Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Brusel rozhodne, zda uzavře staré reaktory v Dukovanech

Brusel rozhodne, zda uzavře staré reaktory v Dukovanech

Foto: Radek Sycha, MoneyMAG.cz

Čeští energetici a politici musí přesvědčit protijaderně naladěné bruselské úředníky, že jsou téměř třicet let staré ruské reaktory v Dukovanech bezpečné. V opačném případě totiž hrozí uzavření atomové elektrárny na jihu Moravy, píší v pondělním vydání Lidové noviny.

Evropská komise bude do jara příštího roku rozhodovat, zda jsou jaderné bloky v Unii odolné vůči přírodním pohromám a bezpečnostním rizikům. Podle zdrojů Lidových novin budou však evropští odpůrci jádra usilovat o "zaříznutí" aspoň starších reaktorů, což se týká i Dukovan. Počátkem prosince má komise vydat předběžnou zprávu o bezpečnosti jaderných elektráren. Podle zdrojů Lidových novin se nyní v Bruselu hraje o to, aby vyhodnocení bezpečnostních rizik bylo co nejpřísnější. Agendu má na starosti úřad eurokomisaře pro energetiku Günthera Oettingera pocházejícího z protijaderného Německa, což vyvolává u elektrárenských společností obavy z razantního postupu. Případné uzavření Dukovan může mít negativní vliv i na ceny elektřiny pro domácnosti či firmy, pokud výroba energie z jádra zůstane v Česku "jen" na bedrech mladšího Temelína, píší Lidové noviny.

Témata:  energetika jaderná elektrárna

Aktuálně se děje

26. dubna 2024 10:42

Studená sprcha, americká ekonomika za první čtvrtletí letošního roku vzrostla jen o 1,6 %

KOMENTÁŘ Tomáše Volfa: Nižší tempo ekonomického růstu v překladu znamená, že Fed může začít snižovat sazby dříve, než se dosud čekalo. Možnost nižších sazeb v dřívějším termínu bude znamenat ztráty pro americkou měnu, která po zveřejnění osciluje kolem 23,50 USDCZK, a 1,0705 EURUSD.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

České domácnosti loni platily za elektřinu nejvíce v EU, přestože Česko vyvezlo takřka nejvíce elektřiny v celé EU

KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy: Česko je ryze z ekonomického hlediska určitou anomálií. Vykazuje sice poměrně výrazný nadbytek vyprodukované elektřiny, avšak přesto jeho domácnosti čelí jejím vysokým cenám. Dokonce nejvyšším v celé EU ve vyjádření dle standardu kupní síly, které umožňuje mezinárodní porovnatelnost. A to přitom tedy Česko loni v čistém vyjádření vyváželo čtvrtý největší objem elektřiny v EU.