Průmyslové podniky měly i vlastní učňovská střediska. V devadesátých letech se tato tradice zpřetrhala

V minulosti bylo běžnou praxí, že měly průmyslové podniky i vlastní učňovská střediska. Nejinak tomu bylo v napajedelské Fatře. Žáci mohli už během výuky poznávat svoje budoucí povolání. I díky tomu se vytvářel většinou celoživotní vztah zaměstnanců k jednotlivým firmám.

Diskuse: 0

Ilustrační fotografie
reklama
Teror, nátlak, peníze. Co se děje v rodině Jiřího Pomeje? - anotační obrázek
Teror, nátlak, peníze. Co se děje v rodině Jiřího Pomeje?

V devadesátých letech však došlo k zpřetrhání této tradice a učňovská střediska ve firmách, včetně toho ve Fatře, pomalu mizela. Potřeba kvalitních zaměstnanců však zůstává. Jak se s tím průmyslové podniky vyrovnávají? Berou si inspiraci z dob dávno minulých a vytvářejí nové personální projekty. Třeba jako ve Fatře.

S mladými je potřeba pracovat už ve škole

Pro tuto tradiční plastikářskou společnost se pomyslným znovuzrozením učňovského vzdělávání stal školní rok 2016/2017. Tehdy Fatra zahájila poskytování dlouhodobých odborných praxí žákům 2. ročníku oboru gumař-plastikář ze Střední průmyslové školy Otrokovice. Díky tomu celkem 12 žáků získalo ve Fatře teoretické i praktické znalosti z plastikářského oboru. Velkou výhodou napajedelské firmy je totiž vysoká úroveň instruktorů, kteří se žákům věnují přímo v pracovních podmínkách a předávají jim své dlouholeté zkušenosti. Není tedy divu, že někteří z praktikantů chtějí po ukončení studia do Fatry nastoupit jako kmenoví zaměstnanci.

Napajedelská Fatra se ale nezaměřuje pouze na středoškoláky. Velmi úspěšný byl také Program Asistent, spočívající v 10měsíční placené stáži pro 9 technologů - čerstvých absolventů zlínské Univerzity Tomáše Bati, Fakulty technologické. Všem těmto inženýrům Fatra následně nabídla zaměstnání, což už nyní nese své ovoce. Díky těmto zaměstnancům vznikají nové výrobky a jejich neotřelý pohled na věc přinesl také návrhy na další zlepšování pracovních postupů. Kromě toho se Fatra věnuje spolupráci se studenty na jejich bakalářských a diplomových pracích. Cílem je uplatnit zde maximální provázanost teorie s praxí. Fatra se zapojila i do projektu Nadaný student, účastní se veletrhů pracovních příležitostí pro studenty, pořádá dny otevřených dveří a exkurze žáků a studentů přímo ve výrobě Fatry. Všechny tyto komunikační aktivity mají jediný cíl – ukázat žákům i studentům, že plastikářství je atraktivním, moderním oborem průmyslové výroby. Zejména poté, co se Fatra rozhodla vstoupit do 4. průmyslové revoluce pomocí moderních technologií a automatizace.

Personalistům pomáhají speciální projekty

Netradiční aktivitou je projekt Století Fatry. Ten byl mimo jiné oceněn na VI. HR Summitu Klubu zaměstnavatelů jakožto třetí nejlepší personální projekt roku 2017. Tato aktivita je určena primárně pro zaměstnance Fatry, kteří díky ní mají možnost aktivně ovlivnit budoucnost celého podniku. Století Fatry si vyzkoušeli také v úvodu zmínění učni. Fatra se díky tomu dozvěděla, jak si mladí představují svého zaměstnavatele. Milé překvapení čekalo i na instruktory učňů. Žáci si totiž pochvalovali, že díky dlouhodobému kontaktu s výrobou a prostřednictvím přenosu zkušeností nemají obavu ze zvládnutí závěrečných zkoušek.

Napajedelská Fatra si dobře uvědomuje, jak složitá je aktuální situace na trhu práce a že musí vycházet vstříc požadavkům nové generace pracovníků. Jak je vidět, tak se jí spolupráce se školami v regionu a speciální personální projekty vyplácí.

Diskuze: Průmyslové podniky měly i vlastní učňovská střediska. V devadesátých letech se tato tradice zpřetrhala

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Doporučujeme

Jak je to s důchodem? I když máte už nárok, penzi nemusíte…

19.02.2018 15:23 Aktualizováno V roce 2018 vznikne nárok na starobní důchod lidem, kteří dosáhnou důchodového věku a získají potřebnou dobu pojištění alespoň 34 let. Potřebná doba pojištění pro vznik nároku na starobní důchod se…

Lidé nejvíce umírají v únoru. Svobodní pánové nemají dobré…

19.02.2018 13:53 Aktualizováno Úmrtnostní poměry v Česku se zlepšují. I když počty zemřelých v jednotlivých letech kolísají, intenzita úmrtnosti klesá. Nejvíce lidí umírá v zimních měsících, zejména v souvislosti s nemocemi…

Novinky v dani z příjmů se dotknou všech. Kdo si polepší a…

19.02.2018 12:59 V letošním roce opět dochází ke změnám v daních z příjmů fyzických osob. Zvyšují se minimální i průměrné mzdy, které mají vliv na zvýšení odvodů pojistného na sociální zabezpečení a vyměřovací základ…

Je možné se z rakoviny vyléčit navždy? Nebo jen předstírá…

19.02.2018 12:20 Aktualizováno Pokud je někdo diagnostikován s rakovinou, rozhodně to není ta nejlepší zpráva, kterou člověk může slyšet. Pacienta čekají dlouhé léčebné procedury včetně namáhavé chemoterapie, někdy se ale může…

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky