Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na firmy s obratem přes dvě miliardy bude dohlížet superúřad

Tisíce firem v Česku přeřadí berní správa z působnosti nynějších finančních úřadů pod specializovaný finanční úřad se sídlem v Praze. Opatření, které je součástí rozsáhlé daňové reformy se dotkne největších firem s obratem přes dvě miliardy korun. Píší o tom páteční Hospodářské noviny (HN).

"Umožní to přehlednější a jednodušší daňovou správu u firem se složitější strukturou. Ale i lepší dohled tam, kde může být podezření na daňové úniky," říká šéf daňové zprávy Jan Knížek. Podobný superúřad funguje i v jiných zemích. V Česku vznikne v lednu a bude v něm pracovat až 300 daňových specialistů, vybraných z řad nynějších úředníků.

Část největších firem v zemi už daňová správa informovala a vesměs nový úřad vítají. "Předpokládáme, že přechod pod společný úřad zjednoduší správu daní pro celou skupinu ČEZ," soudí ředitel daňového útvaru ČEZ Vít Matinovský.

Témata:  finanční úřad

Aktuálně se děje

26. dubna 2024 10:42

Studená sprcha, americká ekonomika za první čtvrtletí letošního roku vzrostla jen o 1,6 %

KOMENTÁŘ Tomáše Volfa: Nižší tempo ekonomického růstu v překladu znamená, že Fed může začít snižovat sazby dříve, než se dosud čekalo. Možnost nižších sazeb v dřívějším termínu bude znamenat ztráty pro americkou měnu, která po zveřejnění osciluje kolem 23,50 USDCZK, a 1,0705 EURUSD.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

České domácnosti loni platily za elektřinu nejvíce v EU, přestože Česko vyvezlo takřka nejvíce elektřiny v celé EU

KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy: Česko je ryze z ekonomického hlediska určitou anomálií. Vykazuje sice poměrně výrazný nadbytek vyprodukované elektřiny, avšak přesto jeho domácnosti čelí jejím vysokým cenám. Dokonce nejvyšším v celé EU ve vyjádření dle standardu kupní síly, které umožňuje mezinárodní porovnatelnost. A to přitom tedy Česko loni v čistém vyjádření vyváželo čtvrtý největší objem elektřiny v EU.