Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stavebnictví ani v říjnu nezazářilo. Kvůli nízké produkci bytů rostou výdaje domácností

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Dnes vydané statistiky českého stavebnictví za říjen příliš optimismu do adventního času nevnášejí. Výsledek po očištění, mírný růst o 3,2 procenta, české ekonomice mnoho plusových bodů nepřidá. Na lepší časy se neblýská ani při pohledu na počty zahájených bytů, které sice v Praze vzrostly, zatím ale na stále zcela nedostatečnou úroveň. Od ledna do října 3872 dokončených bytů v Praze znamená dokonce v meziročním srovnání pokles o více než 11 procent. Informuje Michaela Tomášková, výkonná ředitelka Central Group a.s.

Říjnové vysvědčení stavebnictví přitom nevypadá na první pohled nijak dramaticky. Jenže při detailnějším pohledu zjistíme, že se tento motor české ekonomiky dlouhodobě nenachází v dobré kondici. Vyplývá to z dnes vydaných statistik Českého statistického úřadu

Podle aktuálních dat o stavebnictví a bytové výstavbě přitom od ledna do konce října jen v Praze vydaly úřady povolení pro 2014 bytových jednotek v bytových domech, a dokončeno bylo současně 3872 bytů. Před rokem však bylo za stejné období dokončeno 4363 bytů, jedná se tedy o pokles o více než 11 procent. Praha stále dlouhodobě nejen nevyužívá svůj prostorový potenciál, ale dokonce ani neobnovuje svůj bytový fond.

Nedostatek bytů se logicky odráží v rostoucí cenové úrovni bydlení. Jen za poslední dva roky se ceny nabízených bytů zvedly v průměru o 40 procent. Vyplývá to z analýzy společností Central Group, Trigema a Skanska Reality. Kromě cen bytů rostou i logicky nájmy, což se negativně odráží na zvyšujících se výdajích českých domácností.

Útlum výstavby má vliv na výdaje domácnostíPodle aktuálních dat Eurostatu vydaných na konci listopadu tohoto roku patří Česká republika do první šestky evropských zemí podle výše podílu výdajů na bydlení. Zatímco průměr Evropské unie je 24,5 procenta z příjmů, u nás to bylo v roce 2016 o procento více. Navíc metodika výpočtu nezapočítává výdaje související s hypotékou, které považuje za investici. Takže reálné podíly po započtení splátek hypotéky budou mnohem vyšší.Podle aktuálních dat Ministerstva pro místní rozvoj jen od ledna do října letošního roku poskytly banky občanům téměř 80 tisíc hypotéčních úvěrů. Za celý rok 2016 to potom bylo více než 111 tisíc hypoték. Jestliže vezmeme v potaz, že u 90procentní hypotéky na rodinný byt 3+kk v Praze je výše měsíční splátky téměř 18 tisíc korun, podíly výdajů Pražanů na bydlení budou ve skutečnosti podstatně vyšší.

Témata:  stavebnictví bydlení

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 17:29

Bezpečnostní problémy společnosti Boeing přetrvávají. Akcie od začátku roku ztratily třetinu své hodnoty

Společnost Boeing (BA), největší světový výrobce letecké techniky, je opět pod drobnohledem veřejnosti kvůli nedávnému incidentu, kdy se za letu oddělil kryt motoru, což vedlo k nouzovému přistání. Tento incident se přidává k řadě bezpečnostních problémů, kterým společnost čelí, včetně lednového incidentu s oddělením dveří, k němuž došlo jen několik dní před vypršením dohody s ministerstvem spravedlnosti. Pokud úřady zjistí porušení dohody, může Boeing čelit znovuotevření smrtelných případů z let 2018 a 2019.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.