Automatizace je reálná hrozba. Umělá inteligence umí diskriminovat. Přijdou ženy o práci?

Robotizovaná obsluha v kavárnách a restauracích, samoobslužné pokladny či robot, který šikovně diriguje i celý orchestr - automatizace je reálná hrozba, která připraví mnoho lidí o povolání. Ale i umělá inteligence a robotizace umí diskriminovat, ženy budou v průměru až pětkrát ohroženější než muži.

Diskuse: 0

Ilustrační fotografie
reklama
Dopis z Titaniku vydražen za rekordních 3,6 milionu korun - anotační obrázek
Dopis z Titaniku vydražen za rekordních 3,6 milionu korun

Neustále se mluví také o tom, že zatímco nasazení automatů sebere lidem některé práce, mnoho pracovních míst se otevře. Nově dostupná místa se vyskytnou zejména v oblasti vědy, technologie, matematiky či inženýrství, souhrnně se tato odvětví označují jako STEM. Ve Spojených státech se dokonce počítá s tím, že v následujícím desetiletí se otevře místo až pro půl milionů lidí v největší technologických firmách.

Jenže čísla nejsou zas tak pozitivní, jak se zdá. Do roku 2020 by se totiž za každých dvacet propuštění ze zaměstnání objevilo pro muže pouze pět nových nabídek ve STEM sféře, zatímco ženy seženou dokonce jen jednu. Vyplývá to ze studie Světového ekonomického fóra se sídlem v Ženevě, která se snaží varovat před zhoršující se situací žen na pracovním trhu.
Podle vědců se ženy a dívky obecně málo zajímají o vývoj technologií a počítače, určitým řešením by tak mohlo být podpora žen ve vědecké sféře.

Dřívější studie přitom naznačují, že automatizace více ohrožuje povolání, která častěji vykonávají muži. Jedná se třeba o dělnickou práci nebo řízení vozidel. Podle Carla Freye, spoluautora studie, technologie v minulosti nahrazovala manuální práci prováděnou muži a místo toho vytvořila místa v oblastech, kde se vyžadují spíše vlastnosti přisuzované ženám.

Podle Ekonomické fóra neproběhne automatizace po celém světě stejně. Nejohroženější jsou vyspělé státy, kde k nahrazování lidské práce roboty dojde nejrychleji. Na seznamu povoláních, která pravděpodobně pro lidi zaniknou, často figurují pozice z kanceláře či administrativy, kde pracuje více žen než mužů.

Témata: roboti | lidé | MoneyMAG.cz

Diskuze: Automatizace je reálná hrozba. Umělá inteligence umí diskriminovat. Přijdou ženy o práci?

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Doporučujeme

Výsledky voleb: Mandát získalo celkem devět stran. Sněmovna…

22.10.2017 00:25 Český statistický úřad zpracoval ve 23:30 hodin konečné výsledky voleb do Poslanecké sněmovny. Mandát získalo celkem devět stran, nejvíce v historii. K volbám dorazilo 60,8 % voličů.

Jak se uprchlíkům žije v Německu? V některých městech…

21.10.2017 19:26 Aktualizováno Několik let nazpátek, dnes jedenáctiletá Moschka Mohammadi neuměla číst ani psát. Nyní dokáže plynule přecházet z němčiny na darijštinu, jedním z jazyků, kterým se hovoří v Afghánistánu. Její…

Jaký bude mít dopad zvyšování minimální mzdy? Propouštění…

21.10.2017 19:26 Aktualizováno ROZHOVOR - Politické strany před volbami slibují hory doly. Řada těchto slibů se týká ekonomických otázek, jako jsou navyšování minimální mzdy, nebo naopak zrušení superhrubé mzdy. Jsou takové sliby…

Tabu, o kterém se nemluví. Bolesti břicha, průjmy, zácpa,…

21.10.2017 19:26 Aktualizováno Opakované bolesti břicha, nadýmání, častý průjem nebo naopak zácpa – zdravotní komplikace, o kterých se nemluví s kamarády ani rodinou a často ani s lékaři. Přitom kombinací některých z těchto…

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky