Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Práce na dohodu o pracovní činnosti. Co se změní v roce 2018?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Daňové přiznání za rok 2017 musejí mimo jiné podat i zaměstnanci, kteří si v některém měsíci ke svému hlavnímu zaměstnání přivydělávali na dohodu o pracovní činnosti, a to bez ohledu na výši měsíční odměny. V roce 2018 budou podmínky příznivější.

Jestliže je zaměstnanci v některém měsíci během roku odvedena zálohová daň z příjmů od dvou a více zaměstnavatelů současně, potom má povinnost podat za daný rok daňové přiznání. Z měsíční odměny z dohody o pracovní činnosti (DPČ) se přitom v letošním roce odvádí vždy právě zálohová daň z příjmu. V příštím roce se však bude z měsíční odměny z DPČ do částky 2 500 Kč odvádět daň srážková, bude tedy platit stejný režim jako u dohody o provedení práce s měsíční odměnou 10 000 Kč a méně. „Pro nízké měsíční přivýdělky na dohodu o pracovní činnosti tedy nevznikne povinnost podat daňové přiznání a sníží se i povinná administrativa pro zaměstnavatele,“ vysvětluje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.Kdy se nebude platit povinné pojistné?

Z měsíční odměny plynoucí z dohody o pracovní činnosti se neplatí sociální a zdravotní pojištění, nepřesáhne-li měsíční odměna 2 500 Kč. Tento limit se pro rok 2018 nemění. V případě, že je měsíční částka odměny vyšší než limit, však z hrubé odměny odvádí zálohy na sociální a zdravotní pojištění zaměstnavatel i zaměstnanec. Pro rok 2018 se z důvodu zvýšení minimální mzdy zvyšuje i minimální měsíční částka zdravotního pojištění, kterou musí zdravotní pojišťovna obdržet za každého zaměstnance, a to z částky 1 485 Kč na 1 647 Kč. „Zaměstnanci, kteří nejsou pro účely placení zdravotního pojištění státními pojištěnci (například penzisté či studenti) a pracují pouze na dohodu o pracovní činnosti s měsíční částkou nižší než 12 200 Kč, tak zaplatí na zdravotním pojištění v roce 2018 více než v roce 2017,“ doplňuje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.Práce na více DPČ současně

V jednotlivých měsících je možné pracovat na dohodu o pracovní činnosti současně pro více zaměstnavatelů. I při práci na DPČ je přitom možné při výpočtu čisté měsíční odměny uplatňovat daňové slevy, kupříkladu daňovou slevu na poplatníka ve výši 2 070 Kč měsíčně, na níž mají nárok všichni daňoví poplatníci, tedy třeba i penzisté. Zaměstnanci ovšem mohou daňové slevy uplatnit v daném měsíci pouze u jednoho zaměstnavatele, přičemž podmínkou je podepsání prohlášení k dani. Zaměstnanci přivydělávající si během roku 2017 pro jiného zaměstnavatele na DPČ si musejí k vyplnění daňového přiznání za rok 2017 vyžádat od všech zaměstnavatelů potvrzení o zdanitelných příjmech, která jsou nedílnou přílohou daňového přiznání. Při příjmech pouze ze závislé činnosti dle § 6 zákona o dani z příjmu je možné od minulého roku využít zjednodušenou verzi daňového formuláře.

Výše odměny není limitována

Dohoda o pracovní činnosti musí být uzavřena písemně a musí v ní být uvedena sjednaná práce, sjednaný rozsah pracovní doby a doba, na kterou se dohoda o pracovní činnosti uzavírá. Měsíční odměna není limitována, na základě dohody o pracovní činnosti je tudíž možné mít i nadprůměrné příjmy. Na základě dohody o pracovní činnosti není možné vykonávat práci v rozsahu překračujícím v průměru polovinu stanovené týdenní doby. „Je-li z měsíční odměny z dohody o pracovní činnosti odváděno sociální pojištění, pak se toto období započítává do doby rozhodné pro nárok na starobní důchod a vzniká i nárok na případné nemocenské dávky,“ dodává Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.Odstupné nenáleží

Jistoty plynoucí z práce na dohodu o pracovní činnosti jsou pro zaměstnance nižší než při práci na standardní pracovní poměr. V praxi by měla práce na DPČ sloužit pro přivýdělek a nízký rozsah práce. Z dohody o pracovní činnosti neplyne mimo jiné nárok na odstupné a práci lze snadněji ukončit, neboť pracovní poměr sjednaný dohodou o pracovní činnosti je možné zrušit výpovědí danou z jakéhokoli důvodu nebo bez udání důvodu s patnáctidenní lhůtou.

Témata:  práce lidé ekonomika

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 17:29

Bezpečnostní problémy společnosti Boeing přetrvávají. Akcie od začátku roku ztratily třetinu své hodnoty

Společnost Boeing (BA), největší světový výrobce letecké techniky, je opět pod drobnohledem veřejnosti kvůli nedávnému incidentu, kdy se za letu oddělil kryt motoru, což vedlo k nouzovému přistání. Tento incident se přidává k řadě bezpečnostních problémů, kterým společnost čelí, včetně lednového incidentu s oddělením dveří, k němuž došlo jen několik dní před vypršením dohody s ministerstvem spravedlnosti. Pokud úřady zjistí porušení dohody, může Boeing čelit znovuotevření smrtelných případů z let 2018 a 2019.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.