Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Automatické prodloužení smlouvy? Mělo by pomáhat, v českém podání škodí

Zemní plyn
Zemní plyn
Foto: Pixabay

Zvažujete-li změnu dodavatele energií, bude vás nejspíše zajímat, odkdy můžete začít odebírat plyn nebo elektřinu od nového dodavatele. Rozhodující je, kdy vám končí smlouva, případně jestli ji lze předčasně vypovědět. Pátrat byste měli nejen po výpovědní době, ale i po automatickém prodloužení smlouvy. To vám totiž může bránit ve změně dodavatele třeba i několik let.

Máte-li uzavřenou smlouvu na dobu určitou, pak ji zpravidla nelze vypovědět vůbec, nebo jen po zaplacení smluvní pokuty. Její výše bývá někdy závislá na době, která zbývá do konce dohodnutého období. Čím dříve takovou smlouvu ukončíte, tím vyšší smluvní pokutu zaplatíte.

„Pro smlouvy na dobu neurčitou stanovuje zákon tříměsíční výpovědní dobu, případně může být výpovědní doba sjednaná ve smlouvě. Nikdy ale nesmí být delší než zákonná. Pokud tedy máte dohodnutou například šestiměsíční výpovědní dobu, platí, že smlouvu můžete vypovědět s tříměsíční výpovědní dobou,“ vysvětluje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.

Ukončení smlouvy však může zkomplikovat takzvané automatické prodloužení smlouvy, které se často pojí se smlouvami sjednanými na dobu určitou. Jestliže jste uzavřeli takovou smlouvu, zkontrolujte si, zda její součástí není ustanovení o automatickém prodloužení. Smlouva se jím zpravidla prodlužuje na stejné období, na jaké byla původně uzavřena.

Automatickému prodloužení lze zabránit, pokud ve stanovené době oznámíte dodavateli, že si nepřejete ve smlouvě pokračovat. Někdy je ovšem toto období obtížně určitelné. Oznámení je v některých případech například potřeba učinit nejpozději 150 dní před ukončením smlouvy, pokud tuto dobu zmeškáte, tak musíte ve smlouvě pokračovat. „Jestliže musíte svůj záměr ukončit smlouvu oznámit 150 dní, tedy pět měsíců, předem, je to více než zákonná tříměsíční výpovědní doba pro smlouvy na dobu neurčitou,“ konstatuje Zelený a dodává: „Automatické prodloužení smlouvy tak může ukončení smlouvy značně zkomplikovat, nebo pro svoji překvapivost úplně znemožnit“.

Například ve Francii se automaticky prodlužované smlouvy dají vždy vypovědět v měsíční výpovědní době. „Uvítali bychom obdobnou úpravu i u nás. Stačilo by, pokud by každou automaticky prodlouženou smlouvu o dodávkách energií šlo ukončit ve lhůtě dvou či i jednoho měsíce před jejím koncem. Automatické prodloužení smlouvy by totiž mělo sloužit k ochraně spotřebitele, který si nehlídá konec smlouvy a mohl by se dostat do černého odběru. Tak, jak ho mají někteří dodavatelé ve smlouvách nastavené, spíše představuje překážku pro změnu dodavatele,“ uzavírá Zelený.

Témata:  energetika dTest

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

18. dubna 2024 9:44

Cena benzínu překonala psychologickou hranic 40 Kč/l, zdražuje také nafta

Komentář Lukáše Kovandy: Benzín se v Česku opět prodává za více než 40 Kč/l. Tuto psychologickou hranici překonal – v letošním roce poprvé – předevčírem. Včera pak litr benzínu vyšel průměrně celorepublikově na 40,12 Kč/l. To je jeho nejvyšší cena od začátku loňského října. Zdražuje také nafta, byť mírněji. Zatímco benzín v posledních sedmi dnes zdražil o 35 haléřů na litr, nafta jen o sedm haléřů. Nyní stojí litr nafty 39,19 Kč/l. Nafta je tak nejdražší od první poloviny loňského listopadu.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy