Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jaké jsou největší překážky podnikání v Česku?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Časté změny zákonů, nařízení a vyhlášek, vysoké pojistné odvody na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění, četnost různých podání finančnímu nebo celnímu úřadu či zdlouhavé čekání na různá rozhodnutí státních orgánů či soudů. To vše označují podnikatelé za největší překážky jejich podnikání. Vyplývá to z nejnovějšího šetření mezi podnikateli, které provedla Hospodářská komora mezi více než 800 firmami a živnostníky v ČR.

„Vláda tvrdí, že se regulace nezvyšuje, ale odbourává. Proti tomu ale mimo jiné hovoří čísla, přes 80 % všech respondentů odpovědělo, že se v roce 2016 oproti předchozímu roku regulatorní zátěž podnikatelů zvýšila. Jen 0,4 % podnikatelů odpovědělo, že se regulatorní zátěž meziročně snížila,“ komentoval výsledky ankety prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý během kulatého stolu na půdě Hospodářské komory, ke kterému dnes usedli představitelé ODS, ANO, KDU-ČSL, TOP09 nebo KSČM.  

Hospodářská komora proto dlouhodobě apeluje na politiky, aby dali zelenou Právnímu elektronickému servisu pro podnikatele. Ten by jednak zpřístupnil všechny zákony a předpisy ukládající podnikatelům nějaké povinnosti na jednom místě a současně umožnil firmám a podnikajícím fyzickým osobám jejich přehlednou správu.

Nejhorší hodnocení od podnikatelů v oblasti platební povinnosti v daňovém systému získaly vysoké pojistné odvody na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění. Česká republika totiž má jedno z nejvyšších zatížení práce v EU i v OECD. Proto také Hospodářská komora prosazuje i v souvislosti se zavedením nových regulací jako je EET nebo kontrolního hlášení plošné snížení celkové daňové zátěže či odvodových povinností.

Diskutovat s podnikateli na v pořadí již druhé předvolební diskusi Politika & Podnikání | Volby 2017, jejímž tématem byla regulatorní zátěž: „Česká republika, země razítkům a lejstrům zaslíbená“, přišli ministr zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL, místopředseda ODS a starosta obce Líbeznice Martin Kupka, poslanci Pavel Šrámek za ANO a František Laudát za TOP 09 i poslankyně a místopředsedkyně KSČM Miloslava Vostrá.

Do ankety Hospodářské komory se zapojilo přes 800 podnikatelů. Téměř 93 % všech respondentů tvořily mikro, malé a střední firmy. Z větší části se jednalo o právnické osoby. Partnerem předvolebních diskusí podnikatelů s politiky je EMPRESA MEDIA, a.s. (Týden, TV Barrandov a FaktorS).

Témata:  podnikatelé lidé ekonomika manažeři

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 22:13

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty

KOMENTÁŘ Martina Pleštila, ředitele úseku investic, Broker Trust - Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli jen ve fondech kolektivního investování vloženo přes 938 miliard korun, což bylo meziročně o nevídaných 25 procent více. Jak při investování efektivně snižovat riziko ztráty? Podívejte se na šest praktických tipů.

Zdroj: MoneyMAG.cz

Další zprávy