Kolik elektřiny prosvítíte během adventu? Spočítali jsme, kolik spotřebuje vánoční výzdoba

Už během adventu si lidé začínají zdobit zahrady, domy a interiéry různými světelnými dekoracemi. Ty samozřejmě pro svůj provoz potřebují elektřinu, jejich spotřeba však naštěstí nebývá velká. Tedy pokud svůj dům neozdobíte deseti tisíci světélky a nebudete používat staré dekorace s klasickými žárovkami. Máme pro vás několik tipů, jak rozzářit Vánoce bez starostí a velkých výdajů.

Diskuse: 0

Vánoční osvětlení
reklama
Fešák Brad Pitt oslaví 54. narozeniny - anotační obrázek
Fešák Brad Pitt oslaví 54. narozeniny

Také s vánočním osvětlením se dá šetřit. Vždy se ale musíte podívat, jakou má vánoční výzdoba spotřebu elektrické energie. Například obvyklý světelný řetěz s LED diodami má příkon pouze 5,5 až 6 wattů a jeho adventní provoz vás bude stát asi 11 korun. Srovnatelný řetěz z běžných žárovek má příkon v rozpětí od 20 do 45 wattů, někdy i více, a v tomto případě si připlatíte za adventní atmosféru zhruba 80 korun. Je nutné počítat s cenou za kilowatthodinu, kterou domácnost platí. Obvykle se cena jedné kWh pohybuje okolo 4,80 Kč.

LED osvětlení versus klasické žárovky

Pokud vlastníte starší typy vánočních ozdob, částky za jejich svícení nebudou malé. Vysoká spotřeba elektřiny se během adventu a vánočních svátků nasčítá a účet se znatelně navýší. U starších typů osvětlení je navíc větší riziko závad, jež mohou v některých případech vést až k požáru. „Například za měsíční používání klasického sedmižárovkového svícnu do okna utratíte při svícení po dobu 12 hodin denně až 35 Kč. Pokud si pořídíte stejný model s LED žárovkami, spotřebuje během adventu elektřinu za pouhé 2 Kč. Při pořízení LED světelného řetězu s 500 diodami zaplatíte za měsíční svícení 11 Kč,“ uvádí Michal Doležel z internetového projektu E.ON Rádce. Provoz starších vánočních řetězů s klasickými žárovkami tedy může stát desítky i stovky korun.

Moderní osvětlení neznamená vždy bezpečné

Pokud se rozhodnete pro výměnu starého osvětlení za nové, dobře zvažte, kde ho pořídíte. Levné modely z tržnic a stánků jsou sice lákavé, ale jejich bezpečnost je nízká. Raději navštivte kamennou prodejnu nebo osvědčený internetový obchod. Do osvětlení se vyplatí více investovat, vydrží déle a prakticky vám nezvýší účet za elektřinu. S bezpečností také souvisí to, jak s osvětlením zacházíte. Zejména u venkovních osvětlení dejte pozor na vlhkost a nechráněné kabely. Dekorace může začít jiskřit, způsobit vám úraz elektrickým proudem nebo požár. Doporučuje se též nenechávat osvětlení zcela bez dozoru. Pokud opouštíte dům nebo byt, raději ho vypněte.

Svítí dům i zahrada

Stále častěji se objevují rovněž venkovní světelné dekorace. Ozdobené stromy, okna nebo různé sošky vydrží i sníh a mráz, ale musíte vybrat ty správné. Pokud se rozhodnete pro nazdobení interiéru i exteriéru, dávejte si už při nákupu pozor na správný typ. „Světelná dekorace by měla být označena IP kódem, který označuje výši krytí, tedy bezpečnostního jištění. Pro venkovní osvětlení je důležité IP 44, které představuje dostatečnou ochranu proti dešti a mrazu. Kromě kódu sledujte i to, zda má osvětlení dvojitou izolaci a uzemnění,“ říká Karel Murtinger ze společnosti Ekowatt. Běžné osvětlení stromečku, které se používá uvnitř i venku, vyjde na 80 Kč měsíčně. Pokud zvolíte moderní LED verzi, za měsíc zaplatíte pouze 10 Kč.

Kolik stojí provoz vánočních dekorací?

Dekorace

Příkon

Náklady na svícení*

Vánoční řetěz – 500 LED

6 W

11 Kč

Vánoční řetěz s časovačem – 500 LED diod

9,6 W

17 Kč

Vánoční svícen – 7 LED žárovek

1 W

2 Kč

Žárovkový řetěz – 32 žárovek

45 W

80 Kč

Vánoční svícen se žárovkami

19,8 W

35 Kč


*) Měsíční svícení 12 hodin denně, 4,80 Kč/kWh

Diskuze: Kolik elektřiny prosvítíte během adventu? Spočítali jsme, kolik spotřebuje vánoční výzdoba

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Doporučujeme

Šokující předpovědi pro rok 2018. Co zahýbe finančním…

15.12.2017 17:11 Aktualizováno Mezinárodní investiční a obchodní banka Saxo Bank vydala jako každoročně svých 10 „šokujících předpovědí“ na rok 2018. Zaměřují se na nepravděpodobné avšak dost dobře možné a nedoceněné události,…

Stanovisko Ministerstva financí k rozhodnutí Ústavního soudu

15.12.2017 17:02 Ministerstvo financí vítá, že Ústavní soud potvrdil, že zákon o evidenci tržeb není protiústavní, jak tvrdili stěžovatelé, ale že je legitimním nástrojem ke kontrole daňových povinností a správě daní…

Piráti: Dnešní rozhodnutí Ústavního soudu k EET vítáme

15.12.2017 14:51 Piráti vítají dnešní rozhodnutí Ústavního soudu ČR, který zrušil řadu ustanovení zákona o EET, jež Piráti velmi kritizovali. Rozhodnutí tak zastavilo náběh 3. a 4. vlny, osvobozené od evidování jsou…

Ústavní soud zrušil část zákona o EET. Třetí a čtvrtá vlna…

15.12.2017 11:58 Na základě nejnovějších informací ohledně nálezu Ústavního soudu k návrhu na zrušení zákona o evidenci tržeb přinášíme aktuální vyjádření provozního ředitele KASAmax Martina Laštovici.

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky