Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Mzdy rostou díky velmi napjaté situaci na trhu práce

Placení, tržby, ilustrační foto
Placení, tržby, ilustrační foto
Foto: Pixabay

I třetí odhad domácího ekonomického růstu potvrdil, že česká ekonomika na začátku druhé poloviny loňského roku výrazně zpomalila. Mezičtvrtletní dynamika byla potvrzena na 0,2 % a meziroční růst zůstal na 1,9 %. Hlavním tahounem domácího hospodářství se znovu stává domácí spotřeba, která ve třetím čtvrtletí vzrostla o 0,9 %. Její příznivá dynamika podle našeho odhadu pokračovala i v posledním čtvrtletí loňského roku. Napovídá tomu silná akcelerace mezd, které ve třetím čtvrtletí nominálně vzrostly o 4,5 % y/y. Informuje Viktor Zeisel, Economist, Investment Banking.

Mzdy rostou díky velmi napjaté situaci na trhu práce. Vzhledem k nízké nezaměstnanosti musí firmy soutěžit o kvalifikovanou pracovní sílu, a to se právě projevuje v mnohem rychlejším zvyšování platů. To se děje, jak ukazují dnešní data, i na úkor ziskovosti domácích firem.

Domácnosti se také nebojí utrácet, jak ukazuje klesající míra úspor. To také svědčí o jejich pohodě, kterou dobře ilustrují například indikátory důvěry spotřebitelů, které se drží blízko svých maxim. Navíc domácnosti více investují, což se projevuje i na nemovitostním trhu, když ceny bytů rapidně rostou. 

Kromě domácí spotřeby očekáváme, že ve čtvrtém kvartále znovu akceleroval přebytek bilance zahraničního obchodu. Napovídá tomu slušná dynamika v průmyslu, dobré předstihové indikátory a hlavně solidní vývoj německé ekonomiky, která podle ekonomů SG ke konci roku také výrazně zrychlovala.

Náš předběžný odhad ukazuje na růst české ekonomiky v posledním čtvrtletí loňského roku o 0,8 % q/q, což by mělo vytáhnout celkový růst za rok 2016 na 2,5 %. Tento rok by ekonomika podle našeho odhadu měla ještě mírně zrychlit na 2,7 %.

 

Témata:  ekonomika platy / mzdy trh práce

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

17. dubna 2024 12:14

Za dobu našeho členství v EU vzrostlo bohatství průměrného Čecha o více než 40 procent

Od vstupu do Evropské unie (EU) nám vzrostl reálný HDP v přepočtu na obyvatele o více než 40 %, a to z 480 tisíc korun v roce 2004 na 675 tisíc korun v roce 2023. Průměrná spotřeba domácností vzrostla o 22 %, tedy z 248,5 tisíce korun v roce 2004 na 302 tisíc korun v roce 2023. Pokud by Česko nebylo součástí EU, dařilo by se nám ekonomicky hůře. HDP v přepočtu na obyvatele za loňský rok by bylo o pětinu nižší (o 130 tisíc korun) a spotřeba domácností by se snížila o třetinu (o 100 tisíc korun).

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.