Česko jako levná montovna s nízkými mzdami?

Pokračující snižování míry nezaměstnanosti je pro hospodářství dobrá zpráva. Bohužel se ale ukazuje, že hospodářství neroste takovým tempem, jaké by odpovídalo zvyšující se míře zaměstnanosti.

Diskuse: 5

Ilustrační fotografie
reklama
Troška otevřeně: Rozdrcená páteř, umírání, samota! - anotační obrázek
Troška otevřeně: Rozdrcená páteř, umírání, samota!

To znamená, že zaměstnanost roste v oborech s nízkou přidanou hodnotou a jen se upevňuje pozice Česka jako levné montovny s nízkými mzdami, říká Petr Kymlička, partner auditorské a poradenské společnosti BDO.

Nezaměstnanost snížily hlavně méně placené, nekvalifikované profese. Neměli bychom zůstat pouhou montovnou pro zahraničí. Další oblastí, ve které bychom se měli zlepšit, je nízká produktivita práce, jež v minulém roce klesla. Za jednu hodinu jsme vyrobili méně zboží a služeb než v předchozím roce. Zaměstnanci v roce 2016 odpracovali o 2,5 % více hodin, ale ekonomika zrychlila jen o 2,3 %.

„S příchodem sezónních prací se počítá s mírným poklesem nezaměstnanosti i v dalších měsících. Půjde ale především o práci v oborech s nižší kvalifikací,“ říká Petr Kymlička, partner auditorské a poradenské společnosti BDO.

Neutrální komentář:
„Trh práce se již delší dobu potýká s nedostatkem kvalifikovaných pracovních sil. To do jisté míry brzdí výkonnost firem a v konečném důsledku ekonomickou výkonnost České republiky,“ uvádí Petr Kymlička, partner auditorské a poradenské společnosti BDO.

Diskuze: Česko jako levná montovna s nízkými mzdami?

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 5, poslední 02.06.2017 07:47 Vložte komentář

Zobrazeno posledních 5 komentářů. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Doporučujeme

Sezona zmrzliny je tady. Jaké budou trendy?

25.04.2018 14:53 S příchodem teplého počasí začíná i sezona zmrzliny. Na zákazníky čeká řada nových příchutí oblíbených značek, na své si přijdou i vyznavači zdravého životního stylu, protože i v případě zmrzlin se…

Předpověď počasí na noc a čtvrtek 26. dubna

25.04.2018 12:44 Přes naše území bude v noci postupovat studená fronta, počasí zejména na jihovýchodě území ovlivní frontální vlna. Během dne se od západu nad naše území rozšíří tlaková výše, informuje ČHMÚ.

Stávka na letišti. Jak v takových situacích postupovat?

25.04.2018 11:40 V posledních týdnech se poměrně hojně začínají vyskytovat zprávy o chystaných či probíhajících stávkách v letecké dopravě. Kvůli nim pak dochází ke zrušení desítek či stovek letů. Jak by se měl…

Lidé potřebují vitamin B12. Máte ho dostatek i vy?

25.04.2018 11:20 Aktualizováno Většina z nás se soustředí především na makro složení naší stravy – hlídáme si sacharidy, tuky, bílkoviny. Zapomínáme však na důležité minerály a vitaminy, které se podílejí na fyziologické funkci…

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky