Na obědy zdarma dosáhne více dětí

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová podepsala memorandum o spolupráci s Ivanou Tykač, ředitelkou obecně prospěšné společnosti Women for Women (W4W). Cílem memoranda je vytvoření co nejefektivnějšího systému pomoci rodičům či samoživitelům, kteří si nemohou dovolit hradit dětem školní obědy z důvodu obtížné sociální situace.

Diskuse: 0

Ilustrační fotografie
reklama
Tereza H. se z vězení opět nedostane! Jak je na tom psychicky? - anotační obrázek
Tereza H. se z vězení opět nedostane! Jak je na tom…

„Díky spolupráci s Women for Women, která trvá už od roku 2014, se ještě více zvýší počet dětí, které budou mít možnost chodit do školní jídelny a dostanou alespoň jednou denně teplé jídlo,“ řekla ministryně Marksová. „Jsem velice ráda, že touto cestou pomůžeme dětem z chudých rodin v jejich složité sociální situaci,“ dodala.

„Spolupráci vnímám jako dobrý příklad propojení možností státu a soukromé organizace, neboť tato na první pohled banální věc, jako je školní oběd, má na děti velmi významný vliv,“ uvedla Ivana Tykač. Podle jejich slov W4W od roku 2013, kdy projekt Obědy pro děti vznikl, zajistila z vlastních zdrojů, pomocí soukromých dárců a ministerstva školství obědy už pro 10 000 školáků.

Ministerstvo práce s W4W spolupracuje již delší dobu a podpis memoranda je dalším prohloubením vzájemné spolupráce v oblasti pomoci hladovějícím dětem. MPSV k tomu využívá Operační program Potravinová a materiální pomoc a W4W pak svůj projekt Obědy pro děti, který je určen pro malé školáky. Každá strana tak pomáhá dětem trochu jiným způsobem a na základě rozdílných kritérií, ale cíl zůstává stejný – pomoc dětem z chudých rodin. Společně tak mohou obě strany pomoci širší skupině dětí a tam, kde nemůže pomoci projekt W4W, může pomoci právě MPSV (např. děti v mateřských školkách či děti, které nesplňují kritéria projektu Obědy pro děti atd.).

Do konce března MSPV vyhlásí další dotační výzvu „Potravinová pomoc dětem ve vážné sociální nouzi“, která se vztahuje na školní rok 2017/2018. O peníze může požádat kterýkoli ze 14 krajů. Celkem je pro ně připraveno 35 milionů korun, přičemž v případě zájmu je ministerstvo připraveno částku navýšit.

Pomoc formou bezplatného stravování ve školních jídelnách a mateřských školách je určena pro děti ve věku 3 až 15 let. Díky této pomoci mají děti alespoň jednou denně teplou stravu a zároveň nejsou vyčleněny z kolektivu, což má vliv nejen na jejich zvýšenou docházku, ale také na jejich lepší prospěch. Obědvat zdarma mohou ty děti, jejichž rodiče nebo matky samoživitelky pobírají dávky pomoci v hmotné nouzi alespoň tři měsíce. Do školy, která je zapojena do projektu, stačí pouze přinést příslušné potvrzení od Úřadu práce ČR.

V pilotním projektu se zapojilo zhruba 80 škol z Libereckého a Jihomoravského kraje, ve kterých obědvalo 520 dětí. V probíhajícím školním roce se k těmto dvěma krajům připojil Kraj Vysočina a hlavní město Praha. Nyní obědvá ve zhruba 200 školách celkem 3 400 dětí ze sociálně slabších rodin. MPSV krajům dosud poskytlo přibližně 19 milionů korun.

Diskuze: Na obědy zdarma dosáhne více dětí

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Doporučujeme

Splácíte drahou půjčku? Refinancujte ji a ušetřete tisíce…

25.02.2018 04:35 PR článek - Platíte vysoké splátky, které vám zatěžují rodinný rozpočet? Sotva každý měsíc vycházíte a děsíte se toho, kdy přijdou neočekávané výdaje, které jen stěží pokryje vaše minimální finanční…

Jste jen přepracovaní nebo workoholici? Udělejte si tento…

24.02.2018 20:27 Workoholismus je závislost a nemoc jako každá jiná. Ale vždyť práce šlechtí. Už Karel Jaromír Erben psal - „V práci útěcha, spokojenost, bohatství a moc.“ Jenže čeho je moc, toho je příliš.…

Víte, kolik je na světě jazyků? A proč jich je tak strašně…

24.02.2018 18:39 Na světě existuje na 206 zemí asi 7000 různých jazyků, kterými hovoří větší či menší množství lidí. Jak je možné, že je číslo tak vysoké? Podle vědců mohlo hrát roli prostředí, ekosystém a klima, ve…

Jak se žije ve městě, kde je víc migrantů než místních?

24.02.2018 17:46 V libanonském pohraničním městě Majdal Anjar žije okolo 47 000 lidí. Z toho je však 25 000 uprchlíků. Není proto divu, že představitelé města o migrační krizi tvrdí, že jsou jí „přemoženi“.

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky