Praxe při studiu pomáhá mladým v pracovním uplatnění

Pracovní zkušenost během studia má mnoho mladých. Praxe jim pomáhá najít odpovídající pracovní uplatnění. Přesto velká část z nich uvádí, že v zaměstnání není dostatečně využívána jejich kvalifikace.

Diskuse: 0

Ilustrační fotografie
reklama
Dempsey a Makepeaceová včera a dnes! - anotační obrázek
Dempsey a Makepeaceová včera a dnes!

„Pracovní zkušenost během studia získalo 80 % mladých Čechů. Většinou jde o povinnou součást jejich vzdělávání. Absolvovat praxi při studiu musí 67 % z nich. Konkrétně jí dosáhlo 510 tisíc mužů a 464 tisíc žen ve věku 20 až 34 let,“ konstatuje předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová. Více než třetina osob přitom musela vykonat praxi delší než půl roku. Dlouhodobou povinnou praxí jsou nejčastěji vybaveni absolventi učňovských oborů bez maturity.

Pro nalezení vhodného pracovního uplatnění je pro mladé kromě praxe klíčová i ochota stěhovat se. „Podle statistik změnilo bydliště kvůli práci 167 tisíc mladých zaměstnanců, tj. necelých 13 %. Šlo hlavně o vysokoškoláky a středoškoláky s maturitou. Nejvíce se mladí stěhovali za prací v rámci Česka. Jen 28 tisíc z nich zvolilo zahraničí,“ říká Gabriela Strašilová z odboru statistiky trhu práce ČSÚ.

Převážná část lidí do 34 let získala své zaměstnání buď prostřednictvím příbuzných či známých, nebo přímým kontaktováním zaměstnavatele. Necelých 14 % si našlo zaměstnání díky inzerátu a malá část pak prostřednictvím úřadu práce nebo soukromé pracovní agentury.

Spokojenost mladých v zaměstnání se následně odvíjí i od toho, nakolik mohou uplatnit svoji kvalifikaci. Rozdíly jsou dány např. dosaženým vzděláním. Většina pracujících se základním vzděláním není spokojena s využitím svých znalostí a dovedností v praxi. Nespokojenost vyjádřila téměř polovina respondentů se středním vzděláním bez maturity a bezmála 40 % středoškoláků s maturitou. Naopak mezi vysokoškoláky bylo nespokojeno jen 13 % osob, šlo zejména o absolventy oborů umění a humanitní vědy.

Diskuze: Praxe při studiu pomáhá mladým v pracovním uplatnění

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Doporučujeme

Žen v IT ubývá, přitom by mohly dostat firmy z krize

23.11.2017 08:28 Je spousta zaměstnání, ve kterých si stejně dobře dovedeme představit jak muže, tak ženy. Všichni známe ženy lékařky, učitelky, manažerky, ženy v politice, a dokonce i kosmonautky, ale jak je to se…

Růst českého HDP se téměř zdvojnásobí v roce 2017, říkají…

23.11.2017 08:24 Poté, co ve druhém čtvrtletí roku 2017 dosáhla česká ekonomika meziročního růstu HDP ve výši 4,7 %, ve třetím čtvrtletí toto tempo zvýšila na 5 %, čímž výrazně překonala tržní očekávání. Analytici…

Češi objevili výhody dividendových fondů

23.11.2017 03:02 PR článek - Česká povaha velí k opatrnosti. Proto také domácím investorům trvalo řadu let, než se začali výrazněji poohlížet po výnosnějších, ale také o něco rizikovějších investicích.

5 tipů, jak zabezpečit domov proti zlodějům

22.11.2017 14:43 Podle statistik zveřejněných Policií České republiky se u nás od ledna do listopadu 2016 událo 26 150 vloupání, z toho 2 975 vloupání se událo v rodinných domech a 2 627 v bytech. Častým terčem jsou…

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky