Českou inflaci ovládly potraviny

Posílení červencového růstu cen mají na svědomí potraviny, které meziročně zdražily o 5,8 %. Jejich silně proinflační vliv však dokázalo alespoň částečně zmírnit například levnější vybavení domácností, telefony nebo pohonné hmoty. Spotřebitelské ceny se v červenci zvýšily meziročně o 2,5 %, meziměsíčně si připsaly 0,5 %. Informaci o vývoji inflace v červenci dnes zveřejnil Český statistický úřad. Komentář poskytl Petr Gapko, hlavní ekonom MONETA Money Bank.

Diskuse: 1

Ilustrační fotografie
reklama

Češi za své nákupy vynaložili v červenci o 2,5 % více peněz než v loňském roce a o 0,5 % více než v červnu. Před měsícem byl meziroční rozdíl o 0,2 procentního bodu slabší. V červenci jsme si připlatili především za potraviny, nealkoholické nápoje a stravování mimo domov. Potraviny jsou tak v současné chvíli hlavním hybatelem vývoje českých cen. Jinak tomu pravděpodobně nebude ani v dalších měsících. Zdražování v kategorii potravin mírně krotí zelenina, jejíž vývoj cen je však spíše sezónní záležitostí.

V červenci vzrostly také výdaje za čisté nájemné. Jeho výše je primárně ovlivněna situací na trhu s nemovitostmi. Na realitním trhu v Česku je letos natolik „horko“, že jej bedlivě sleduje i Česká národní banka. Růst cen nemovitostí je tak jedním z důvodů, proč klíčová úroková sazba – dvoutýdenní repo sazba - opustila tzv. technickou nulu a vzrostla na 0,25 %. Očekáváme, že rozhodnutí centrálních bankéřů zvýšit úrokové sazby bude nejdříve vidět na sazbách hypotéčních úvěrů, a to především u tzv. variabilních hypoték.

Na snižování cenové hladiny naopak působily například levnější spotřebiče do domácnosti, mobilní telefony nebo pohonné hmoty. Zlevnilo také teplo, teplá voda a zemní plyn.

Růst spotřebitelských cen byl v úvodu druhého pololetí roku 2017 zcela v souladu s očekáváním centrálních bankéřů. Česká národní banka podle nejnovější prognózy předpokládá, že zdražování bude pokračovat také v srpnu a září.

Diskuze: Českou inflaci ovládly potraviny

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 1, poslední 10.08.2017 13:59 Vložte komentář

Zobrazen poslední komentář. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Doporučujeme

Lidé si přejí návrat novomanželských půjček

22.08.2017 14:30 Podle průzkumu společnosti Cofidis si návrat zvýhodněných půjček pro novomanžele přeje velká většina Čechů. Vyloženě proti je jen 7 % lidí a pozitivní trend potvrzuje i aktuální zájem o podobné…

Ceny nemovitostí rostou a mluví se i o realitní bublině. Je…

22.08.2017 13:19 Nízké úrokové sazby hypoték i nízké ceny nemovitostí v posledních letech inspirovaly mnoho lidí k nákupu investičních bytů. Jejich ceny se však nyní vyšplhaly k rekordním výším, takže výhodnost nové…

Češi se naučili investovat do bydlení, hitem jsou především…

22.08.2017 11:50 Investování do bydlení se nově stalo pro Čechy národním sportem. Zatímco v minulosti převažovali mezi investory do bytů v Praze cizinci, dnes jsou to stále častěji Češi.

Co je nájemní smlouva a kdy je možné od ní odstoupit?

22.08.2017 11:48 Co je nájemní smlouva? Jde o dočasné přenechání nemovitosti, nebo její části, do užívání další osobě za smluvených podmínek a dobu určitou, nebo neurčitou. Nájemní a podnájemní vztah se řídí…

Související:

reklama

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky