Jak matkám samoživitelkám pomoci na trh práce?

Kdo chce, ten si práci najde. A může si dokonce vybírat. Podobné věty zaznívají v souvislosti s rekordně nízkou nezaměstnaností poměrně často. Jenže moderní doba zároveň vyžaduje rychle reagovat a dojet, kam je třeba, být prakticky neustále „online“, okamžitě se zorientovat v moderních trendech – a to bez ohledu na množství stráveného času a denní dobu. Což je pro matky samoživitelky mnohdy neřešitelný úkol.

Diskuse: 0

Ilustrační fotografie
reklama
Výbuch v kralupské chemičce má šest obětí a dva zraněné + OBRAZEM - anotační obrázek
Výbuch v kralupské chemičce má šest obětí a dva zraněné +…

Jejich počet přitom neustále stoupá. Neúplných rodin je v České republice skoro 200 tisíc, v devíti z deseti případů se o nezaopatřené děti starají právě matky. A ženy obecně jsou na českém trhu práce dlouhodobě znevýhodňované, berou v průměru přibližně o pětinu méně než muži, což je statistika, v které patříme mezi nejhorší v Evropské unii. Všechny tyto faktory vedou k tomu, že matky samoživitelky jsou podle expertů značně ohrožené chudobou, a dokonce i sociálním vyloučením.

Co může situaci začít měnit?

  • Flexibilní formy zaměstnání

Počet volných pracovních míst roste, zaměstnavatelé hledají všemožné způsoby, jak je obsadit. Jedním ze způsobů je nabídka tzv. flexibilních forem zaměstnání, které zahrnují zkrácené úvazky, nestandardní časové rozložení práce či sdílení pracovního místa více zaměstnanci (job sharing). I ve „flexibilitě“ jsme momentálně jedna z nejhorších zemí Evropské unie, situace by se ovšem pomalu mohla začít zlepšovat.

„Tlak nízké nezaměstnanosti firmy nutí přizpůsobovat poptávce nejen plat, ale i nároky na organizaci práce a její časovou náročnost. Uvědomují si potenciál žen i mužů na rodičovské dovolené, zaměřují se na slaďování osobního a pracovního života, což je faktor, který zájemci o práci stále častěji ocení,“ říká Zuzana Lincová, ředitelka pracovního portálu Profesia.cz.

  • Méně pracovních cest

Zatímco pro svobodné a bezdětné bývají služební cesty vítaným zpestřením pracovní rutiny, pro matky samoživitelky představují problém. Mít k dispozici stále někoho na hlídání dětí není samozřejmost, zvlášť když někdy jsou pracovní cesty organizované doslova z hodiny na hodinu.

Do karet jim však hraje trend poslední doby, české firmy využívají v čím dál větší míře videokonference, které nutnost cestování výrazně omezují. Zaměstnanec tak může pracovat „na dálku“, aniž by ztratil kontakt s kolektivem. „Část služebních cest lze tímto způsobem plnohodnotně nahradit,“ uvádí Andrej Hronec, ředitel společnosti Audiopro, která zastupuje značku Lifesize – dodavatele pokročilých a uživatelsky jednoduchých řešení videokonferenční komunikace, sdílení dat apod. „Tento trend můžeme potvrdit, dříve využívaly videokonference zejména nadnárodní společnosti, poslední dva tři roky roste zájem i u českých středně velkých i menších firem,“ doplňuje Andrej Hronec.

Témata: ženy | lidé | práce | děti | MoneyMAG.cz

Diskuze: Jak matkám samoživitelkám pomoci na trh práce?

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Doporučujeme

Budoucnost účetnictví: Jak bude vypadat práce účetní za…

22.03.2018 16:40 Účetní profese je postavena jako jedna z mála už z historie na technice (počítadla, kalkulačky apod.) Dnes platí více než kdy před tím, že účetní musí být smart = používat nové technologie,…

Levné telefony volaly potají do ciziny

22.03.2018 12:57 Českou republikou se začal šířit nový fenomén. Zavirované telefony z výroby, bez vědomí majitelů, vytáčely drahá zahraniční čísla. Díky aktivnímu přístupu českých operátorů se podařilo šíření…

Nestihli jste při přestupu návazný let? Kdy můžete čekat…

22.03.2018 12:03 Cestuje-li turista, ale i vrcholový sportovec nebo manažer mimo Evropu, bude s největší pravděpodobností přestupovat na návazný let. S takovým přestupem je však spojeno riziko, že  dotyčný cestující…

Hledáte novou práci? Tohle do životopisu nikdy nepište

22.03.2018 11:37 Aktualizováno Zvládnutí základních uživatelských programů typu Word, Excel a PowerPoint je v současné době považováno za součást obecného vzdělání a znalost práce s počítačem je vyžadována u tří čtvrtin pracovních…

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky