Komentář k nové úpravě hromadných žalob

Filip Hanzlík, náměstek výkonného ředitele a hlavní právník České bankovní asociace, se vyjádřil k připravované nové úpravě hromadných žalob, jíž se dnes věnovala Vláda ČR.

Diskuse: 0

Ilustrační fotografie
reklama
Na téhle modelce se dóóóóst ušetří za materiál. Nosí plavky, které ani nejsou vidět - anotační obrázek
Na téhle modelce se dóóóóst ušetří za materiál. Nosí plavky…

Vláda na svém dnešním zasedání podpořila návrh věcného záměru zákona o hromadných žalobách, který předložilo ministerstvo spravedlnosti. Právní úprava hromadných žalob může mít mnoho podob.

Podoba prosazovaná doposud Ministerstvem spravedlnosti je inspirovaná americkou úpravou „class action“ charakterizovanou tzv. principem opt-out, což je v evropském i českém právním kontextu cizorodý koncept, vůči kterému lze v odborné a dotčené veřejnosti zaznamenat řadu zásadních výhrad. Návrh Ministerstva spravedlnosti v podstatě ignoruje existující doporučení Evropské komise z r. 2015 o hromadných žalobách a s největší pravděpodobností jde i proti duchu nyní připravované evropské směrnice na toto téma, která jednoznačně upřednostňuje hromadné žaloby založené na principu „opt-in“, jenž předpokládá alespoň minimální iniciativu ze strany osob poškozených protiprávním jednáním.

Bylo by nanejvýš vhodné vyčkat, kam se evropská inciativa ubere, neboť v opačném případě hrozí, že zdejší právní úprava nebude s tou evropskou kompatibilní. Je také otázka, zda hromadné žaloby upravovat samostatným zákonem, resp. zda by nebylo z hlediska přehlednosti právního řádu zařadit tuto úpravu do připravované rekodifikace pravidel občanského soudního řízení. Neznamená to, že jsme proti konceptu hromadných žalob, ale věci by určitě neprospělo, kdyby tato iniciativa nebyla tlačena silově a bez náležité a velmi citlivé úvahy o výhodách a rizicích té či jiné podoby tohoto nástroje, což ostatně velmi silně naznačila i nedávná odborná debata na toto téma na jednání Podvýboru Hospodářského výboru pro ochranu spotřebitele.

Podle vyjádření Ministerstva spravedlnosti lze očekávat, že návrh paragrafovaného znění zákona bude vládě předložen zhruba v horizontu jednoho roku.

Témata: právo | zákony | vláda | MoneyMAG.cz

Diskuze: Komentář k nové úpravě hromadných žalob

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Doporučujeme

Šokující zjištění! Nejlevnější německý salám je kvalitnější…

19.04.2018 14:08 Aktualizováno Časopis dTest přinesl srovnání levných potravin z Německa, Rakouska, Slovenska, Polska a Česka. Cílem testu bylo poukázat na rozdílnou kvalitu chlazených a mrazených výrobků, které jsou v dané…

Kam si můžu odskočit? S WC aplikací zamíříte správným směrem

19.04.2018 12:29 „Kam si můžu odskočit?“ Věta, kterou budete díky hezkému počasí a výletní sezóně používat častěji než v zimě. Připravujete se na případnou návštěvu veřejných záchodů už doma tím, že přibalíte mokré…

Předpověď počasí: V pátek se můžeme těšit na letní teploty

19.04.2018 12:03 Nad západní a střední Evropou se bude udržovat oblast vysokého tlaku vzduchu. Od jihozápadu k nám pronikne velmi teplý vzduch, informuje ČHMÚ.

Rumunských firem v Česku raketově přibývá

19.04.2018 10:35 Rumuni jsou mezi zahraničními vlastníky českých firem v posledních pěti letech jednoznačně nejaktivnější. Od roku 2014 lze sledovat největší přírůstky tuzemských společností s rumunským majitelem. V…

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky