Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Podivná změna: Nájemníky vám budou muset odsouhlasit sousedé

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Jan Zýka / INCORP images

Máte byt a chcete ho pronajímat? Příště budete možná potřebovat souhlas sousedů! Plánuje to ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Chce tak bojovat proti podnikavcům, kteří skupují byty a pak do nich stěhují nepřizpůsobivé.

Ministerstvo práce a sociálních věcí se snaží bojovat s obchodníky, kteří vydělávají na štědrých doplatcích na bydlení. Ti totiž v poslední době místo provozování ubytoven, které podléhají stále přísnějším normám a hlavně kontrolám, stěhují nepřizpůsobivé do bytů, kde dělají sousedům ze života peklo.

Podle časopisu Týden tak ministryně Michaela Marksová přišla s revolučním návrhem. To, komu byt pronajmou, by podle Marksové museli majitelé bytu nejdříve probrat se svými sousedy! Při návštěvě České Lípy dokonce Marksová řekla Českolipskému deníku, že by majitel musel při prodeji bytu získat souhlas ostatních spoluvlastníků domu.

Svůj plán teď ministryně plánuje konzultovat s ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem a ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou. Konkrétní představu o tom, jakým způsobem by sousedé pronájem či prodej bytu povolovali, ale zřejmě ministryně ještě nemá.

"Jsme na začátku diskuse, kdy chci požádat příslušné resorty, aby pomohly v tomto směru nastavit pravidla, která ochrání slušné majitele a nájemníky," řekla ministryně Marksová Týdnu. Argumentuje přitom tím, že podobný systém už funguje v zahraničí.

Mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Veronika Vároši je ale k návrhu Marksové skeptická. "Společenství vlastníků jednotek jako právnická osoba je určeno pouze ke správě společných částí domu. Nikterak nemůže zasahovat do vlastnických oprávnění jednotlivých majitelů v nakládání s jejich majetkem a ani tomu tak nikdy nebylo," řekla Vároši magazínu Týden.

U vlastníků bytů budí návrh rozporuplné reakce. Na jednu stranu jde o citelný zásah do vlastnických práv, který by byl zřejmě v rozporu s českým právním řádem. Majitelé bytů v problematických lokalitách si ale stěžují, že jedna nepřizpůsobivá rodina dokáže snížit hodnotu celého domu.

Témata:  bydlení Ministerstvo práce a sociálních věcí

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

18. dubna 2024 12:55

Koupil jsem si prodlouženou záruku, nebo je to pojištění?

Spotřebitelé se dnes mohou velmi často setkat s nabídkou prodloužené záruky na zboží, které kupují. Někdy bývá tato smluvní záruka nabízena automaticky, jindy je za příplatek. Nemálo spotřebitelů si tak prodlouženou záruku přikoupí, zejména na spotřební elektroniku, která bývá na poruchy náchylná. Někteří z nich však mohou být posléze nepříjemně překvapeni, když jim s reklamací nevyhoví, buď kvůli podmínkám smluvní záruky, nebo protože se vlastně vůbec nejedná o záruku, ale o pojištění. Na co by si měl spotřebitel pozor, než si za takovou nadstandardní službu připlatí?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy