Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slivovice bude málo. Švestky pomrzly, další ovoce také

Švestky, ilustrační fotografie
Švestky, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Špatná zpráva pro milovníky slivovice - letos jí bude méně než obvykle. Příčinou je krátký mráz na konci dubna, kdy pomrzly květy švestek. Ovocnáři už předem odhadují, že se slivovicí to letos bude špatné. Týká se to ale i jiného ovoce. Informuje o tom MF Dnes.

Stačily dvě mrazivé noci na konci dubna a letošní zásoba ovoce se zásadně ztenčila. Někteří ovocnáři hlásí až stoprocentní škody na úrodě meruněk a hrušek. Jablek zůstává na stromech zhruba 60 procent, švestek polovina. To se dotkne i slivovice, bude jí velmi málo.

"Každý rok něco pomrzne, ale takovou spoušť nepamatuju,“ řekl MF Dnes majitel sadů v obci Žlutava na Zlínsku Aleš Marčík.

Například na Slovácku je to třetí špatná sezona v řadě. "Meruňky nebudou vůbec, to je jisté, švestky si nedovolím odhadnout. Nevíme, co ještě přijde,“ řekl listu Jiří Šácha z Českého svazu zahrádkářů v Kunovicích.  Netknuté zůstaly jen vyšší polohy Valašska, kam mráz nedosáhl. Výpadek však jedna oblast nepokryje.

Produkce likérky Jelínek se neúroda zřejmě nedotkne. Její vlastní sady u Vizovic sice mráz poničil také, ale firma vykupuje ovoce ze třinácti zemí.

Témata:  Ovoce alkohol

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 16:08

Válek: Ve výskytu černého kašle v České republice hrají ukrajinští uprchlíci naprosto marginální roli

Přijetí ukrajinských uprchlíků neovlivnilo epidemiologickou situaci ohledně černého kašle v České republice. Od začátku války na Ukrajině do 9. dubna 2024 Ministerstvo zdravotnictví eviduje pouze 16 případů černého kašle u ukrajinských občanů s udělenou dočasnou ochranou. Ministerstvo zdravotnictví tím reaguje na dopis senátorky Jany Zwyrtek Hamplové.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Vinice, ilustrační fotografie

Mrazy způsobily vinařům škodu přes dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva.