Německá nezaměstnanost je nejnižší od sjednocení

Míra nezaměstnanosti v Německu klesla v prosinci na 5,5 % z původně udávaných listopadových 5,6 %. Dostala se tak na nejnižší hodnotu od sjednocení země v roce 1990. Informuje Jan Vejmělek z Komerční banky.

Diskuse: 0

Ilustrační fotografie
reklama
Krejčíř může být vydán do ČR. Uteče Čechům znovu? - anotační obrázek
Krejčíř může být vydán do ČR. Uteče Čechům znovu?

Díky revidovaným datům se ale na tuto hodnotu dostala již v listopadu. V samotném prosinci pak počet nezaměstnaných Němců klesl o 29 tisíc, více než dvakrát tolik, co se čekalo.
 
Německému trhu práce pomáhá rostoucí ekonomika. Ta si za rok 2017 připíše nejlepší výsledek od roku 2011. Zatímco tehdy ekonomiku táhly téměř výlučně exporty, dnes je růst mnohem více rozložený a prim postupně začíná hrát domácí poptávka. A že se trendy se s příchodem roku 2018 nezmění, naznačuje například historicky nejvyšší index německé i celkově evropské průmyslové aktivity PMI za prosinec zrcadlící se v rekordně vysoké podnikatelské důvěře.

Napjatý německý trh práce povede letos k akceleraci mzdového vývoje.  Průměrná mzda by podle našich odhadů měla letos v Německu vzrůst o 3,0 až 3,5 %, což je přibližně o 1 procentní bod více, než tomu bylo vloni. Vzhledem k tomu, že nejvýznamnější odborová organizace v oblasti průmyslu IG Metall požaduje růst mezd o 6 %, koncentrují se rizika spíše ve směru ještě výraznějšího mzdového nárůstu.

Rostoucí německé mzdy ale budou tlačit vzhůru i mzdy české. Německo vždy bylo vzhledem ke své mzdové úrovni atraktivní zaměstnavatelem pro středoevropskou pracovní sílu. Ovšem i trh práce v regionu se vyčerpal. Čeští zaměstnavatelé tak budou muset o to více domácím zaměstnancům přilepšit, aby neodcházeli do Německa. To platí a bude platit zejména pro příhraniční oblasti. A jedinou cestou, jak na vyšší mzdy vydělat, jsou investice vedoucí ve výsledku k vyšší produktivitě.

Diskuze: Německá nezaměstnanost je nejnižší od sjednocení

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Doporučujeme

Nedostatek kvalitních zubařů, protézy za 90 tisíc! U…

17.03.2018 17:52 Ve čtvrtek se v pořadu Máte slovo Michaely Jílkové řešil problém nedostatku zubních lékařů. Ačkoliv jich máme podle statistických údajů více, než je potřeba, tak v některých regionech buď chybí,…

Jízda na kole je pro muže velmi nebezpečná, varují vědci

17.03.2018 17:17 Britská studie několika tisíc cyklistů zjistila, že muži, kteří pravidelně jezdí na kole, mají šestkrát větší pravděpodobnost, že onemocní rakovinou prostaty.

Předpověď počasí na noc a neděli 18. března

17.03.2018 17:03 Mezi tlakovou níží nad Itálií a Balkánským poloostrovem a tlakovou výší nad jižní Skandinávií k nám bude proudit velmi studený vzduch od severovýchodu, informuje ČHMÚ.

Bojíte se vysokého účtu za teplo? Zvýšení záloh není…

17.03.2018 10:41 Zima se stále nevzdává a nutí české domácnosti více topit. O přeplatcích nebo nedoplatcích za vytápění rozhoduje především spotřeba energií, počasí a také výše zálohových plateb. Jak teplem šetřit a…

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky