Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Situace na trhu práce je extrémně napjatá. Rvačka o lidi bude pokračovat

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Přestože v únoru ještě na trhu práce působí nepříznivá sezónnost, podíl nezaměstnaných se po dvou měsících, kdy si dal krátkou pauzu, znovu snížil. Přepsal tak další rekord, když se dostal na 3,7 % a překonal tak i tržní očekávání. Počet volných pracovních míst i nadále roste, když také vytvořil nový rekord, informuje Viktor Zeisel z Komerční banky.

Volných pracovních pozic bylo necelých 240 tis. Tento počet se velmi blíží počtu dosažitelných nezaměstnaných. Těch v únoru bylo necelých 258 tis. To jen potvrzuje, že situace na trhu práce je extrémně napjatá. To se ukáže i zítra na statistice průměrné mzdy za závěrečné čtvrtletí loňského roku, kde očekáváme výrazný nárůst i díky proběhlému zvýšení platů ve státní sféře. Dnešní čísla navíc ukazují, že i na začátku roku ekonomika roste a potřebuje zaměstnávat stále více lidí.

Od března začnou podíl nezaměstnaných tlačit dolů i sezónní faktory. Na své minimum by se měl dostat v podzimních měsících, kdy očekáváme, že se přiblíží k 3% hladině. Jeho průměr by letos měl činit 3,3 % po loňských 4,1 %.

Témata:  lidé nezaměstnanost práce firmy zaměstnanci

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy