Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zemědělci se vrhají do investic. Využívají výhodné úvěry i státní dotace

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Jan Zýka / INCORP images

Čeští zemědělci měli v uplynulém roce větší zájem o investice. Důvodem jsou extrémně výhodné podnikatelské úvěry i možnosti státních dotací. Odborníci podobný vývoj očekávají i letos. Zemědělci se přitom podle nich uchylují k nákupům a poptávání staveb nejvíce vždy ze začátku roku.

Úvahám o nových investicích se zemědělci dle expertů věnují především v období od ledna do března. V zimních měsících, které jsou typické menším množstvím práce, totiž mají možnost přemýšlet o investicích a vyřídit všechny potřebné dokumenty. „Od začátku roku do konce března je poptávka po zemědělských halách, kravínech, drůbežárnách i skladových halách nejvyšší. V těchto měsících zaznamenáváme nárůst poptávky o desítky procent,“ potvrdil trend Petr Václavek ze společnosti Borga, která nabízí montované zemědělské haly.

K financování svých podnikatelských záměrů mohou zemědělci využít pomoc státu i Evropské unie v rámci Společné zemědělské politiky EU. K dispozici je například Program rozvoje venkova 2014–2020, který se v České republice stal nejúspěšnějším programem spolufinancovaným z evropských fondů. Z celkových 96 miliard bylo dle Ministerstva zemědělství již vyčerpáno více než 17 % finančních prostředků. Přes 6,3 miliardy korun je poté připraveno k vyplacení dle přijatých žádostí. Právě tyto finanční prostředky přiznané v podzimním kole programu tak mohou zemědělci využít k investicím plánovaným v roce 2017.

Zvýšený zájem ale zemědělci mají i o spolupráci s bankami. „Co se týká poptávky po zemědělských úvěrech, zájem ze strany zemědělců meziročně opět vzrostl,“ uvedl Petr Kopeček, manažer sektoru zemědělství v ČSOB. Vyšší zájem investovat souvisí dle odborníků s výhodnějšími podmínkami jednotlivých finančních institucí. Extrémně výhodné úvěry se totiž v loňském roce týkaly i podnikatelů. „Pokud je výhodná úroková sazba u jednoho úvěrového produktu, potom je výhodná i u všech ostatních. Extrémně nízké sazby tak nebyly pouze u hypoték pro fyzické osoby, ale i u jiných úvěrů. Termín extrémně nízká sazba je však samozřejmě pro každý produkt jiný,“ řekl hypoteční poradce Pavel Šalomon. Firemní úvěr jištěný nemovitostí tak může, podobně jako účelová hypotéka na bydlení, nabízet úrokovou sazbu 1,9 až 2,3 %. V případě, že firma potřebuje peníze do provozu, může být úroková sazba vyšší, zhruba od 2,9 do 4,9 %. Peníze bez zajištění nemovitosti pak banky půjčují s úrokem až 9 %.

Přestože banky nabízejí nízké úrokové sazby, odborníci varují, že v loňském roce došlo také k rekordnímu nárůstu tržních cen nemovitostí. Průměrná výše hypotéky se tak za poslední rok výrazně zvýšila. Kromě počtu klientů proto vzrostl také objem poskytnutých hypoték. Zatímco v roce 2013 tak bylo dle údajů Ministerstva pro místní rozvoj poskytnuto 1 718 hypotečních úvěrů pro podnikatelské subjekty ve výši přes 26,5 miliard korun, již ve třetím čtvrtletí roku 2016 byl objem poskytnutých hypoték téměř o 10 miliard vyšší. Podobný vývoj očekávají odborníci i v letošním roce. Postupně by však podle nich mělo docházet k navyšování sazeb hypoték, které povede k zpomalení růstu cen nemovitostí.

Témata:  zemědělství

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy