Automatizace je reálná hrozba. Umělá inteligence umí diskriminovat. Přijdou ženy o práci?

Robotizovaná obsluha v kavárnách a restauracích, samoobslužné pokladny či robot, který šikovně diriguje i celý orchestr - automatizace je reálná hrozba, která připraví mnoho lidí o povolání. Ale i umělá inteligence a robotizace umí diskriminovat, ženy budou v průměru až pětkrát ohroženější než muži.

Diskuse: 0

Ilustrační fotografie
reklama
Bartoška v televizi končí! Přijde o dobře placený kšeft - anotační obrázek
Bartoška v televizi končí! Přijde o dobře placený kšeft

Neustále se mluví také o tom, že zatímco nasazení automatů sebere lidem některé práce, mnoho pracovních míst se otevře. Nově dostupná místa se vyskytnou zejména v oblasti vědy, technologie, matematiky či inženýrství, souhrnně se tato odvětví označují jako STEM. Ve Spojených státech se dokonce počítá s tím, že v následujícím desetiletí se otevře místo až pro půl milionů lidí v největší technologických firmách.

Jenže čísla nejsou zas tak pozitivní, jak se zdá. Do roku 2020 by se totiž za každých dvacet propuštění ze zaměstnání objevilo pro muže pouze pět nových nabídek ve STEM sféře, zatímco ženy seženou dokonce jen jednu. Vyplývá to ze studie Světového ekonomického fóra se sídlem v Ženevě, která se snaží varovat před zhoršující se situací žen na pracovním trhu.
Podle vědců se ženy a dívky obecně málo zajímají o vývoj technologií a počítače, určitým řešením by tak mohlo být podpora žen ve vědecké sféře.

Dřívější studie přitom naznačují, že automatizace více ohrožuje povolání, která častěji vykonávají muži. Jedná se třeba o dělnickou práci nebo řízení vozidel. Podle Carla Freye, spoluautora studie, technologie v minulosti nahrazovala manuální práci prováděnou muži a místo toho vytvořila místa v oblastech, kde se vyžadují spíše vlastnosti přisuzované ženám.

Podle Ekonomické fóra neproběhne automatizace po celém světě stejně. Nejohroženější jsou vyspělé státy, kde k nahrazování lidské práce roboty dojde nejrychleji. Na seznamu povoláních, která pravděpodobně pro lidi zaniknou, často figurují pozice z kanceláře či administrativy, kde pracuje více žen než mužů.

Témata: roboti | lidé | MoneyMAG.cz

Diskuze: Automatizace je reálná hrozba. Umělá inteligence umí diskriminovat. Přijdou ženy o práci?

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Doporučujeme

Lidé se ke konci roku více zadlužují. Na co si dát pozor u…

13.12.2017 11:44 Češi si před Vánoci půjčují mnohem častěji než v jiných obdobích. Z hlediska finanční gramotnosti je ovšem zadlužování se kvůli zbytným věcem nerozumné. Nový zákon o spotřebitelském úvěru sice…

Ve světě je rozestavěno 53 nových bloků jaderných…

13.12.2017 11:36 Ve světě je v současné době rozestavěno 53 nových bloků jaderných elektráren a dalších několik desítek je v různém stupni plánování. O získání těchto zakázek soupeří nevelký počet firem. Kromě…

Jaké alternativní investice existují a kolik vám vydělají?

13.12.2017 11:14 Některá investiční rozhodnutí se nemusejí řídit čistě finanční úvahou. Když je někdo ochoten zaplatit desítky milionů dolarů za půl století starý sporťák, musí v tom být silná touha, nebo dokonce…

Nejdůležitější daňové změny v roce 2018. Na co se musíme…

13.12.2017 11:01 Změny v zaměstnaneckých benefitech, zvýšení daňového zvýhodnění na první dítě či zpřísnění podmínek pro získání daňového bonusu. To jsou jen některé z hlavních změn, které se v roce 2018 dotknou…

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky