Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zvýšení cen mědi posunulo dlouhé pozice ropy na maxima, krátké pozice padají

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

V posledních pěti týdnech fondy téměř ztrojnásobily býčí sázky na komodity. Poptávka ve všech třech sektorech (zemědělské komodity, energie a kovy) vzrostla. Krátké pozice stlačeny díky slabšímu dolaru a problémům Trumpovy administrativy. Nákup surové ropy a kovů více než vyvažuje prodej plodin. Ropa se v posledních týdnech zotavila po dalším neúspěšném cyklu prodeje krátkých pozic, informuje Ole Hansen hlavní komoditní stratég Saxo Bank.

Hedgeové fondy v posledních pěti týdnech téměř ztrojnásobily své sázky na komodity. Všechny tři sektory – zemědělské produkty, energie a kovy – zažívají v tomto období obnovenou poptávku vyvolanou oslabením amerického dolaru. Krátké pozice zlata a ropy jsou opět stlačeny, zatímco nedávné zvýšení cen mědi spustilo rekordní dlouhé pozice. Nákup surové ropy a kovů více než vyvažuje snížení pozic u klíčových plodin.

Ropa se v posledních týdnech výrazně zotavila a opustila třetí neúspěšný cyklus odprodeje krátkých pozic. Ke konci července skončil cyklus minim nízkých cen, který jsme sledovali od maxima v prvním čtvrtletí, což vedlo k obnovení nákupního zájmu. To způsobilo 18% nárůst čistých dlouhých pozic minulý týden na 282 tisíc lotů, což je patnáctitýdenní maximum.

Červencový nárůst zlata díky slabšímu dolaru a problémům Trumpovy administrativy vedl v minulých týdnech ke kolapsu krátkých pozic. Díky tomu v tomto období rekordně vzrostly čisté dlouhé pozice a minulý týden dosáhly 123 tisíc lotů, což se blíží průměru posledního roku.

Jako obvykle, prudký obrat nebo nárůst pozic vyžaduje podporu trhu, což bylo v pátek zpochybněno po silné zprávě o americké zaměstnanosti. Zatím však trh drží poměrně dobře a úroveň podpory pod 1 247 USD/unci zatím nebyla ohrožena.

Nedávné výrazné oživení kvalitní mědi po maximech dosažených po listopadových amerických prezidentských volbách v návaznosti na zlepšení čínských ekonomických údajů a slabší dolar vedlo k nárůstu poptávky ze strany makro a rozvojových fondů. Minulý týden vyskočily dlouhé čisté pozice o 22 % a překonaly hranici 100 000 lotů – teprve podruhé od roku 2007.

Plodiny zažily po prudkém oživení z počátku července prudký obrat a index obilí Bloomberg Commodity Grain přišel o všechen zisk. Fondy tedy zůstaly s nechtěnými dlouhými pozicemi po třech týdnech změn v sektoru pšenice, kukuřice a sojových bobů, kdy se expozice zvýšila ze 44 000 v krátkých čistých pozicích na 246 000 dlouhých čistých pozic. Díky tomu se tyto tři hlavní plodiny prodávaly i přes trvalou podporu vzhledem k pokračujícímu suchu a slabému USD.

Témata:  ekonomika komodity burza

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 22:13

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty

KOMENTÁŘ Martina Pleštila, ředitele úseku investic, Broker Trust - Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli jen ve fondech kolektivního investování vloženo přes 938 miliard korun, což bylo meziročně o nevídaných 25 procent více. Jak při investování efektivně snižovat riziko ztráty? Podívejte se na šest praktických tipů.

Zdroj: MoneyMAG.cz

Další zprávy