Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EET: problémy budou mít menší prodejny. Podpora státu je nastavena velmi špatně

Placení, tržby, ilustrační foto
Placení, tržby, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Zavádění elektronické evidence tržeb (EET) se blíží do své druhé fáze. Od března se bude vztahovat i na obchodníky. Odborníci očekávají, že kvůli nové povinnosti skončí některé malé samostatné obchody na venkově. Méně starostí mají ti, co jsou součástí obchodní sítě. Informuje Roman Mazák, předseda Družstva CBA CZ.

Zavedení EET v druhé vlně přinese problémy zejména menším prodejnám. Pro ně začínají náklady na 10.000 korunách. Prodejny hlavně na vesnicích s počtem obyvatel méně než 1 000 mají problémy již dnes i bez EET. V tomto směru je velmi špatně nastavená podpora státu. Po dobu 25. letého působení naší společnosti na trhu, nám stát nijak nepomohl, právě naopak. Pro menší prodejny spočívá velké riziko v tom, že si na poslední chvíli pořídí pokladnu, která dlouhodobě nebude vyhovovat, a poté si budou muset za nějaký čas pořídit pokladnu novou.

Větší prodejny jsou už na systém napojeny

V síti CBA je asi 950 prodejen, z nichž 40 je vlastních či franšízových, zbytek je smluvních. Autentizační údaje si aktuálně vyzvedla zhruba polovina prodejen. Zatímco větší prodejny již zkouší a jsou napojeny, problém může nastat u menších prodejen, které stále čekají.

Vzhledem k tomu, že jsme se na EET připravovali dlouho dopředu, naše vlastní prodejny jsou nachystané a spuštění EET nebude problém. Co se týče smluvních prodejen, tam je situaci složitější. Máme tým techniků, abychom prodejnám zavedení EET co nejvíce usnadnili. Ti pomáhají prodejnám podle jejich požadavků a potřeb, buď přímo se zavedením našeho pokladního systému, nebo například s výběrem a instalací nových pokladen. Zájem vše řešit přímo od nás centrálně byl ale jen desetiprocentní.

Témata:  EET (elektronická evidence tržeb) obchody ekonomika

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

Kdo investuje v Česku do kryptoměn?

Podle výzkumu globální platformy pro sběr dat statista.com uvedlo v roce 2022 vlastnictví některé digitální měny 13 % Čechů. V roce 2021, kdy nejznámější kryptoměna bitcoin dosahovala jedněch ze svých nejvýznamnějších maxim, činil podíl kryptoměnových investorů dokonce 15 %. Data také ukazují, že majitelé kryptoměn v Česku se zajímají o technologie a mají zájem na řešení inflace nebo nedostupného bydlení.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy