Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Více než 80 procent českých firem porušilo informační povinnost

Za rok 2010 svoji informační povinnost, tedy uložení výsledku hospodaření firmy do sbírky listin obchodního rejstříku, doposud nesplnilo přes 80 procent českých společností. Analýzu ve čtvrtek zveřejnila společnost Dun & Bradstreet.

Základní termín přitom vypršel už koncem července. „Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku se informační povinnost českých firem zlepšila o tři procentní body. I když se disciplína firem v oblasti poskytování zákonem stanovených informací v posledních letech kontinuálně zlepšuje, současný stav je stále zcela nevyhovující,“ zhodnotila situaci na trhu ředitelka společnosti D&B Alena Seoud.

„Navíc neplnění informační povinnosti ani ze strany firem, které dodávají své výrobky a služby státu, či se účastní státních veřejných zakázek, jednoznačně podporuje korupční prostředí v České republice,“ varovala ředitelka. „Dokud stát nepřistoupí k důslednému vymáhání práva a bude přehlížet ignorování platných právních předpisů ze strany tuzemských i zahraničních firem podnikajících v České republice, znemožní tak možnost prověřovat si obchodní partnery, a tím může zprostředkovaně zhoršit ekonomickou situaci mnohých společností,“ uzavřela Alena Seoud.

Nejméně disciplinované firmy z pohledu přístupu k plnění informačních povinností v období 2007 - 2010 jsou subjekty se sídlem v Hlavním městě Praze a Středočeském kraji. Za rok 2010 účetní závěrku nezveřejnilo 84,5 procenta firem v Praze a 83,1 procenta ve Středočeském kraji. Jde o jediné dva kraje v České republice, kde se plnění zákonných povinností vyhnulo více než 80 procent společností. Naopak dlouhodobě nejspolehlivěji informační povinnost plní společnosti z Královéhradeckého kraje.

Témata:  firmy

Aktuálně se děje

26. dubna 2024 10:42

Studená sprcha, americká ekonomika za první čtvrtletí letošního roku vzrostla jen o 1,6 %

KOMENTÁŘ Tomáše Volfa: Nižší tempo ekonomického růstu v překladu znamená, že Fed může začít snižovat sazby dříve, než se dosud čekalo. Možnost nižších sazeb v dřívějším termínu bude znamenat ztráty pro americkou měnu, která po zveřejnění osciluje kolem 23,50 USDCZK, a 1,0705 EURUSD.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

České domácnosti loni platily za elektřinu nejvíce v EU, přestože Česko vyvezlo takřka nejvíce elektřiny v celé EU

KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy: Česko je ryze z ekonomického hlediska určitou anomálií. Vykazuje sice poměrně výrazný nadbytek vyprodukované elektřiny, avšak přesto jeho domácnosti čelí jejím vysokým cenám. Dokonce nejvyšším v celé EU ve vyjádření dle standardu kupní síly, které umožňuje mezinárodní porovnatelnost. A to přitom tedy Česko loni v čistém vyjádření vyváželo čtvrtý největší objem elektřiny v EU.