Českou inflaci ovládly potraviny

Posílení červencového růstu cen mají na svědomí potraviny, které meziročně zdražily o 5,8 %. Jejich silně proinflační vliv však dokázalo alespoň částečně zmírnit například levnější vybavení domácností, telefony nebo pohonné hmoty. Spotřebitelské ceny se v červenci zvýšily meziročně o 2,5 %, meziměsíčně si připsaly 0,5 %. Informaci o vývoji inflace v červenci dnes zveřejnil Český statistický úřad. Komentář poskytl Petr Gapko, hlavní ekonom MONETA Money Bank.

Diskuse: 1

Ilustrační fotografie
reklama
Drastická obřízka se šíří Evropou! Uprchlík zmrzačil vlastní dceru, aby nebyla sexy! - anotační obrázek
Drastická obřízka se šíří Evropou! Uprchlík zmrzačil…

Češi za své nákupy vynaložili v červenci o 2,5 % více peněz než v loňském roce a o 0,5 % více než v červnu. Před měsícem byl meziroční rozdíl o 0,2 procentního bodu slabší. V červenci jsme si připlatili především za potraviny, nealkoholické nápoje a stravování mimo domov. Potraviny jsou tak v současné chvíli hlavním hybatelem vývoje českých cen. Jinak tomu pravděpodobně nebude ani v dalších měsících. Zdražování v kategorii potravin mírně krotí zelenina, jejíž vývoj cen je však spíše sezónní záležitostí.

V červenci vzrostly také výdaje za čisté nájemné. Jeho výše je primárně ovlivněna situací na trhu s nemovitostmi. Na realitním trhu v Česku je letos natolik „horko“, že jej bedlivě sleduje i Česká národní banka. Růst cen nemovitostí je tak jedním z důvodů, proč klíčová úroková sazba – dvoutýdenní repo sazba - opustila tzv. technickou nulu a vzrostla na 0,25 %. Očekáváme, že rozhodnutí centrálních bankéřů zvýšit úrokové sazby bude nejdříve vidět na sazbách hypotéčních úvěrů, a to především u tzv. variabilních hypoték.

Na snižování cenové hladiny naopak působily například levnější spotřebiče do domácnosti, mobilní telefony nebo pohonné hmoty. Zlevnilo také teplo, teplá voda a zemní plyn.

Růst spotřebitelských cen byl v úvodu druhého pololetí roku 2017 zcela v souladu s očekáváním centrálních bankéřů. Česká národní banka podle nejnovější prognózy předpokládá, že zdražování bude pokračovat také v srpnu a září.

Diskuze: Českou inflaci ovládly potraviny

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 1, poslední 10.08.2017 13:59 Vložte komentář

Zobrazen poslední komentář. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Doporučujeme

Zimní dovolená v zahraničí: S cestovkou či bez?

21.02.2018 10:19 Zima v Česku pomalu končí, ale v zahraničních vysokohorských střediscích je sezóna v plném proudu. Chystáte-li se na lyže do ciziny, máte na výběr hned z několika možností. Můžete si objednat…

Předpověď počasí na noc a čtvrtek 22. února

21.02.2018 10:01 Mezi tlakovou níží nad centrálním Středomořím a tlakovou výší nad severní Evropou k nám bude proudit studený vzduch od severovýchodu, informuje ČHMÚ.

Je možné se z rakoviny vyléčit navždy? Nebo jen předstírá…

21.02.2018 10:01 Aktualizováno Pokud je někdo diagnostikován s rakovinou, rozhodně to není ta nejlepší zpráva, kterou člověk může slyšet. Pacienta čekají dlouhé léčebné procedury včetně namáhavé chemoterapie, někdy se ale může…

Sypete si do kávy sušenou smetanu? Raději to nedělejte!

21.02.2018 09:42 Aktualizováno Instantní přípravky do kávy se prodávají pod různými názvy – coffee creamer, bělidlo do kávy, instantní sušená pochoutka nebo pěna do kávy. Pro zjednodušení se jim říká sušená smetana. Co je však od…

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky