Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kyberzločin stál světovou ekonomiku 450 mld dolarů, českým firmám se nevyhýbá

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Kyberzločin je pokládaný za jedno ze tří největších podnikatelských rizik v roce 2017, alespoň jej tak hodnotí zpráva Světového ekonomického fóra. Jen za loňský rok stál globální ekonomiku 450 miliard dolarů a ukradena byla data dvou miliard lidí. Vyčíslení škod v souvislosti s kybernetickým zločinem je vždy sporné, ale rostoucí objem útoků je neoddiskutovatelný.

„Zajištění bezpečnosti systémů, aplikací a dat je pro firmy přímo životně důležité, protože jejich podnikání je čím dál tím více svázané s IT technologiemi,“ říká Jan Dvořák, ředitel počítačové školy Gopas. „V příštím roce navíc vstoupí v platnost Evropské nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR) spojené s citelným finančním postihem pro subjekty, kterým uniknou osobní data, která spravují, takže ochrana dat bude ještě zásadnější. Nové nařízení si vyžádá nemalé finanční náklady na zavedení potřebných opatření, ale i náklady na průběžné dodržování nově stanovených pravidel. A zde více než kde jinde zajistí efektivní fungování investice do potřebného vzdělávání zaměstnanců.“

Česká republika se zdá být stranou zájmů velkých hackerských skupin, mimo cíl masovějších útoků, ale to není tak úplně pravda. „IT profesionálové si stále zřetelněji uvědomují negativní důsledky toho, že máme přístup kamkoli odkudkoli a z libovolného zařízení. Plná mobilita, BYOD, využívání veřejných cloudových úložišť, to vše zvyšuje produktivitu a flexibilitu pracovníků, ale přidělává starosti IT specialistům zodpovědným za zabezpečení firemních dat a aplikací,“ říká William Ischanoe, expert na bezpečnostní problematiku Počítačové školy Gopas. „Variabilita útoků je velká, bezpečnostních skulin přibývá a tradiční nástroje pro zabezpečení často selhávají. Proto je pro profesionály v oblasti IT bezpečnosti nezbytné mít přehled o nejnovějším vývoji a vědět, jakým hrozbám je třeba se čelit,“ uzavírá William Ischanoe.

Možnost získat informace o nejnovějším vývoji v oblasti počítačové bezpečnosti nabízí konference Hackerfest 2017, která se koná v pondělí 18. září v prostorách multikina CineStar na Černém Mostě v Praze 9. Podrobné informace o konferenci, jejím programu a jednotlivých přednášejících jsou k dispozici na http://www.hackerfest.cz.

Témata:  hackeři počítače kyberzločin

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 17:29

Bezpečnostní problémy společnosti Boeing přetrvávají. Akcie od začátku roku ztratily třetinu své hodnoty

Společnost Boeing (BA), největší světový výrobce letecké techniky, je opět pod drobnohledem veřejnosti kvůli nedávnému incidentu, kdy se za letu oddělil kryt motoru, což vedlo k nouzovému přistání. Tento incident se přidává k řadě bezpečnostních problémů, kterým společnost čelí, včetně lednového incidentu s oddělením dveří, k němuž došlo jen několik dní před vypršením dohody s ministerstvem spravedlnosti. Pokud úřady zjistí porušení dohody, může Boeing čelit znovuotevření smrtelných případů z let 2018 a 2019.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.