Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bezdomovců je v Česku dvakrát víc, než se dosud odhadovalo

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Jana Maxová / EuroZprávy.cz / MoneyMAG.cz

Odhady dlouhou dobu uváděly, že v Česku žije na ulici bez domova asi 30 tisíc lidí. Nová studie ovšem ukázala, že tohle číslo je pořádně podhodnocené.

Podle rozsáhlého výzkumu, který na svém webu zveřejnilo ministerstvo práce a sociálních věcí, je totiž skutečné množství lidí bez domova mnohem vyšší.

A jaké je tedy skutečné číslo? Jak píše deník Právo, nové údaje hovoří o tom, že na ulici v ČR žje ne třicet, ale 68,5 tisíce lidí! A to není všechno - v dokumentu autoři důrazně varují, že bezdomovců může ještě výrazně přibýt.

Podle studie totiž dalším 120 tisícům lidí žijících v Česku hrozí, že o své bydlení přijdou. Už teď přitom řadě měst chybí ubytovny a další zařízení pro bezdomovce.

Mezi bezdomovci je podle autorů výzkumu asi čtvrtina žen, 12 procent lidí mladších 18 let a desetinu lidí bez domova tvoří senioři, kteří už oslavili 65. narozeniny.

Nejvíc bezdomovců překvapivě nežije v hlavním městě - smutné prvenství patří Moravskoslezskému kraji s téměř 14 tisíci lidí bez domova, Praha je druhá s 9,5 tisíci. Na opačném konci žebříčku jsou Karlovarský, Pardubický a Královéhradecký kraj.

Témata:  bezdomovci

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

17. dubna 2024 12:14

Za dobu našeho členství v EU vzrostlo bohatství průměrného Čecha o více než 40 procent

Od vstupu do Evropské unie (EU) nám vzrostl reálný HDP v přepočtu na obyvatele o více než 40 %, a to z 480 tisíc korun v roce 2004 na 675 tisíc korun v roce 2023. Průměrná spotřeba domácností vzrostla o 22 %, tedy z 248,5 tisíce korun v roce 2004 na 302 tisíc korun v roce 2023. Pokud by Česko nebylo součástí EU, dařilo by se nám ekonomicky hůře. HDP v přepočtu na obyvatele za loňský rok by bylo o pětinu nižší (o 130 tisíc korun) a spotřeba domácností by se snížila o třetinu (o 100 tisíc korun).

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.