Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Chybí lékaři a sestry. Stát sleví z přísných nároků na vzdělání

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů jednají o návrzích na změny ve vzdělávání lékařů a sester. Ty předkládá ministerstvo zdravotnictví. České nemocnice mají problémy s nedostatkem lékařů a sester a některé už kvůli tomu zavírají oddělení nebo alespoň ruší lůžka na nich.

Změny ve vzdělávání zdravotnického personálu by mohly pomoci situaci s jeho nedostatkem řešit. Měly by totiž přivést lékaře a sestry rychleji do praxe. Dosud sestry musejí studovat na obor všeobecná sestra 7 let, na dětskou sestru až 9 let, protože podmínkou je dosažení vysokoškolského vzdělání.

Podle novely by ale nově stačilo většině sester pět let studia. Lékaři by zase třeba mohli větší část své praxe vykonávat v menších nemocnicích a ne jen ve velkých fakultních jako dosud. Právě menší nemocnice jsou totiž ty, které se s nedostatkem lékařů potýkají nejvíc. Podle Asociace českých a moravských nemocnic ubyla za posledních 30 let až třetina absolventů.

Zároveň by se na tripartitě měla řešit i výše odvodů za státní pojištěnce, aby bylo více peněz na zvyšování platů zdravotních sester a lékařů. Tripartita se chce zaměřit na odvody státu do zdravotního pojištění za děti, důchodce či nezaměstnané. Resort navrhuje pravidelnou automatickou valorizaci, novinkou je tzv. anticyklický mechanismus - v krizi by stát měl za státní pojištěnce platit víc, v dobách konjunktury by příspěvek klesal.

Nyní stát měsíčně platí 870 korun za osobu. Pro příští rok by se částka měla podle plánu ministerstva zdravotnictví zvýšit o 73 korun na 943 korun. Celkem by to mělo stát 3,5 miliardy navíc. Ve středu by návrh měla projednat vláda. Odbory už dřív stát za nízké odvody kritizovaly. Poukazovaly na to, že minimální záloha ostatních plátců dosahuje 1823 korun.

Témata:  zdravotnictví

Aktuálně se děje

25. dubna 2024 10:21

Předpověď počasí na noc a pátek 26. dubna

Počasí u nás bude ovlivňovat svým okrajem tlaková níže nad severozápadní Evropou. Kolem ní k nám začne proudit teplejší vzduch od jihu, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

České domácnosti loni platily za elektřinu nejvíce v EU, přestože Česko vyvezlo takřka nejvíce elektřiny v celé EU

KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy: Česko je ryze z ekonomického hlediska určitou anomálií. Vykazuje sice poměrně výrazný nadbytek vyprodukované elektřiny, avšak přesto jeho domácnosti čelí jejím vysokým cenám. Dokonce nejvyšším v celé EU ve vyjádření dle standardu kupní síly, které umožňuje mezinárodní porovnatelnost. A to přitom tedy Česko loni v čistém vyjádření vyváželo čtvrtý největší objem elektřiny v EU.