Lidé se bojí ztráty práce kvůli věku. Opravdu starší osoby brzdí rozvoj a jsou neproduktivní?

Více než 40 % zaměstnanců v technickém odvětví se obává ztráty práce kvůli vyššímu věku. Vyplývá to z aktuálního průzkumu portálu Indeed.com. Podle něj se až 36 % pracovníků setkalo s diskriminací kvůli věku. Přesto ostatní zaměstnanci považují své starší kolegy za vysoce kvalifikované, 83 % lidí si cení jejich zkušeností.

Diskuse: 0

Ilustrační fotografie
reklama
Krampol se raduje! Jeho žena už nebude ležet doma - anotační obrázek
Krampol se raduje! Jeho žena už nebude ležet doma

Nejnovější průzkum mezi technickými pracovníky na portálu Indeed.com odhalil, že téměř polovina zaměstnanců (43 %) se obává ztráty své práce z důvodu vyššího věku. Více než třetina pracovníků (36 %) se pak alespoň jednou setkala s tím, že je jejich kolegové a manažeři nebrali vážně kvůli věku. I přesto většina pracovníků (78 %) považuje své starší kolegy, ve věku nad 40 let, za vysoce kvalifikované, více než 83 % uvádí, že tito pracovníci mají cenné zkušenosti, které mohou předávat.

Podle odborníků jsou postoje zaměstnavatelů k zaměstnávání starších osob ve věku nad 50 let rozdílné, v České republice firmy dosud nechtějí či neumějí s lidmi v předdůchodovém věku pracovat. To dokládají i statistiky na tuzemském pracovním trhu, dle kterých je míra zaměstnanosti starších pracovníků v Česku poměrně nízká, ve skupině 55 – 64 let činí 46,5 %.

„V českých podnicích obecně panuje přesvědčení, že starší osoby brzdí rozvoj, představují zátěž a jsou neproduktivní. Zaměstnavatelé uvádějí, že se obávají jejich malé pružnosti a přizpůsobivosti i nedostatečné znalosti jazyků,“ vysvětlila personalistka Gabriela Kodenková ze společnosti Talentica.cz specializující se na nábor technicky zaměřených pracovníků. Starší zaměstnanci však mohou podle ní firmám nabídnout vlastnosti, jako je rozvážnost, zkušenost, soustředěnost, oddanost věci, odpovědnost či dochvilnost. Výzkumy navíc prokázaly, že starší lidé lépe postupují při řešení komplikovaných problémů v důsledku hlubší úrovně chápání, kterou získali v průběhu jejich kariéry.

Personalisté se shodují, že je důležité motivovat samotné zaměstnavatele, aby více zohledňovali různý věk zaměstnanců přímo v rámci své personální politiky. Měli by se tedy zabývat absolventy bez praxe, ale také staršími pracovníky s bohatou praxí. „Obě skupiny pracovníků totiž mohou být firmám užiteční. Zatímco u mladých lidí mohou zaměstnavatelé ocenit jejich inovativnost, energii, zapálení a svěží nápady, u starších zaměstnanců by měly být oceněny zejména zkušenosti a stabilita,“ upřesnila Gabriela Kodenková s tím, že zaměstnávání starších lidí je nezbytné s ohledem na to, že evropská společnost dynamicky stárne.

K tomu, aby Česká republika v budoucnosti dosáhla hospodářského růstu a stabilizace důchodového systému, bude muset starší zaměstnance začlenit na trh práce a nabídnout jim vhodná pracovní místa. Podle aktuálních prognóz se lidé staršího věku, 50 až 64 let, stanou ve srovnání s mladými lidmi a osobami středního věku nejpočetnější věkovou skupinou v české populaci.

Diskuze: Lidé se bojí ztráty práce kvůli věku. Opravdu starší osoby brzdí rozvoj a jsou neproduktivní?

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Doporučujeme

Jízda na kole je pro muže velmi nebezpečná, varují vědci

18.03.2018 11:52 Aktualizováno Britská studie několika tisíc cyklistů zjistila, že muži, kteří pravidelně jezdí na kole, mají šestkrát větší pravděpodobnost, že onemocní rakovinou prostaty.

Nedostatek kvalitních zubařů, protézy za 90 tisíc! U…

17.03.2018 17:52 Ve čtvrtek se v pořadu Máte slovo Michaely Jílkové řešil problém nedostatku zubních lékařů. Ačkoliv jich máme podle statistických údajů více, než je potřeba, tak v některých regionech buď chybí,…

Předpověď počasí na noc a neděli 18. března

17.03.2018 17:03 Mezi tlakovou níží nad Itálií a Balkánským poloostrovem a tlakovou výší nad jižní Skandinávií k nám bude proudit velmi studený vzduch od severovýchodu, informuje ČHMÚ.

Bojíte se vysokého účtu za teplo? Zvýšení záloh není…

17.03.2018 10:41 Zima se stále nevzdává a nutí české domácnosti více topit. O přeplatcích nebo nedoplatcích za vytápění rozhoduje především spotřeba energií, počasí a také výše zálohových plateb. Jak teplem šetřit a…

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky