domácnosti loni platily za elektřinu nejvíce v EU, přestože Česko vyvezlo takřka nejvíce elektřiny v celé EU

KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy: Česko je ryze z ekonomického hlediska určitou anomálií. Vykazuje sice poměrně výrazný nadbytek vyprodukované elektřiny, avšak přesto jeho domácnosti čelí jejím vysokým cenám. Dokonce nejvyšším v celé EU ve vyjádření dle standardu kupní síly, které umožňuje mezinárodní porovnatelnost. A to přitom tedy Česko loni v čistém vyjádření vyváželo čtvrtý největší objem elektřiny v EU.