Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Důvěra v Českou ekonomiku zůstává velmi silná

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Prosincový průzkum ČSÚ hlásí mírný pokles důvěry v českou ekonomiku: jde ale o pokles z mnohaletého maxima a nálada v tuzemské ekonomice zůstává i nadále velmi dobrá.

Nálada se zhoršila mezi podnikateli, mimo jiné i v průmyslu: zde se ale zlepšilo hodnocení poptávky, což je pozitivní zpráva.

Zlepšila se naopak spotřebitelská důvěra: dobrá nálada mezi spotřebiteli je předzvěstí toho, že spotřeba domácností bude motorem růstu české ekonomiky i v roce 2017.

Celková důvěra se v tuzemské ekonomice v prosinci mírně snížila, nicméně i tak zůstává velmi vysoko. V listopadu se totiž nacházela na mnohaletém maximu, konkrétně na své nejvyšší úrovni od května 2008, a stávající úroveň indikátoru důvěry je druhá nejvyšší od května 2008. V prosinci došlo k poklesu podnikatelské důvěry: konkrétně se zhoršila důvěra v průmyslu, ve stavebnictví a v obchodu, v případě služeb pak zůstal indikátor důvěry beze změny. Nicméně, nešlo o žádné dramatické zhoršování důvěry.

V případě průmyslu pak stojí za zmínku, že hodnocení celkové současné poptávky se dostalo na nejvyšší úroveň od loňského března, což je pozitivní signál. Tuzemský průmysl by měl profitovat ze zlepšující se situace v průmyslu v eurozóně. Zlepšení situace jak v průmyslu eurozóny jako celku, tak v Německu, bylo signalizováno nedávno zveřejněnými průzkumy (indikátory PMI a Ifo). V průběhu roku 2017 by pak měl tuzemský průmysl těžit i z oživení investičních výdajů v české ekonomice, jež by se mělo dostavit s tím, jak se během roku 2017 postupně oživí přítok prostředků z evropských fondů.

Spotřebitelská důvěra v prosinci vzrostla: nálada mezi spotřebiteli pomohl optimističtější názor na výhled celkové ekonomické situace. Silná spotřebitelská důvěra není překvapivou zprávou: tomuto vývoji hraje do karet příznivá situace na trhu práce včetně zrychlujícího se růstu mezd. Průzkumy naznačují, že tuzemským domácnostem by měl vydržet apetit ke zvyšování spotřeby i v roce 2017. Jinými slovy: spotřeba domácností tak i nadále zůstane hlavním tahounem růstu české ekonomiky.

Navzdory mírnému snížení podnikatelské důvěry tak lze konstatovat, že i v závěru roku se nálada v české ekonomice držela vysoko. Ve výhledu na rok 2017 zůstává otázkou vývoj vnějšího prostředí, tedy hospodářský růst v západní Evropě, kde se mohou začít projevovat nejistoty spojené s brexitem. Nicméně, i v případě eurozóny lze v tuto chvíli konstatovat, že sentiment mezi podnikateli i spotřebiteli je v závěru roku 2016 na pozitivní vlně, což je dobrá zpráva samozřejmě i pro českou ekonomiku s její výraznou orientací na export. Informuje Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE.

Témata:  ekonomika Česko

Aktuálně se děje

16. května 2024 10:28

15. května 2024 9:12

Bidenova obchodní válka s Čínou je bouří ve sklenici vody. Světové akcie včera pokořily historický rekord

Ukazatel výkonu všech akciových trhů ve světě – MSCI All Country World Index – včera pokořil svůj historický rekord. Prodloužil přitom sérii růstových dní, takže ta je nyní nejdelší od letošního ledna. Přitom americká administrativa prezidenta Joea Bidena se uchýlila ke svému dosud nejzásadnějšímu navýšení cel na dovoz do USA z Číny, jímž navázala na obdobné, ovšem razantnější kroky předchozí administrativy Donalda Trumpa. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Nabíjecí stanice pro elektromobily

Tempo růstu nabíjecích stanic pro elektromobily v Česku se zvyšuje. S elektromobily ale zbytku Evropy nestačíme

V roce 2023 vzniklo 650 nových veřejných dobíjecích stanic, o 16 % více než v předchozím roce. Celkově je nyní v provozu 2 392 stanic s 4 892 nabíjecími body. Poptávka po nabíječkách díky vysokorychlostnímu nabíjení a dynamickému řízení stanic stále roste a v letošním roce se očekává další zvýšení nově instalovaných stanic. Česko s 24 239 registrovanými elektromobily i tak patří mezi země s nejnižším podílem bateriových elektrických vozidel v rámci Evropské unie.