Rozpočet 2016: Mimořádný výsledek, ve státní kase zbylo rekordních 61,8 miliard

Státní rozpočet nakonec uzavřel rok 2016 v přebytku 61,8 miliard korun. My jsme v našem pondělním výhledu předpokládali přebytek 25 miliard korun, který vycházel z údajů listopadového Fiskálního výhledu MF a námi provedeného očištění těchto dat. Zároveň jsme předpokládali výrazné zvýšení výdajů ke konci roku (např. transferů SFDI), k čemuž nakonec nedošlo. Informuje Marek Dřímal, Ekonom, Komerční banka, a. s.

Diskuse: 1

Andrej Babiš
reklama
Konec světa? Informováno bude 12 vyvolených. A co zbytek lidstva? - anotační obrázek
Konec světa? Informováno bude 12 vyvolených. A co zbytek…

Bilance roku 2016 je nejlepší od poloviny devadesátých let. Zároveň kontrastuje s původně plánovaným schodkem ve výši 70 miliard korun. Co tedy stálo za takto odlišným vývojem reálného plnění státního rozpočtu od původního plánu?

V loňském roce českému státnímu rozpočtu prospělo několik mimořádných faktorů. Tím hlavním je přechod na nové programové období evropských fondů. V roce 2015 došlo k obrovskému investičnímu boomu, protože bylo nutné dokončit co nejvíc projektů ze starého programového období 2007–2013 (prodlouženo do roku 2015). Velké množství peněžních prostředků souvisejících s těmito projekty však bylo z EU vyplaceno dodatečně ještě v roce 2016. Jednalo se podle informací ČNB o více než 90 miliard korun, které víceméně uměle vylepšily loňskou příjmovou stranu rozpočtu. Zatímco rozpočet 2016 předpokládal příjmy z EU jen ve výši 96 miliard korun, ve skutečnosti přiteklo miliard 158.

Na výdajové straně přitom zároveň došlo k výraznému poklesu investičních výdajů na projekty spolufinancované z EU, protože nové programové období nabíhá jen velmi pomalu. Celkové kapitálové výdaje dosáhly 84,7 miliard korun. Přesáhly sice původně rozpočtovanou úroveň 78,5 miliardy korun (v rozpočtu po změnách v průběhu roku 86,7 miliardy), ale oproti objemu roku 2015 (175,6 miliard) se jedná o výrazný propad. Loňský výsledek tak byl do jisté míry vykoupen poklesem investiční činnosti v české ekonomice.

Druhým faktorem byl mimořádný růst ekonomiky v roce 2015, který pokračoval – i když pomalejším tempem – v roce 2016. Díky růstu spotřeby a zaměstnanosti a naopak poklesu podílu nezaměstnaných se podařilo vybrat výrazně více na daních z příjmu i na sociálním pojištění. Díky zvýšené ziskovosti firem prudce rostl i výběr daně z právnických osob, a to i zpětně za rok 2015.

Zároveň inkaso daně z přidané hodnoty rostlo rychleji než spotřeba domácností, což ukazuje na zlepšení jejího výběru. Podle analýz ministerstva financí se nové opatření v boji s daňovými úniky (kontrolní hlášení, Kobra) promítly do nižších nárokovaných vratek DPH. I tak se ale nepodařilo naplnit očekávaný výběr DPH – rozpočet počítal na celostátní úrovni s celkovým objemem 352,6 miliardy, vybralo se 350 miliard. Elektronická evidence tržeb ještě v rozpočtu vidět není – splatnost daně je totiž opožděná; a navíc se zatím týkala pouze jednoho měsíce.

Co se stane s miliardami korun přebytku? Jak na začátku prosince informovala ČTK, ministerstvo financí je pravděpodobně uloží na účet v rámci státní pokladny. V důsledku se tak vlastně zvýší takzvaná rezerva financování – neboli volné peníze vzniklé buď většími prodeji dluhopisů, než byly potřeba k pokrytí schodků rozpočtu v minulosti, anebo právě rozpočtovými přebytky. Ministerstvo financí v letech 2013–2015 rezervu financování (kterou předtím masivně zvýšilo především v roce 2012) prakticky rozpustilo, čímž i snížilo státní dluh.

Státní dluh loni klesl podle našich výpočtů „jen“ o 60 miliard. Tento údaj bere v úvahu emisní aktivitu ministerstva financí a objem splatných dluhopisů v loňském roce.

V letošním roce stát plánuje schodek 60 miliard korun. Náš výhled předpokládá, že deficit bude nakonec nižší, a to 45 miliard. Půjde tak vlastně o návrat k normálnímu schodkovému hospodaření, v letošním roce totiž výše zmíněné mimořádné faktory už pravděpodobně působit nebudou. Zároveň však očekáváme mírné oživení veřejných investic spolufinancovaných z EU.

Nejvýznamnější položky, který stály za přebytkem roku 2016 oproti schodku 2015:

Příjmy celkem: +47 miliard

Z toho: Daň z příjmu právnických osob +11,6 miliardy (i díky dodanění výrazných zisků z roku 2015)

Pojistné na sociální zabezpečení +23,7 miliardy (díky růstu ekonomiky a zaměstnanosti, poklesu nezaměstnanosti)

Daň z příjmu fyzických osob +9,9 % (taktéž)

Výdaje celkem: –77,5 miliardy

Z toho: Kapitálové výdaje –91 miliardy

Diskuze: Rozpočet 2016: Mimořádný výsledek, ve státní kase zbylo rekordních 61,8 miliard

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 1, poslední 30.11.-0001 00:00 Vložte komentář

Zobrazen poslední komentář. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Doporučujeme

Daňové novinky 2018: Na zdravotním i sociálním pojištění si…

14.12.2017 10:38 Průměrná mzda poroste i v roce 2018, a tak si pojištěnci jak na zdravotním, tak na sociálním pojištění připlatí. Změny pojištěnce čekají i v rámci nemocenského pojištění. Novely zavádějí dvě zcela…

Předpověď počasí na noc a pátek 15. prosince

14.12.2017 10:27 Frontální vlna přejde přes naše území k východu a za ní k nám bude proudit chladnější vzduch od západu, informuje ČHMÚ.

Co obsahují sušené brusinky a banány? Ne vše, co se jako…

14.12.2017 10:10 Nejzdravější volbou je bezesporu konzumace čerstvých plodů. Když ale čerstvé ovoce není po ruce, může být to sušené vhodnou náhradou. Bohužel ne vše, co se jako sušené ovoce tváří, jím skutečně je.

České peněženky plní fotky partnerů, náplasti a rybí šupiny

14.12.2017 10:03 Nejen jako pouzdro na peníze a doklady vnímají Češi své peněženky. Kromě nutných platebních prostředků v nich najdeme třeba fotografie partnera a veškerých rodinných příslušníků, praktické náplasti…

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky