Uzavření obchodů o svátcích je ku prospěchu. Mělo by se rozšířit i na běžné neděle

I o letošních Vánocích budou všechny větší obchody zavřené téměř celé tři dny po sobě. Ačkoliv je tato regulace ze strany státu ku prospěchu, její realizace měla být důslednější, řekl Roman Mazák, předseda Družstva CBA CZ.

Diskuse: 5

Supermarkety, ilustrační fotografie
reklama
Kurnikovová a Iglesias poprvé ukázali svá dvojčata - anotační obrázek
Kurnikovová a Iglesias poprvé ukázali svá dvojčata

Optimálním řešením by bylo uzavření prodejen všech velikostí, a to nejen na některé, ale na všechny svátky v roce. Obchody by kromě toho měly mít zavřeno také v neděli, jako je tomu v západních zemích. Zaměstnanci by tak měli více času na svoji rodinu či koníčky.

Když v loňském roce vešel v platnost zákon o uzavření obchodů nad 200 metrů čtverečních o vybraných svátcích, jednalo se o krok správným směrem. Jeho pravidla by však měla být nastavena ještě lépe. Zákon především neměří všem stejným metrem, uzavřeny by tedy neměly být pouze některé obchody, ale všechny.

Nerovnost lze spatřovat také ve skutečnosti, že se uzavření obchodů týká pouze některých svátků. Zatímco v blížícím se období Vánoc zůstanou prodejny zavřené, o svátcích na začátku července se tak neděje. Stát se dlouhodobě snaží zasahovat do otevírací doby obchodů co nejméně, prodejny toho tak využívají a v drtivé většině se snaží mít otevřeno ve všechny dny, kdy jim to zákon nezakazuje. Tedy i v neděli. V západních zemích, jmenovitě v sousedním Německu, Rakousku či v Nizozemsku, přitom bývají obchody v neděli zavřené.

Nerentabilita nedělního provozu

Právě otevření i v neděli je především pro obchody na českých vesnicích do 1000 obyvatel značně nerentabilní. Někteří lidé jedou o volných dnech na nákupy do supermarketů, někteří zůstávají doma s rodinou. Do malých vesnických prodejen tak v těchto dnech téměř nikdo nechodí. Pokud by tedy zákon platil pro všechny prodejny, mohly by se také prodavači a prodavačky z těchto prodejen věnovat své rodině či koníčkům. Většina ostatních podniků by byla o svátcích či v neděli zavřená, nebyl by tedy důvod, proč by měli jít do práce. Trpí tím rodina a spolu s ní i celá společnost.

Nelze ani souhlasit s názorem odborů, že prodavačky chodí do práce v neděli či o svátcích rády kvůli příplatkům. Pokud budou jejich mzdy dost vysoké, nebudou to potřebovat. Úzce to souvisí s hustotou prodejní plochy řetězců na jednoho obyvatele, která je v naší republice rekordní. Pokud bude menší hustota prodejen, zbylé budou výkonnější a budou si moci dovolit vyšší platy. I zde by proto měla nastoupit vyšší regulace ze strany státu.

Ačkoliv je omezení otevírací doby obchodů o svátcích správným krokem, provedení zákona mělo být lepší. Aby byl srozumitelný, logický a platný pro všechny, bez výjimek. V ideálním případě by se tedy měl dotknout všech prodejen bez ohledu na velikost, všech svátků a všech běžných dní, kdy je většina podniků také zavřená – tedy neděl. Zkrátka a dobře, když regulace, tak buď komplexní, nebo raději žádná. Jakékoliv částečné řešení (otevírací doba, EET, zákaz kouření) je špatné, vždy totiž bude pro někoho diskriminační, řekl Roman Mazák.

Témata: vánoce | obchody | MoneyMAG.cz

Diskuze: Uzavření obchodů o svátcích je ku prospěchu. Mělo by se rozšířit i na běžné neděle

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 5, poslední 30.12.2017 10:56 Vložte komentář

Zobrazeno posledních 5 komentářů. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Doporučujeme

Přes 220 tisíc lidí si vloni zkontrolovalo své důchodové…

18.01.2018 13:54 Aktualizováno Možnost ověřit si údaje, které nejen pro budoucí starobní důchod eviduje Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), má každý občan bez ohledu na věk. Jednou za kalendářní rok může požádat o zaslání…

Předpověď počasí na noc a pátek 19. ledna

18.01.2018 13:53 Tlaková níže postoupí z Polska nad Pobaltí. Na naše území bude od západu proudit chladný a vlhký vzduch, informuje ČHMÚ.

Končí poplatky za platbu kartou. Pravidla pro ověřování…

18.01.2018 10:46 Mnozí z vás mají v živé paměti texty cedulek umístěných u pokladen. Stálo na nich, že si prodejce účtuje za platbu kartou poplatek ve výši několika procent. Spotřebitel zaskočený nedostatkem…

Daňové odpočty na životní pojištění? Pomůžeme vám se v nich…

18.01.2018 10:26 Se začátkem roku se pro mnohé blíží uzávěrka účetnictví za rok 2017. Pokud splňujete níže uvedené podmínky a platíte si životní pojištění, nezapomeňte na jeho odpočet. Pojišťovna MetLife pro vás…

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky