Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Češi se nejčastěji připojují k internetu na smartphonech

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Digitální agentura AITOM, specialista na tvorbu komplexních internetových řešení, se ve svém nejnovějším výzkumu zaměřila na typy zařízení, které lidé v Česku používají k připojení k internetu. Zjistila, že volbu zařízení nejvíce ovlivňuje pohlaví, věk a výše příjmu. Smartphony se těší největší oblibě, každý druhý Čech využívá svůj chytrý telefon na surfování po internetu.

Tablet používají ženy i muži ve stejné míře (4 %), malý rozdíl je také u notebooku (muži 32 %, ženy 27 %). Až 49 % žen se připojuje k internetu přes smartphone, u mužů je toto číslo o 10 % nižší. Mužům vyhovuje také stolní počítač (25 % z nich), toto zařízení naopak není příliš populární u žen, využívá jej jen 18 % z nich.“Výsledky výzkumu dokazují, že je potřeba počítat při tvorbě webů a reklamy i s mobily,” dodává vedoucí vývoje Tomáš Odl z digitální agentury AITOM. Obecně telefony využívají lidé velmi často k zábavě. V B2B je toto procento nižší, ale i zde se vyplatí se smartphony počítat: “Vytížení lidé si postupně zvykají pracovat i cestou do práce, na mobilech tak třeba vybírají dodavatele, hledají informace či pročítají reference.”Na smartphonech jsou nejčastěji online mladíDalším rozhodujícím činitelem je věk, největší rozdíly agentura vypozorovala u chytrých telefonů. Ty využívá až 61 % lidí mezi 18-29 lety, ve skupině 30-44 let jde o 46 % a mezi lidmi v letech 45-50 se najde jen 24 %. Výrazné rozdíly lze ale nalézt i u stolních počítačů, tam je posloupnost přesně opačná. Nejaktivnějšími uživateli jsou lidé mezi 45-50 lety (39 %), poté skupina 30-44 let (17 %) a až nakonec lidé mezi 18. a 29. rokem života (11 %).Nejmenší rozdíly společnost našla v případě notebooků, čísla se pohybují okolo 30 % - ve skupině mezi 18-29 jde o 24 %, v kategorii od 30 do 44 let o 31 % a mezi lidmi v rozmezí 45-50 let se našlo jen 33 % uživatelů.Na výběr zařízení má poté vliv také osobní příjem, stále zde však platí pořadí smartphone - notebook - stolní počítač. Lidé s příjmem do 20 tisíc měsíčně volí k připojení nejčastěji chytrý telefon (45 %), podobně jsou na tom uživatelé s výdělkem mezi 30 až 50 tisíci (50 %). Přenosné notebooky více používá skupina s příjmem do 20 tisíc (29 %), lidí s měsíčním výdělkem mezi 30 až 50 tisíci je ale jen o 2 % méně (27 %). Stejný procentuální rozdíl agentura objevila i v případě stolních počítačů, obecně jsou ale nejméně populární. Užívá je pouze 22 % lidí s měsíčním příjmem do 20 tisíc, uživatelů s vyšším výdělkem je pouhých 20 %.Nejvyšších čísel dosáhly tedy ve skoro každé kategorii smartphony, jiné typy zařízení preferují pouze lidé mezi 45. a 50. rokem života. Dále se preference liší především v závislosti na pohlaví. I když se muži i ženy shodnou na oblibě chytrých telefonů, muži využívají mnohem více také stolní počítače. Nejmenší popularitu má poté tablet, obrací se na něj nejmenší procento všech dotázaných.

Témata:  internet mobily lidé

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy