Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ceny potravin postrčily inflaci v eurozóně nahoru

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie
Evropská měna EURO, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Ve Spojených státech nás dnes čekají méně významná data. Za zmínku stojí březnový ISM index mimo oblast průmyslu, který se i přes očekávanou korekci udrží na vysokých úrovních, a ADP report. V eurozóně bude dnešek patřit inflaci. Ta se díky vyšším cenám potravin posune mírně směrem nahoru. Podobně na tom bude polská březnová inflace.

Americký ADP report ukáže slušný počet volných pracovních místVe Spojených státech bude dnes zveřejněn ADP report mapující počet volných pracovních pozic mimo zemědělský sektor. Ten by měl podle tržního konsenzu dosáhnout 210 tisíc. Na hlavní statistiku z amerického trhu práce (nonfarm payrolls) si však budeme muset počkat až do pátku.

Inflace v eurozóně v březnu pravděpodobně zrychlí a dosáhne úrovně 1,4 % y/y po únorových 1,2 %. Hlavním zdrojem růstu by měly být ceny potravin. O jednu desetinu směrem nahoru se posune i jádrová inflace (na 1,1 % y/y), a to díky vyšším cenám v oblasti služeb. Ty však budou ovlivněny dřívějším načasováním letošních velikonoc, a tak v dubnu svůj růst opět zkorigují. Na úrovních kolem 1 % se jádrová inflace bude držet i v následujících měsících. V závěru letošního roku by měla stoupnout na 1,2 %. Celková inflace letos podle našeho odhadu dosáhne v průměru 1,4 %.

I přes absenci zajímavějších dat euro včera ztráceloSpolečná evropská měna včera pokračovala ve svém oslabování a to i navzdory skoro prázdnému kalendáři. Ze svého konta si odepsala 0,4 % a posunula se na úroveň 1,227 USD/EUR.

Polská inflace se zotaví z únorového propaduPolská inflace by se měla oklepat z únorového propadu, kdy se v důsledku vývoje cen potravin dostala až na své čtrnáctiměsíční minimum na úrovni 1,4 %. V březnu by měla naopak díky vyšším cenám potravin a pohonných hmot stoupnout na úroveň 1,7 %. Z hlediska politiky centrální banky se tím však mnoho nezmění. První zvýšení úrokových sazeb ze současných 1,5 % očekáváme až na konci letošního roku.

Díky revizi HDP se koruna podívala pod úroveň 25,30 CZK/EURKurz koruny se včera držel převážně v pásmu 25,30-25,35 CZK/EUR. Po zveřejnění revidované statistiky HDP za poslední čtvrtletí se koruna krátce podívala pod hladinu 25,30 CZK/EUR, vzápětí však zkorigovala zpět k úrovním okolo 25,35 CZK/EUR. Růst HDP za první čtvrtletí byl revidován směrem nahoru, z původních 0,5 % na 0,8 % q/q, v meziročním srovnání pak na 5,5 %. Celoroční růst za rok 2017 se zvýšil ze 4,5 % na 4,6 %. Zveřejněné výsledky tak odbouraly jedno z menších protiinflačních rizik. Na výraznější posílení kurzu koruny ale nestačily.

Témata:  inflace EUR ekonomika

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

17. dubna 2024 12:14

Za dobu našeho členství v EU vzrostlo bohatství průměrného Čecha o více než 40 procent

Od vstupu do Evropské unie (EU) nám vzrostl reálný HDP v přepočtu na obyvatele o více než 40 %, a to z 480 tisíc korun v roce 2004 na 675 tisíc korun v roce 2023. Průměrná spotřeba domácností vzrostla o 22 %, tedy z 248,5 tisíce korun v roce 2004 na 302 tisíc korun v roce 2023. Pokud by Česko nebylo součástí EU, dařilo by se nám ekonomicky hůře. HDP v přepočtu na obyvatele za loňský rok by bylo o pětinu nižší (o 130 tisíc korun) a spotřeba domácností by se snížila o třetinu (o 100 tisíc korun).

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.