Růst mezd v Česku zrychluje, je nejvyšší od začátku krize v roce 2009

Průměrná mzda vzrostla v prvním čtvrtletí o 4,4 % meziročně, tedy nejvyšším tempem od konce roku 2009, kdy českou ekonomiku zasáhla celosvětová krize. Objem mezd vzrostl o masivních 6,1 % a počet zaměstnanců o 2,1 % meziročně – oba údaje svědčí o pokračující dobré kondici české ekonomiky, kterou můžeme vidět především v průmyslu, informuje Marek Dřímal, ekonom Komerční banky.

Diskuse: 0

Ilustrační fotografie
reklama
Krampol se raduje! Jeho žena už nebude ležet doma - anotační obrázek
Krampol se raduje! Jeho žena už nebude ležet doma

Nejrychleji přitom rostou nižší mzdy, tedy alespoň oficiálně. Medián mezd se totiž zvýšil o 6,5 % a překonal tempo růstu průměrné mzdy. Nejvíce se průměrná mzda zvýšila v sektorech ubytování a pohostinství. Zde se zřejmě projevuje růst minimální mzdy, kdy se větší část výdělků přesouvá z šedé ekonomiky (peníze na ruku) do té oficiální.

Po očištění o inflaci se mzdy zvýšily o 3,9 %, což je také nový rekord v pokrizovém období.

Celkovému objemu mezd, který se rozpočítává podle počtu zaměstnanců na průměrnou mzdu, zřejmě pomohl i vyšší počet pracovních dní i díky přestupnému roku.

Zvyšování mezd by mělo i letos výrazně podpořit spotřebu domácností. Ta by měla přidat 2,7 % a stát se nejdůležitějším tahounem ekonomického růstu. České HDP by mělo letos vzrůst o 2,1 %. Oproti loňsku ho brzdí propad především veřejných investic kvůli pomalému náběhu nového programového období EU fondů a problémům s posudky EIA u infrastrukturních projektů.

Za celý rok 2016 by měly nominální mzdy vzrůst o 3,9 % a na konci roku přesáhnout 29 tis. korun.

Témata: mzdy | CZK

Diskuze: Růst mezd v Česku zrychluje, je nejvyšší od začátku krize v roce 2009

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Doporučujeme

Kolik věrnostních kartiček máš, tolikrát jsi člověkem. Taky…

19.03.2018 09:35 Věrnostní karty jsou mezi Čechy velmi oblíbené, tři čtvrtiny mají v peněžence alespoň nějakou. Ale 16 % vlastní dokonce více než 10 karet. A většina Čechů je progresivně nakloněna digitalizaci…

Jízda na kole je pro muže velmi nebezpečná, varují vědci

18.03.2018 11:52 Aktualizováno Britská studie několika tisíc cyklistů zjistila, že muži, kteří pravidelně jezdí na kole, mají šestkrát větší pravděpodobnost, že onemocní rakovinou prostaty.

Nedostatek kvalitních zubařů, protézy za 90 tisíc! U…

17.03.2018 17:52 Ve čtvrtek se v pořadu Máte slovo Michaely Jílkové řešil problém nedostatku zubních lékařů. Ačkoliv jich máme podle statistických údajů více, než je potřeba, tak v některých regionech buď chybí,…

Předpověď počasí na noc a neděli 18. března

17.03.2018 17:03 Mezi tlakovou níží nad Itálií a Balkánským poloostrovem a tlakovou výší nad jižní Skandinávií k nám bude proudit velmi studený vzduch od severovýchodu, informuje ČHMÚ.

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky