Ministerstvo uvolní na obědy pro děti z chudých rodin dalších 35 milionů korun

Pomoc dětem, jejichž rodiče si nemohou dovolit platit obědy ve školních jídelnách, pokračuje již třetím rokem. Ministerstvo práce a sociálních věcí aktuálně vyhlásilo výzvu „Potravinová pomoc dětem ve vážné sociální nouzi“, která se vztahuje na školní rok 2017/2018.

Diskuse: 0

Ilustrační fotografie
reklama
Zpívají s*ačky, které ani s*ačkoidní autoři nezazpívají! Známý zpěvák ostře útočí na SuperStar - anotační obrázek
Zpívají s*ačky, které ani s*ačkoidní autoři nezazpívají!…

O peníze může požádat kterýkoli ze 14 krajů. Celkem je pro ně připraveno 35 milionů korun. Pokud projeví zájem větší počet krajů než doposud, je MPSV připraveno uvolnit další prostředky.

„Jsem velmi rád, že se postupně zapojuje čím dál více krajů, což znamená méně hladových dětí,“ uvedl náměstek ministryně pro řízení sekce ekonomiky a evropských fondů Martin Kučera.

Pomoc je určena dětem, jejichž rodiče pobírají delší dobu dávky v hmotné nouzi. Výše pomoci pro jednotlivé kraje závisí na tom, kolik škol se v dané oblasti do projektu rozhodne zapojit. Školy pak s kraji uzavírají smlouvu o partnerství, díky níž dostanou peníze na úhradu těchto obědů.

Kraje se mohou do výzvy hlásit až do října letošního roku. Pokud však chtějí, aby se děti stravovaly od začátku školního roku 2017/2018, musí žádost odevzdat v průběhu května. Jinak jim bude podpora přiznána až od 2. pololetí. Podrobnosti výzvy jsou zveřejněny na webu MPSV.

Díky obědům se dětem lepší docházka i prospěch

V pilotním projektu se zapojilo necelých 80 škol z Libereckého a Jihomoravského kraje, ve kterých obědvalo 520 dětí. V probíhajícím školním roce se k těmto dvěma krajům připojil Kraj Vysočina a hlavní město Praha. Nyní obědvá ve zhruba 200 školách kolem 3 400 dětí. MPSV krajům na obědy pro děti dosud poskytlo přibližně 19 milionů korun.

Děti tak nejsou vyčleněny z kolektivu, což má vliv nejen na jejich zvýšenou docházku, ale také na lepší prospěch. „Ukázalo se, že některým dětem chybí i základní návyky při stolování a učí se jim až díky zapojení do projektu. I takový detail výrazně napomáhá jejich socializaci,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Pomoc formou bezplatného stravování ve školních jídelnách a mateřských školách je určena pro děti ve věku 3 až 15 let, jejichž zákonní zástupci pobírají alespoň tři měsíce dávky v hmotné nouzi. Potvrzení o pobírání příslušných dávek dostane vedení školy, která je zapojena do projektu, z příslušného krajského úřadu. Na základě tohoto potvrzení se pak dítě může začít bezplatně stravovat.

Obědy jsou financovány z Fondu evropské pomoci nejchudším osobám (FEAD) prostřednictvím Operačního programu potravinové a materiální pomoci. V programovém období 2014 - 2020 může Česko pro tento účel vyčerpat až 400 milionů korun.

Diskuze: Ministerstvo uvolní na obědy pro děti z chudých rodin dalších 35 milionů korun

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Doporučujeme

Grilování je zdravé, ale... Jaké chyby rozhodně nedělat?

22.04.2018 12:35 Grilování a horké večery patří k sobě. Jenže každé grilování zvyšuje nebezpečí rakoviny. Jak se bránit? A jaké chyby s grilem rozhodně nedělat? Čtěte abecedu grilování.

Předpověď počasí na noc a pondělí 23. dubna

22.04.2018 10:09 Studená fronta bude postupovat přes naše území dále k východu. Před ní bude k nám bude proudit teplý vzduch od jihozápadu, informuje ČHMÚ.

Děsivá klíšťová encefalitida? I tohle vám denně hrozí

22.04.2018 08:04 Aktualizováno V roce 2017 bylo v České republice hlášeno 687 onemocnění klíšťovou encefalitidou, tj. o 122 onemocnění více, než tomu bylo v roce 2016. Statistické údaje ukazují, že vzrůstající trend je již od roku…

Vše ovládá lež. Z dnešní doby je mi na zvracení. Proč chce…

22.04.2018 07:16 Aktualizováno Jeden z nejslavnějších francouzských herců Alain Delon (82) poskytl rozhovor pro zvláštní vydání týdeníku Paris-Match. Mimo jiné uvedl, že je mu z dnešní doby na zvracení a že tento svět opustím bez…

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky