dTest podal žalobu na O2 kvůli změnám podmínek

dTest před dvěma týdny informoval o klamání spotřebitelů ze strany společnosti O2 v souvislosti se změnou podmínek datových tarifů. Vyjednávání s O2 nevedlo k tomu, aby operátor změnil svůj postoj, a proto dTest podává žalobu na zdržení se protiprávní činnosti vůči spotřebitelům.

Ilustrační fotografie
reklama

Operátor O2 mění ke dni 15. července 2016 podmínky čerpání datových tarifů a po letech nebudou jeho zákazníci po vyčerpání předplaceného objemu dat moci užívat zpomalený mobilní internet. „Z našeho pohledu jde o podstatnou změnu uzavřené smlouvy. Zákazníci měli být informováni, že smlouvu mohou k datu účinnosti změny ukončit. To se však nestalo,“ říká právní poradce dTestu Miloš Borovička a vysvětluje: „Podle nás jde o protiprávní jednání, proti kterému jsme dnes podali žalobu Obvodnímu soudu pro Prahu 4.“ Zákon o ochraně spotřebitele umožňuje spotřebitelským organizacím podobné žaloby podávat. Skrze ně se mohou domáhat, aby soud podnikateli zakázal určitou činnost, kterou poškozuje práva spotřebitelů.

V žalobě dTest navrhuje, aby soud označil změnu podmínek a ceníku operátora O2 za protiprávní a zakázal mu ji na spotřebitelích uplatňovat. „Soud by tak vlastně vrátil ceník do stavu před 15. červencem. Celá situace by se bývala mohla vyřešit, kdyby operátor informoval své zákazníky o možnosti ukončit smlouvu a nechal odejít bez sankcí ty, kterým se změna nelíbí,“ říká Borovička a dodává: „Právníci O2 mají jiný pohled na věc. Omezené čerpání dat nepovažují za závazek operátora a ukončení služby za změnu smlouvy.“ Právě postup operátora a otázka, k čemu se operátor zavazuje a k čemu ne, bude předmětem soudního sporu.

Žaloba dTestu nemá přímý vliv na jednotlivé zákazníky a nelze se k ní individuálně přidat. Pokud ale soud rozhodne o protiprávnosti jednání operátora, může to zpochybnit všechny následovné změny podmínek a smluv. „Pravomocný rozsudek může sloužit jako podklad všem spotřebitelům pro reklamace a námitkové řízení nebo proti vymáhání pokut, které by po zákazníkovi operátor chtěl za předčasné ukončení smlouvy,“ říká Borovička a dodává: „Riziko soudního sporu tak na sebe bereme my. Dopadne-li podle našeho návrhu, může pomoci každému, kdo se změnou nesouhlasil.“ Pro spotřebitele stále platí, že změně mohou čelit ukončením smlouvy, ale operátor bude chtít pokutu za předčasné ukončení. Proti té se lze postavit v řízení před Českým telekomunikačním úřadem o tzv. námitce proti vyřízení reklamace.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky