Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ČEZ odhalil hospodaření. Výpadek Dukovan přišel na miliardy

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Radek Sycha, MoneyMAG.cz

Energetický gigant ČEZ loni vydělal bezmála 28 miliard korun. Je v lepší kondici než řada podobných firem v zahraničí. Přesto mohl být jeho výsledek o dvě a půl miliardy lepší. Právě tolik ČEZ ztratil kvůli podzimní odstávce jaderné elektrárny Dukovany. Reaktory nevyráběly elektřinu údajně kvůli nekvalitně provedeným kontrolám svárů na potrubí. Peníze teď bude ČEZ vymáhat po viníkovi.

Už řadu měsíců v Evropě padá cena elektřiny. To se promítlo i do hospodářského výsledku ČEZu. Loňský zisk je o skoro 2 miliardy korun nižší než v předchozím roce. Přesto to považuje generální ředitel za dobrý výsledek.

"Je důležité to srovnat s naší konkurencí. Všichni naši konkurenti za loňský rok vykázali ztrátu," uvedl pro TV Nova generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Například největší německý energetický podnik E.ON loni vykázal ztrátu 190 miliard korun. Beneš navíc upozornil, že ČEZu uškodila odstávka Dukovan kvůli zřejmě nekvalitně provedeným kontrolám na potrubí.

"V loňském roce to mělo dopad do ušlého zisku ve výši 2 a půl miliardy korun," dodal Beneš.

"Jsme na to přišli tak, že svary, které měly být v pořádku a bylo potvrzeno, že jsou v pořádku, tak v pořádku nebyly," popsal TV Nova místopředseda představenstva Martin Novák.

Případem se zabývá i hospodářská kriminálka. "Částku jako takovou budeme jako náhradu škody vymáhat. A to po kom, to určí výsledek šetření, které provádí orgány v trestním řízení," prozradil TV Nova mluvčí dukovanské elektrárny Jiří Bezděk. "Já si myslím, že primárně to bylo vědomé lidské selhání dodavatelské firmy, která zajišťovala tu diagnostiku těch svarů," dodal generální ředitel Beneš.Společnost, která kontroly v Dukovanech prováděla, ale pochybení odmítá. "My se domníváme, že pokud společnosti ČEZ vznikla nějaké škoda, tak to rozhodně nebylo v příčinné souvislosti s kontrolami společnosti Tediko," uvedl pro TV Nova právník společnosti.

Výsledky interního auditu ČEZu by měly být známé na konci března. Policejní vyšetřování bude ale podle všeho trvat mnohem déle

Témata:  ČEZ jaderná elektrárna energetika

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 12:03

16. dubna 2024 10:45

Jak na mimosoudní řešení sporů

K obchodnímu styku mezi spotřebiteli a podnikateli dochází nesčetněkrát denně. Není proto divu, že je mezi nimi také mnoho sporů. Některé se podaří urovnat domluvou, u jiných se však oboustranně přijatelného řešení dospět nepodaří. Jelikož se drtivá většina těchto sporů týká nízkých částek, soudní řešení sporů se kvůli soudním poplatkům a nákladům na advokátní služby často nevyplatí. Existuje však alternativní způsob řešení těchto sporů, kterého mohou spotřebitelé využít, jelikož je levnější a rychlejší.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy